Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba!

"Nerelerde bu kız?" dediğinizi duyar gibiyim. Ara sıra sosyal medya hesaplarıma göz atacak kadar zaman bulsam da buralarda vakit geçiremeyecek kadar yoğundum son iki aydır.

Bu iki ayda kozmetik dışı paylaşımlara da bolca yer veriyorum; Özellikle Instagram hesabımda gezi notları, aksesuarlar, kırtasiye ürünleri, giyim ve bolca çanta-ayakkabı paylaşımları görmeniz mümkün. Özellikle ayakkabılarla ilgili fazlaca soru alıyorum, bu yüzden tüm cevapları bir yayın altında toplamaya karar verdim.

O zaman gelelim "Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli?" sorusunun yanıtlarına..

Flybydb Deri Babetler

Ayakkabıda hangi malzemeyi tercih etmeliyim? 
Ayaklarımıza çok şey borçluyuz aslında. Gün boyu kahrımızı çeken ayaklarımıza gerektiği kadar önem vermiyoruz. Sadece "Güzel görünüyor" ya da "Fiyatı uygun" diye kaliteyi önemsemeden çeşit çeşit ayakkabılar alıp, bu ayakkabıların ayaklarımıza bıraktığı kalıcı hasarı göremiyoruz.

Çin’den ithal edilen suni derilerin artışıyla, ayakkabı ve tekstil sektöründe birçok ürün artık suni deriyle üretilmeye başladı. Daha uygun fiyatla satılan, bu suni deriden yapılmış ürünler sağlığımız için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Bu suni derinin en büyük tercih sebebi ucuz ve kolay işlenir olması, bir diğeri de "Deri" kavramına olumsuz yaklaşan ve bunu kürkle aynı kefeye koyan insanlarımız.  Öyle ki; Kürk için hayvanlar öldürülürken, deri için zaten etinden faydalandığımız hayvanların derileri kullanılıyor. Deri ayakkabı giymek, et yemekle eşdeğer aslında. Binlerce yıldır insanların giyinmede deriyi kullandığını düşünürsek, en sağlıklı olanın da bu olduğunu anlamak mümkün.

Suni deri ayak sağlığına zararlı mı? 
Gerçek deri, gözenekli bir yapıya sahip olduğundan teninizin hava almasını sağlar, suni deriyse teninize hava aldırmaz. Bu durum sağlıksız bir terlemeye yol açar ve özellikle ayak sağlığı için son derece tehlikelidir. Cilt nefes almadığından mantar gibi enfeksiyonlara davetiye çıkarılmış olur. Daha masraflı olsa bile gerçek deriyle üretilmiş ürünlerden vazgeçmeyin.


Yüksek topuklu ayakkabılar zararlı mı? 
Hepimiz çok yüksek topuklu ayakkabıların aslında zararlı olduğunun farkındayız. Fakat yine de topuklu ayakkabılarımızın cazibesinden kurtulamadığımız için bu işkenceye katlanıyoruz. Yüksek topuklu ayakkabıların zararları sadece anlık acı ile kalmıyor, uzun vadede de birçok probleme yol açıyor. Bu tip ayakkabılar, ayağı öne doğru zorladığı için kemik çıkıntılarının artmasına neden oluyor. Baş parmak tarafındaki dış kemiği çıkık olan bayanlar, genelde zamanında kalitesiz ve yüksek topuklu ayakkabıları sıklıkla tercih etmiş bayanlar oluyor. Üstelik sırt ağrısı, duruş bozuklukları, diz ve bacak ağrıları ve kireçlenme gibi çok daha büyük sorunlar da kendini gösterebiliyor.

Düz ayakkabılar zararlı mı? 
Çok düz ayakkabılar da sağlığımız için aynı oranda zararlı. Eklemlerde zedelenme, yürüyüş bozuklukları, bilek ve kalça ağrılarına neden olabilen fazla düz babetler uzun vadede düztabanlık ve topuk dikeni gibi hastalıklarla yol açıyor. Uzmanlara göre ideal topuk boyu ise 2 ila 5 santim arasında olmalı.


Ayağınıza giydiğiniz ayakkabılar sizin bütün yükünüzü taşıdığı için rahat olmalı. Özellikle de çalışıyorsanız ve uzun süre ayakta kalıyorsanız sizi rahatsız eden bir ayakkabıyla günü tamamlamak acı verici olacaktır. Bunun yanında yanlış ayakkabı seçimi ayağınızda yıllarca sürebilecek ciddi problemlere neden olabilir.

Özellikle hosteslik, öğretmenlik, hemşirelik ve doktorluk, sekreterlik ve benzeri ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek mesleklerde ayakkabı seçimi çok ama çok önemli.

Pahalı ayakkabı, kaliteli ayakkabı mıdır? 

Rahatlıkla kaliteli ayakkabı pahalıdır diyebilirim, ama her pahalı ayakkabının kaliteli olduğunu söylemek çok zor. Mesela deri diye bildiğimiz ve ayakkabılarına 300-350 lira ödediğimiz çoğu ünlü marka ayakkabı üretimini en kalitesiz derilerle gerçekleştiriyorlar.

"Peki nasıl bulacağız iyi ayakkabıyı?" dediğinizi duyar gibiyim. Bu noktada sizinle aramızdaki samimiyete güvenerek bir markadan sadece bahsetmek istiyorum.

Yukarıda resimlerini gördüğünüz babetler 1.sınıf dana derisi, tabanı ise keçi derisinden yapılma. Ustalar tarafından elde dikilmiş. Özellikle hostesler için üretilmeye başlayan ve şu an bir çok farklı rengi ve modeli bulunan Flybydb ayakkabıları, her kadının gözü kapalı tercih edebileceği rahat, sağlıklı ve şık görünümlü ayakkabılar.

Bu markayla tanıştıktan sonra, 1 aydır başka marka ayakkabılarımı bir kenara bıraktığımı söyleyebilirim. Siz de markayı ve ürünlerini incelemek isterseniz Instagram sayfalarına göz atabilirsiniz.

Bir kadının ne olursa olsun gülümsemesi için, ayaklarının da mutlu olması lazımdır ^,^


TwitterInstagramFacebookGoogle Plus

Sevgiyle kalın!

1 yorum: