Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı ilk belirtilerinin başladığı anlarda ameliyata gerek kalmadan da tedavi edilebilen bir hastalık olarak biliniyor. Aşırı derecede ilerleyen boyun fıtıklarında son çare olarak ameliyata ihtiyaç duyuluyor. Genellikle hastalar ameliyat olmaktan korkuyor. Günümüz teknolojisi ile eskiye zamanlara göre artık boyun fıtığı ameliyatı çok daha kolay şekilde yapılıyor.


İlerlemiş düzeyde bir boyun fıtığına bulunan hasta, ellerini ve kollarını kullanırken oldukça zorluk çeker ve bu sebeple dayanılmaz ağrılar hissedebilir. Eğer bu durumda olan bir boyun fıtığı ameliyat edilmezse hasta zaman içinde ellerini kullanamayacak seviyeye gelebilir. Ameliyat gerektirmeyen boyun fıtıkları, fizik tadavi ve ortopedi tedavileri ile iyileştirilebilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Boyun fıtığı ameliyatları, beyin cerrahları tarafından yapılıyor. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra beyin cerrahı boyun fıtığınının ameliyat düzeyinde olduğuna karar verdiğinde anda ameliyatın ön kısımdan mı yoksa arka kısmından mı yapılması gerektiğine karar verir.

Röntgen yardımı ile boyunda yer alan hangi omurun fıtık haline geldiği tespit ediliyor. Boyun fıtığı ameliyatlarının genellikle ön taraftan yapılması doktorlar tarafından uygun görülüyor. Ön taraftan yapılması kararı alınan boyun fıtığı ameliyatlarında genel olarak sağ kısım tercih ediliyor.

Boyun fıtığı ameliyatının yapılması için hastaya genel anestezi uygulanıyor. Boyun fıtığının düzeltilebilmesi için ameliyat sırasında hastanın boynunda yaklaşık olarak 5 cm kadar yatay bir çizik açılıyor. Boyun fıtığı ameliyatlarında ourlara ulaşabilmek için özel bir cihaz belirlenerek kullanılıyor. Fıtığın düzelmesi için yapılan gerekli işlemlerin ardından açılan çizik dikişlerle kapatılıyor. Yeni yöntem ameliyat dikişi sayesinde hasta yapılan bu dikişleri aldırmak zorunda kalmıyor.

Bazı durumlarda boyun fıtığı ameliyatı, boynun arka bölümünden yapılıyor. Boynun arka tarafından yapılan ameliyatlarda ön taraftan yapılan ameliyatlardaki gibi aynı işlemler uygulanıyor. Boyun fıtığı ameliyatlarının süresi ise hastanın durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. En kısa süren boyun fıtığı ameliyatı olarak 30 dakika, en uzun süren boyun fıtığı ameliyatı ise 4 saat...

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası
Boyun fıtığı ameliyatından yaklaşık olarak 4 saat sonra hasta ayağa kalkacak duruma geliyor. Ameliyatın ilk günü hasta, hastanede kaldıktan sonra ertesi gün pansumanı yapılıyor ve evine çıkmasına izin veriliyor. Boyun fıtığı ameliyatından en az bir hafta sonra hasta, normal hayatına dönebiliyor. Ancak ameliyat sonrası ilk bir ay ağır işlerden yapmaması gerekiyor. Aynı zamanda boynun darbe almasına sebep olacak hareketlerden kaçınılması gerekiyor.  Ameliyattan sonra ilk bir hafta hasta yemek yerken biraz zorluk çekebiliyor. Bu durum zamanla düzeliyor. Boyun fıtığı ve ameliyatı ile detaylı bilgiye Memorial internet sitesinden rahatlıkla ulaşarak aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını en ince ayrıntısına kadar bulabilirsiniz.


1 yorum: