Saç Bakımında Yapılan Hatalar


Saç bakımı denildiğinde internetten bulabileceğimiz bilgiler sonsuz! Hal böyle olunca bir çok kulaktan dolma,ve yanlış bilgilerle karşılaşabiliyoruz. Şimdi bilgi kirliliğinden bir nebze de olsa kurtularak, saç bakımında ne yanlış ne doğru öğrenme zamanı...


1 Pahalı Saç Bakım Ürünleri, Saçıma En iyi Gelen Saç Bakım Ürünleridir
❌ Doğru değil yanlış:
 Piyasada gördüğümüz ve arasında fiyat olarak çook fark bulunan şampuan ve saç kremlerinin en pahalıları, saçınız için en doğruları olmayabilir. Saç bakım ürünü seçerken bir çok faktörü bir arada değerlendirmeliyiz. Saçlarınız ince mi yoksa kalın telli mi? Yağlı mı yoksa kuru mu? Kıvırcık mı düz mü? Boyalı mı yoksa doğal mı? Yıpranmış ve hasar görmüş mü? Bunların cevabını kendimize verdikten sonra, deneyerek saçımıza en uygun ürünleri bulabiliriz. Ürün seçerken yine de hiç duyulmamış markaları seçmemekte fayda var. 
Saç Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

2 Saç Diplerini İyice Kurutmak
❌ Doğru değil yanlış: Aslında bizim için en doğal olan, saçlarının kendi halinde kuruması. Fakat özellikle kış aylarında saç kurutmak sizin için alışkanlık olmuşsa, saç diplerine çok ısı vermemekte fayda var. Yüksek ısı saç derisinin PH dengesini bozar, aniden kuruyan deri daha fazla yağ üretmeye başlar. En iyisi saçları uzaktan, orta ısıda kurutmak, saç uçlarının kendi kendine kurumasını beklemek ve çok ihtiyaç olmadıkça. mesela yaz aylarında ara sıra saçların kendi kendine kurumasına izin vermektir.

3 Sık Sık Saç Kırıklarını Aldırmak Saçımın Uzamasını Hızlandırır
❌ Doğru değil yanlış: Saç hücreleri canlı hücreler değildir. Bu nedenle uçtaki kırılmaların saç uzamasına hiç bir etkisi yoktur. Saçları daha hızlı uzatmak için saç kesmenin faydası olmadığı gibi, saç uçlarındaki kırıkları iyileştirecek hiç bir saç bakım ürünü de yoktur. Bu kötü görünümü engellemek için çare kestirmektir, saçı uzatmak için değil.

4 Saçları Sıcak Suyla Temizlemek
❌ Doğru değil yanlış: Daha sıcak su, daha çok temizlik gibi düşünür çoğu insan. Fakat konu insan vücuduna gelince bu tamamen yanlıştır. İnsan vücudunda mükemmel bir denge ve PH hüküm sürer, çok sıcak su bu dengeyi bozar ve hem ciltte, hem de saç derisinde daha fazla yağ üretimini sağlar. Bu nedenle saçları çok sıcak olmayan suyla yıkamak, parlaklık sağlamak için de duştan çıkmadan saçlara soğuk su dökmek iyi gelir.Beni Takip Etmeyi Unutmayın, Sevgiyle kalın!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder