Xiaomi Inface MS700 Siyah Nokta Temizleme Cihazı | Trendyol İade Süreci


Herkese merhaba! 

Xiaomi MS700 Inface Siyah Nokta Temizleme Cihazını ve memnuniyetsizliğimi uzunca ve detaylı olarak bu yazımda daha önce anlatmıştım. Trendyol'dan aldığım ürünü iade etmeye çalıştım, ve iade işlemleriyle ilgili bir çok soru geldi. Şimdi size iade sürecini (Hala iade edememem de dahil buna..) anlatacağım..

Xiaomi Inface MS700 Siyah Nokta Temizleme Cihazı 


 1. 22 Nisan tarihinde Instagram'da Trendyol reklamlarında fazlaca gördüğüm Xiaomi Inface MS700 siparişimi verdim. Trendyol üzerinden satış yapan Just Original (Sanal İletişim) adlı mağazadan aldım. Cihazı 218 liraya aldım ve kısa sürede elime ulaştı. Ürünü denediğimde, yukarıdaki yayında belirttiğim sorunları yaşadığım için iade etmek istedim, kişisel bakım ürünü olduğu için iadede sorun yaşayacağımı başından beri biliyordum. Ama ürünün arızalı olması değiştirilmesini gerektirir diye düşündüm, ama satana kadarmış.
 2. Ürünü bir kere kullanamadıktan sonra (Şarjı hemen bitiyordu) 11 mayıs tarihinde, Trendyol web sitesinden aldığım iade kargo koduyla firmaya gönderdim. Ardından firmadan bir e-posta, ya da bir arama bekledim ürün hakkında konuşmak için. Ardından iademin reddedildiğine dair bir mail geldi ve ilk iade girişimim başarısızlıkla sonuçlandı.
 3. Trendyol müşteri hizmetleri ile içli dışlı olmaya başladım. İademin neden sorgusuz sualsiz geri çevirildiğini sordum ve bana tekrar bir iade kargo numarası verdiler ve ürün hakkında şikayetimi bir not şeklinde yazılı olarak kargo paketinin içine koymamı söylediler. Ardından aşağıdaki metni yazarak çıktı aldım ve kargoya ekleyerek ikinci kez kargoladım. İkinci kez iade reddi e-postası aldım ve ürün hiç bir işlem yapılmadan bana tekrar kargolandı. Üstelik ürün kutusuna koyduğum işaret bozulmamış, yani ürünün paketi dahi açılmamıştı. İkinci iade girişimim de başarısızlıkla sonuçlandı.
  Merhabalar, Trendyol.com üzerinden 277100016 sipariş numarasıyla Xiaomi Inface MS700 Siyah Nokta Temizleyici cihazı satın aldım. Ürünün tarafıma gönderilmesinin ardından, kitapçığında da belirtildiği üzere şarj ederek kullanmayı denedim. Ürün açıklamasında 400mAH’lık bataryası ile ürünün 2 saat kullanım süresinde olduğu belirtilmesine karşın, ürün maksimum 10 dakika kadar çalışıyor ve muhtemelen yine bataryadaki aynı sorun yüzünden, vakum ve çekiş gücü çok düşük, bu nedenle de vaat ettiği işlevini yerine getiremiyor.
  Ürünü aldığımdan beri hiçbir şekilde kullanamadığım için değişim değil, iade talep ediyor, iyi çalışmalar diliyorum. Ürün ve aparatları dezenfekte edilerek kutulanmıştır. 
 4. Müşteri temsilcisi ile tekrar konuşmak durumunda kaldım. Müşteri temsilcisi, diğer müşteri temsilcilerinin tam tersine sürecin böyle işlemediğini, ürünü yetkili servise götürmem gerektiğini söyledi. Yaşadığım şehirde Xiaomi yetkili servis olmadığı için, cihazı faturasıyla birlikte Ankara'da iki yetkili servise götürdüm ve ikisi de kabul etmedi, Trendyol üzerinden kendilerine gönderilmesi gerektiğini belirtti.
 5. Durum böyle olunca, müşteri hizmetleriyle tekrar konuştum ve her aramamda olayı en baştan anlatıp, en başa döndüm. Müşteri temsilcisi daha önceki temsilcilerden farklı olarak, ürünü iade olarak değil analiz olarak göndermem gerektiğini, Trendyol'un ürünü inceleyeceğini ve bu şekilde geri dönüş yapılacağını belirtti. Ürünü kendilerine gönderebilmem için bir kargo kodu verdi ve ben de o kodla cihazı tekrar kargoladım. Kargomun hareketlerini takip ettiğimde gördüm ki, alıcı olarak Trendyol değil, yine Just Original görünüyor. Yani ürün Trendyol'a değil yine satıcı firmaya gidecekti, öyle de oldu. Bir kaç gün sonra ürün tekrar, kutusu bile açılmadan ve hiç bir işlem yapılmadan üçüncü kez bana geri gönderildi. Unutmadan, yanında da cihaz arızası giderildi diye bir not vardı. Ürünü kutudan bile çıkarmadan cihaz arızası gideren süpersonik firma :)
 6. Artık izninizle isyanları oynayabilirdim. Tekrar Trendyol'u aradım ve müşteri temsilcisiyle görüştüm. Süreci en baştan tekrar anlattım, mağdur olduğumu belirttim. Bana daha önce yanlış kod verildiğini, bu sefer ürünü Trendyol'un inceleyeceğini söyledi ve yeniden kargo kodu verdi. Ürünü gönderdim, takip kodunu incelediğimde gördüm ki ürünüm yine Just Original'e gidiyor, dördüncü kez. şu an gelmedi ama bir kaç güne iade reddedildi e-postası gönderilir ve bana geri döner.
 7. Ürünün dördüncü kez bana gelmesini beklerken, tüketici hakem heyetine de sorunu anlatarak başvuru yaptım, sonucunu umutsuz da olsa bekliyorum.
Benim tüm bu yaşananlardan çıkardığım şu; Trendyol'da müşteri temsilcilerinin hepsinin, her aramada farklı bir yol izlemesi ve hepsinin bir öncekinin zıttı işlem yapması marka prosedürlerinin kara düzen işlediğini gösteriyor.

Trendyol ile Trendyol'da satış yapan firmalar arasında büyük bir kopukluk var, firmalar sadece Trendyol sitesini kullanıyor ve satış yapıyor. Just Original firmasını incelediğimde, Amazon ve diğer satış platformlarında puanları çok düşük ve onlarca şikayet bulunuyor sahte ve bozuk ürün sattıklarına dair. 

Şikayetvar'da Sanal İletişim şikayetlerini inceleyerek sorunu sadece benim yaşamadığımı anlayabilirsiniz. Umarım Trendyol'da anlayabilir.. Süreç devam ediyor, yayını güncelleyerek sizi gelişmelerden haber edeceğim.

GÜNCELLEME: Artık tamamen umudu kesmiştim ki, 25 Haziran Perşembe günü iademin hesabıma yattığı bilgilendirmesini yapan bir e-posta aldım. Firmanın iade etme nedeni, Tüketici Hakem Heyetine yaptığım başvuru oldu. Siz de satın aldığınız ürün ve firma ile yaşadığınız sorunlarda E-devlet üzerinde tüketici hakem heyetine faturanız ve açıklamanızla başvuru yapabilirsiniz, etkili olduğunu görmek sevindirdi...

Instagram Hesabım
Beni Takip Etmeyi Unutmayın, Sevgiyle kalın!

4 yorum:

 1. Şaka gibi resmen, umarım tüketici hakem heyetinden olumlu bir sonuç alırsın

  YanıtlaSil
 2. böyle iade sorunlarını çok duyduğum için uzun zamandır trendyol'dan hiç bir şey alamıyorum..

  YanıtlaSil
 3. Satıcılara bakmadan almıyorum artık hatta shibowavy dalga saç maşamı orda görmeme rağmen araştırıp firmasından direkt aldım en son.. Trendyoldan Farmasi alayım dedim bir saticisi hizli ama yanliş ürün gönderdi, diğer saticisi ertesi gün doğru ürünler gönderdi, tutturabildiğine her şey bizde..

  YanıtlaSil
 4. The course offerings on the Career and Advanced Technology Center will focus on to} profession readiness and creating a thriving workforce in our city’s transportation, manufacturing and well being care fields. Explore our numerous degree and certificate programs designed to set you up for achievement. Our hands-on, partaking programs put together you with expertise you'll be able to|you probably can} apply in model new} profession electric pencil sharpener heavy duty or as you proceed on to a four-year college. Employers recruit from South’sGeorgetown Campusevery quarter, looking for candidates wanting to work and be taught. Our weekend program conveniently dovetails with work shifts, permitting students to complete their certificates whereas working full-time. Machining expertise are offered aspect by aspect with shop math in a hands-on, supportive setting that encourages important thinking and problem-solving.

  YanıtlaSil