Çamaşır Makinesinde Makyaj Fırçası Yıkamak

Herkese merhaba!

Daha önce hiç duydunuz mu bilmiyorum, ya da duyduysanız cesaret ettiniz mi? Instagram hesabımdan takip edenler bilir belki..

 Yaklaşık üç yıl önce, yine fırça yıkamaktan bıkmışken aklıma geldi fırçaları çamaşır makinesine atmak. "Neden olmasın?" dedim ve sonuç çok başarılı oldu, ki o gün bu gündür elde yıkadığım fırça sayısı onu geçmez 😌

Peki fırçaları makinede nasıl yıkıyorum? Bir kaç püf nokta var tabi..

Çamaşır Makinesinde Makyaj Fırçası Yıkamak


 • Öncelikle belirteyim ki, çamaşır makinesinde yıkadığım fırçaların hepsi Real Techniques, Sigma, MAC gibi kaliteli fırçalar. Genellikle ahşap saplı ya da orta kalitede olan Nascita, Ecotools marka fırçaları makinede yıkamıyorum, bu yüzden de artık kullanmıyorum 😄
 • Makyaj fırçalarını makineye direkt atmıyorum. Bez bir makyaj çantasına koyup ağzını fermuarlıyorum. Siz de dağılmayacakları şekilde makineye koyabilirsiniz.
 • Makineye sadece makyaj fırçalarını atmıyorum. Yıkayacağım diğer çamaşırlarla birlikte atıyorum fırçaları, böylece içinde savrulmuyorlar ve daha narin yıkanıyorlar.
 • Kesinlikle yumuşatıcı kullanmıyorum, sadece deterjan koyarak yıkıyorum. Zaten normalde de çamaşır yıkarken yumuşatıcı kullanmayı seneler önce bıraktığım için, bu benim içi sorun olmuyor. Çamaşırlar için de daha sağlıklı olduğunu buraya not düşeyim 💬
 • 30 ya da 40 dereceden fazla ısıda çalıştırmıyorum. Makyaj fırçalarının kılları gövdeye silikonla sabitlendiği için, yüksek sıcaklıkta bu silikon eriyor ve fırça dağılıyor. 


Bu püf noktalara dikkat ederek yıkadığımda, hiç uğraşmadan tertemiz oluyor fırçalarım. Çıktığında da sıkılarak çıktığı için çok az nemli oluyor ve çabucak kuruyarak kullanıma hazır oluyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi, ben fırçalarımı yaklaşık 3 yıldır makinede yıkıyorum. Siz de denerseniz lütfen sosyal medya üzerinden benimle paylaşın 💜


InstagramFacebook
Sevgiyle kalın!

11 yorum:

 1. teşekkürler bilgi için ben de beklerim bloguma yagmurvil :)

  YanıtlaSil
 2. Hihihi ben de denedim kii! Çok da güzel oldular valla mis gibi! Ben Nascita ve Ecotools olanları da attım. Hali hazırda sıkıntılı olan fırçalar dışında da sorun olmadı. Gerçekten zamandan aşırı kazandıran bir yöntem bulmuş olduğun için tebrikler ediyor, çok da öpüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim ki! Herkes bu şekilde yıkasın istiyorum boşuna uğraşmayalım yahu =))

   Sil
 3. Bende denemek istiyorum, RT fırçaların başına bir iş gelirse seninkileri alırırım

  YanıtlaSil
 4. Çok fırçam yok ama tek tek ovala çitile uğraşmaktansa çok mantıklı bir yöntem👍🤗 Fikrine sağlık😘

  YanıtlaSil
 5. Sende mi :D Ben çamaşırlarla birlikte atmamıştım ama onu da deneyelim :)

  YanıtlaSil
 6. Fikir güzelmiş peki deterjan yerine toz beyaz sabun atsam nasıl olur.:)

  YanıtlaSil