Evim Nasıl Düzenli ve Huzurlu Olur? | Fazlalıklardan Kurtulun - 1

Merhabalar!

Evimle aramızda iki yıl kadar kısa bir mazi olmasına rağmen kozmetikler, mutfak malzemeler, kıyafetler, kırtasiye malzemeleri ve kitaplar almış başını gidiyordu. Ne kadar çok eşya, o kadar çabuk dağılan ve kirlenen ev demek.

Özellikle çalışan bayanların kabusu ev toplamak. İşten gelince yarım saatlik dinlenme seanslarını ortalığa dağılan kitapları, kozmetik ürünlerini toplamak işkence değil de ne? Dahası, nereye kadar? Hayatımız toplamakla mı geçecek?

Uzun süredir ev toplamaya dair makaleler ve kitaplar okuyorum. Amacım aslında evin nasıl toplandığı değil, kökten çözüm üreterek evin toplu kalmasını ve dağılmamasını sağlamak. Yani düzenli ve sade bir hayatı motto edinmek.

Bunun için kendi çıkarımlarım ile 'Evimi nasıl düzenli tutarım?' başlığını bir kaç yayınla özetlemek istiyorum. Bu yayın da serinin ilk yazısı, haydi başlayalım!Fazlalıklardan Kurtulun

Düzenli bir ev için öncelikle stokçu anlayıştan vazgeçmek gerekecek. Mesela 'Belki giyerim' diye inatla elden çıkarmadığınız kıyafetlerinizi düşünün. İnanın, o belki ya hiç gelmedi, ya da hiç gelmeyecek. 

Ben işe Marie Kondo'nun Derle, Topla, Rahatla kitabında yazdığı gibi giysilerden başladım. Giymediğim, beni mutlu etmeyen, belki giyerim diye bir kenara koyduğum giysilerin hepsini ortaya çıkardım ve yeni sahiplerine kavuşturmak üzere paketledim. Geri kalan, sevdiğim kıyafetlerimle ve düzenli gardırobumla oldukça mutluyum. Ayrıca o belki giyerimlerin eksikliğini hiç mi hiç yaşamadım : )

Minik bir tüyo; Siz de çoraplarınızı yukarıda gördüğünüz gibi bir kutuya rulo yaparak koyarsanız hem lastikleri gevşemez, hem her çorap gözünüzün önünde olur ve rahat seçip giyebilirsiniz, hem de hangi tür çoraba ne kadar ihtiyacınız var rahatlıkla görebilirsiniz. Top top yapılıp çekmeceye atılan çorapların lastikleri esnek durduğu için gevşer, ayrıca sürekli çekmecenin ön tarafında kalan aynı çorapları kullanırız. Benim katlama stilim yine Marie Kondo'nun kitabındaki katlama stilini yanlış anlayıp uygulamamla oluştu. İnanılmaz rahat ettim ve bu minik detay bile beni o kadar mutlu etti ki, bir kaç gün gidip gelip çorap kutuma baktım : ) Bunu yaparken 'Yırtılsa da kurtulsam' dediğim, kendimi zorlayarak giydiğim çoraplarla bile vedalaştım. Bu bile insanda hafifleme ve rahatlama yaratıyor. 

Bir tüyo daha, atmaya karar veremedikleriniz olabilir. Onlar için;


Tabi ki evimizdeki fazlalıklar kıyafetlerden ibaret değil. Kitaplar ikinci büyük sorun! İtiraf etmeliyim ki benim de ayrılamadığım, çok değerli kitaplarım var. İşe onları bir kenara ayırmakla başladığımda, ayrılamadığım kitapların, elimdeki kitapların neredeyse hepsi olduğunu fark ettim.

Sonra şunu düşündüm, kanepenin bazasını 3 aydır ilk defa açıyordum. Ayrılamadığım kitapları 3 aydır ilk defa elime aldım, üstelik kapağını bile açmadan! Tekrar okurum diye ayırdığım kitapların hiç birini tekrar okumadım, altını çizdiğim ve arasına notlar aldığım kitapların notlarına tekrar bakmadım. Kısacası, kitapların orada durması hem dağınıklık nedeni, hem de faydalı olabileceklerken bazanın altında durması büyük kayıp. Bir kaç kaynak niteliğinde kitap dışında kitaplarımın hepsinden kurtulmam bunları düşündükten sonra hiç de zor olmadı.

Kısacası huzurlu bir eve yaklaşmak için ilk adım, fazlalıklardan kurtulmak. Sevgiyle kalın!

17 yorum:

 1. ah benim de sorunum kitaplar asıl ne atabiliyorum ne verebiliyorum ne yapsam bilmiyorum .-(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tek seferde kurtulmak en acısız yöntem :)

   Sil
 2. ÇÖPE ATMAK kelimesi bile beni rahatlatıyor. Hatta bu bende bir alışkanlık halinde(Hastalıkta olabilir :)). Sonrasında kullanmayacağıma saniyeler içinde karar verip çöpe atıyorum. Nasıl bir rahatlık anlatamam. İşe bu noktadan başlamanız çok güzel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, nasıl rahatlatıyor anlatmak imkansız yaşamak gerek :D

   Sil
 3. bende el attım bu düzen işine kullanmaıdıgım kıyafetleri eşyaları bir bir dağıttım ama kitaplarım ahh o kitaplarım ayrılamıyorum çözüm olarak kitaplık yaptım bende napayım cocuklarım okur belki ileride :)) belkiler bitmezzzz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belkilerden kurtulmadıkça eşyalardan da kurtulamıyoruz :) Eminim ki onlar istedikleri kitapları alırzamanı gelince ^,^

   Sil
 4. Kitaplarımı veresim yok ://
  Çorap konusu çok mantıklı geldi,bende yapacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çorap kutusu gerçekten çok mantıklı ve kullanışlı :) Benim de veresim yoktu, ama şimdi kuşlar kadar hafifim :P

   Sil
 5. Kitaplarımdan asla ! :D
  Çoraplar konusunda kesinlikle katılıyorum. Bu şekilde kutuda olması hem kolaylk sağlıyor, hem göz önünde oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çoraplar çok kullanışlı oluyor ^,^

   Sil
 6. Ay bunu ben de yapmaya başladım ama 2 çocukla Marie'nin dediği gibi her şeyi bir anda yapmak imkansız; sıkıyosa kendi gelsin yapsın :))) Ama ben ilk olarak kozmetiklerden kurtuldum, ikinci olarak gardropları boşalttım! Ve şunu fark ettim: gardrobu sadeleştirdiğimden beri kıyafetlerimi akşamdan hazırlamasam da iki dakika içinde ne giyeceğimi bulabiliyorum çünkü ortada işe yaramayan ve fazlalık yapan hiçbir şey kalmadı. Tıkır tıkır kombin yapabiliyorum :))) Şu çorap işine giremedim bir, en kısa zamanda onu da yapacağım. Sonra da sırayla ev eşyalarını atacağım :))) Kolay gelsin hepimize, sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel oluyor değil mi, ben de aynı şekilde 2 dakikada giyiniyorum mis!

   Sil
 7. Marie Kondo'nun kitabını okumaya başladım ancak atmaya kıyamıyorum ki... Ama kitaplar hususundaki gibi düşünmek gerek. Bir de herşeyi bir anda toplamaya çalışmak gözümü korkutmuyor değil. Bu serinin kozmetik ayağını merakla bekliyorum Mamocum,çok öptüm. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir başlayınca öyle güzel kıyılıyor ki ) Ben nesnelere acayip bağlanan biriyim ben bile canavara dönüştüm

   Sil
 8. Ben de zaman zaman ev detoksu yapıyorum hem evim hem de ruhum rahatlıyor!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kere tadına bakan bırakamıyor zaten :)

   Sil
 9. ah evet, verdikçe rahatlıyorum giymediklerimi, dolap boşalınca ferahlıyorum resmen

  YanıtlaSil