Tarçının En Lezzetli Hali Elmalı Kurabiyede


Yemek.com yeni nesil bir yemek tarifi sitesi olarak rakiplerinin karşısında bulunuyor. Klasik yemek tariflerinin aksine onlara eğlenceli isimler bulurken aynı zamanda birçok konuda da takipçilerini bilgilendirerek eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor.

Sitenin tarifler kategorisi altındaki elmalı kurabiye hem herkesin çok sevdiği bir tatlı çeşidi hem de pratik olması ile gönüllerde yerini alıyor. Benim şimdiye kadar denediğim en güzel kurabiye Yemek.com’daki elmalı kurabiye tarifine uygun olarak yapılanıdır. Tarçın kokusunun esir aldığı evde mutlaka kek ya da kurabiye pişiyordur. Sitedeki elmalı kurabiye de tarçının en pratik ve lezzetli halidir. Tarçınınız elmalı kurabiye de vücut bulsun ve böylece çayınız tatlansın. O meşhur elmalı kurabiye son derece kolay bir şekilde yapılabiliyor. 

Tereyağı ve pudra şekerini harmanlayarak krema haline getirmelisiniz. Sonrasında yoğurt ve yumurtayı ekleyerek karıştırmaya devam etmelisiniz. Un, kabartma tozu ve vanilya kurabiye karışımına azar azar eklenmeli ve hamur yumuşak bir kıvam alana kadar dinlendirmeli. Un miktarını hamurunuzun kıvamına göre yarım su bardağı olarak azaltıp ya da artırabilirsiniz. Sıra geldi kurabiyenin en önemli kısmına yani içine konulacak elmalı harcına. Elmaları rendeleyip orta ateşte toz şeker ile kavurmalısınız. Ve şimdi de başrol oyuncuları olan ceviz içi ve tarçını katıp biraz da karıştırdıktan sonra ateşten alabilirsiniz. Harcı soğumaya bırakmalısınız. Hamurdan orta büyüklükte parçalar koparıp, merdane ile yuvarlak olarak açmalı ve ortalarına harçtan koymalısınız. Şekli size kalmış ama klasik bir elmalı kurabiyenin şekli kenar kısmından orta noktasında birleştirerek kapatmalı, hafif yuvarlayarak şekil vermelisiniz. Ufak bir ipucu, kurabiyelere rahatça şekil vermek için hamuru streç film ile sararak buzdolabında 15 dakika kadar bekletirseniz çıkardığınızda daha kolay şekil verebilirsiniz. Yağlı kâğıt koyduğunuz fırın tepsisine yine istediğiniz koreografiyi oluşturarak yerleştirebilirsiniz. 170 derece fırında 20 dakika pişirip çayınızın yanına yetiştirdiniz bile.

Yemek.com’u ziyaret ederek daha fazla lezzet tarifi öğrenebilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Birçok farklı yemek zevkine hitap eden tarifleri rahatlıkla bulurken, güvenle uygulayarak sofralarınızı renklendirebilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder