Kalıcı Makyaj Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki kalıcı makyaj, %100 kalıcı değildir. 1-2 sene sonunda yavaş yavaş kalıcı makyajınızın renkleri solmaya ardından silinmeye doğru gider. Kalıcı makyaj yaptıracak olan kişi, kalıcı makyajın ciddi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceğini; hatta ciltte şişme, yanma hissi gibi şikayetlerin oluşabileceğini unutmamalı. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise piyasada ki hiçbir boyaya güvenilmemesi gerektiğidir. FDA (Food and Drug Administration) onaylı boyalar bu konuda güvenilir olsalar da piyasada bulunmamaktadır. Bu can sıkıcı durumlarla karşı karşıya kalmamak adına işlemi yaptırmadan önce işlemde kullanılacak maddelere karşı duyarlılığınızın olup olmadığını öğrenmek, faydalı olacaktır.


Kalıcı makyaj uygulaması kesinlikle ucuza kaçılabilecek bir işlem değildir. Ucuz boyalara güven olmadığı gibi cilt sağlığınıza olumsuz yönde etki edebilir. Lisansı bulunan ve tecrübeli uzmanların elinden bu işlemi yaptırmanız daha olumlu sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Uygulama sırasında tüm ekipmanların sterilize edildiğinden emin olunmalıdır.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyajın tıbbi adı ‘intradermal pigmentasyon’ dur. Bir tür dövme işlemi gibidir. Aralarındaki fark, dövmede kullanılan iğne uçları daha kalınken kalıcı makyajda daha incedir. Dövmede mürekkep kullanılırken kalıcı makyajda renk hücreleri enjeksiyonu gerçekleştirilir. Kalıcı makyajın temel amacı yüzümüzde ki temel çizgileri daha belirginleştirip, yüzdeki ifadeyi netleştiren bir görünüm yaratmasıdır. Kalıcı makyaj deri altına uygulandığı için daha solgun ve mat durur. Bu pastel görünüm, kalıcı makyaj yapan kişiye daha yumuşak bir doğallık katar. Kalıcı makyaj yapan kişinin makyajı kesinlikle akmaz, rengi solmaz ve başka bir yere bulaşmaz.

Kalıcı Makyaj Nasıl Uygulanır?

Kalıcı makyaj uygulaması; tamamen organik içerikli pigmentlerin, işlem yapılacak olan bölgelere mikro iğneler ile enjekte edilmesinden oluşan bir süreçtir. Bu işlem esnasında kullanılan anestezik krem ve yağlar sayesinde acı hissi minimum düzeye indirgeniyor. Kalıcı makyaj, deri üstüne yapıldığı için dövme işlemine nazaran daha az acı hissettirmektedir. Kalıcı makyajın kalıcılığı, işlem yapılan bölgeye, cildin esneklik-nem oranına ve cilt tipi özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

 Kalıcı makyajın vücuttan atılması da oldukça kolaydır. İnsan sağlığına zarar verecek herhangi bir madde içermeyen pigmentler, belirli bir süre geçtikten sonra kendiliğinden vücuttan atılmaktadır

Kalıcı Makyaj Sağlığa Zararlı Mıdır?

Bildiğiniz gibi kalıcı makyaj deri altına uygulanan bir işlem olduğu için profesyonel yardım alınmadığı müddetçe oluşabilecek riskte yüksektir. Öncelikle kalıcı makyaj için kullanılacak olan malzemelerin sterilize edildiğinden ve enjeksiyon için kullanılacak boyaların kaliteli ve organik olduğundan emin olmak gerekmektedir. Kapalı makyaj uygulamasını yapan kişilerin lisanslı ve tecrübeli olması bu konudaki tüm riskleri en aza indirecektir. Bunun dışında; örneğin, sürekli kaş kontur işlemi yaptıranlar için kaç dökülmesi problemi görülebilir. Öte yandan kalıcı makyajda kullanılan boyaların organik olmaması, belirli kalite standartlarını karşılayamayacak düzeyde olması gibi sebepler, ileride alerjik reaksiyonlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun sonucunda ciltte morluk, şişme, yanma gibi etkiler gözükebilir.    


Instagram Hesabım
Beni Takip Etmeyi Unutmayın, Sevgiyle kalın!

1 yorum:

  1. Aklında böyle bir fikir olan tüm arkadaşlarıma yolladım :) emeğine sağlık bal surat !

    YanıtlaSil