Vücudunuzun Hastalık Belirtisi Olarak Verdiği Önemli Sinyaller


Vücudunuzun Hastalık Belirtisi Olarak Verdiği Önemli Sinyaller
Vücudunuz bazı dönemlerde size ufak tefek sinyaller vererek, belirli hastalıkların oluşumunu size haber edebilir. Bu tür belirtileri dikkate almanız ve vakit kaybetmeden müdahalede bulunmanız sağlığınız açısından son derece önemlidir. Vücudun hastalık belirtisi olarak dışarıya yansıttığı belli başlı temel sinyaller vardır.

Gözlerde Ortaya Çıkan Belirtiler
Sklera adı verilen gözün beyaz bölgesinin sarı renge doğru kayması hastalık belirtisi olabilir. Bu durum genel olarak karaciğer ve safra yolları hastalıklarının belirtisi olarak değerlendirilir.
Göz kapaklarında yer alan ödem ve şişlik böbrek fonksiyonlarınızda bir bozukluk olduğuna işaret ediyor olabilir. Göz bebeklerinin eşit şekilde büyüklüğe sahip olmaması ise, kafa içi kanamalara ve beyin travmalarına işaret edebilir.
Göz bebeğindeki küçülmeler, kimyasal toksinler ve ilaçlar ile zehirlendiğinizi size gösteriyor olabilir. Ancak bu genelde nadir görülen bir durumdur.
Gözlerinizdeki şişlik giderek büyüyor ise ve istemsiz şekilde kilo kaybediyorsanız, bu belirtileri de ciddiye almanız gerekir. Vücudunuz ile ilgili olan bu sinyaller böbrek hastalığından kalp yetmezliğine kadar farklı hastalıklara işaret ediyor olabilir.

Tırnaklar ve Cilt Üzerindeki Belirtiler
Tırnaklarda yer alan yapı ve renk değişiklikleri vücudunuzda birtakım sistematik hastalıklar olduğuna işaret edebilir. Sarı tırnaklar mantar hastalığı olarak değerlendirilebilirken, beyaz lekeli tırnaklar demir eksikliği olarak değerlendirilebilir.
Tırnaklarınızın bombeli olduğunu düşünüyorsanız akciğer kanseri, bronşektazi ve bağırsak hastalıkları değerlendirilebilir. Tırnakta yer alan siyah çizgiler ise, tırnak yatağında kanama ve melanoma adı verilen kanser türünü size haber ediyor olabilir.
Cildinizde ortaya çıkan morarmalar da farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu morarmalar lösemi ve immun trombositopenik purpura gibi kan hastalıklarının erken belirtileri arasında yer alır. Cilt üzerindeki beyazlıklar ise genellikle vitiligo ve mantar enfeksiyonlarında ortaya çıkan belirtilerdir.

Kilo Kayıpları Neyi İşaret Ediyor?
Hızlı ve istemsiz bir şekilde kilo kaybediyorsanız tiroit hormon fonksiyonlarınızın ve kan şekerinizin incelenmesi gerekir. Hipertiroidi ve diyabet hastalıklarında sık sık kilo kayıpları ortaya çıkar. Ayrıca bununla birlikte bazı kanser hastalıkları da açıklanamayan kilo kayıplarını ortaya çıkartabilir.
Gece terlemeleri, ateş ve kilo kayıpları bir arada yaşanıyor ise lenfoma ve lösemi hastalıkları söz konusu olabilir. Kansızlık ile birlikte hızlı kilo kayıpları görüldüğü zaman ise mide ve bağırsak kanserleri göz önünde bulundurulur. Halsizlik, öksürük ve yüksek ateşin eşlik ettiği kilo kayıpları akciğer enfeksiyonlarına işaret ediyor olabilir.

Vücut tarafından ortaya çıkan bu sinyalleri takip etmeniz ve ciddiye almanız önemlidir. Ancak her belirtinin kesin olarak bir hastalık belirtisi şeklinde değerlendirilmesi ve algılanması da yanlıştır. Hangi belirtilerin hangi hastalıkların habercisi olduğunu öğrenebilmek ve sağlık sorunlarınız hakkında bilgi almak için Acıbadem’de yer alan rehberlere de göz atabilirsiniz.Acıbadem Hastanesi yıllardır aşina olduğumuz, muhtemelen Türkiye genelince onlarca hastanesi olan büyük bir sağlık merkezi. Sadece kulağımdaki bu aşinalık bile yetebiliyor. Göz sağlığımı korumaya yönelik bir araştırma yaparken denk geldiğim Acıbadem, bilgi yönüyle beni biraz şaşırttı diyebilirim. Açıkçası hastanenin tanıtımı, şubeleri, branş uzmanları haricinde herhangi bir sağlık sorunuyla alakalı bir araştırmama kaynak olabileceğini düşünmüyordum. Acıbadem’de bu şekilde, sanal bir hizmet verilmesine kendi adıma sevindim. Çünkü ciddi manada güvenilir bilgi bulmak kolay değil. Üstelik bilinçsiz ya da internetin aslında bir bilgi çöplüğü olduğunu bilmeyen acemi kullanıcılar olası bir sağlık araştırmasında kendi başına teşhis koyabiliyor, işin kötü yanı tedavi olmaları gerektiğini atlayabiliyorlar. Çevremde dahi gördüğüm bu tarz şeylerden ötürü sağlık araştırmalarımı “doğru bilgi, güvenilir kaynak” kapsamında yapmaya çalışıyorum.

Bilinçli internet kullanıcısı olarak çevremizdeki kişileri uyarmayı kendime borç biliyorum. Hastalık psikolojisinin insanı nasıl hızla tükettiğini, yıprattığını eminim biliyorsunuz. Düşünün ki bir yakınınız internette belki de çok basit hatta sorun bile sayılmayacak bir nedenden ötürü araştırma yapıyor ve okuduklarından ötürü kendi başına kanserden şüpheleniyor. Ne kadar kötü, değil mi? İyileşmede ilaç kadar moralin de etkili olduğunu biliyoruz. Sıradan bir web sitesinde reklam kalabalığı arasından bilgi toplamaya çalışmaktansa Acıbadem gibi güvenilir bir kaynağa öncelik vermek her zaman daha şifalıdır. Velhasıl kelam; sadece sağlık araştırmalarınızı güvenilir kaynaktan yapmaya özen gösterin, çevrenizi bu konuda bilinçlendirin demek istemiştim. Hepimize sağlıklı günler dilerim.

4 yorum:

 1. Bloğunuz çok güzel teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 2. Selam, yazını çok iyi!
  Bloğunu çok beğendim :)
  Bana da beklerim https://benirva.blogspot.com/2018/09/alsancakta-gidilesi-mekanlar-cup-cake.html

  YanıtlaSil
 3. Epidermis Polikliniği 1994’te İzmir-Karşıyaka’da kurulmuş olup başta lazer epilasyon olmak üzere cilt bakımı,cilt lekeleri tedavileri,saç ekimi,kılcal damar tedavisi,kalıcı makyaj gibi birçok güzellik uygulamasını en uygun fiyatlarla ve uzman ekibiyle profosyonelce gerçekleştirmektedir.Uygulamalarımız hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.epidermis.com.tr/ lazer epilasyon cilt bakımı,saç ekimi,epidermis lazer epilasyon,iğneli lazer epilasyon,nd yağ lazer,diyot lazer epilasyon,lazer yaptırmak,lazer zararlı mı,profpsyonel lazer epilasyon,kıl dönmesi ve batık çözümler,sivilce tedavisi,leke tedavileri,kalıcı makyaj,kaş kontürü,izmir lazer epilasyon,lazer epilasyon izmir,bölgesel incelme,terleme tedavisi,göz çevresi tedavileri,kılcal damar tedavisi

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar, psikolojik sorunlarınız mı var? Ya da psikoloji bölümü hakkında merak ettikleriniz. Sizleri youtube kanalıma davet ediyorum : https://www.youtube.com/channel/UCD-DJSd3eVyi1d9X2iUQ5Hw?sub_confirmation=1

  YanıtlaSil