Üçüncü Dalga Kahve Nedir?

Merhaba kahve severler!

Bizim için yaz-kış kahve vazgeçilmez. Ama itiraf etmem gerekirse sonbahar-kış aylarında kahveye daha da bir düşkün oluyorum. Kapalı hava uyanmamıza engelken yine en büyük görev kahveye düşüyor.

Demek ki bizim gibi düşünenler çok demek ki hazır kahveleri yetersiz ve fazla kimyasal bulmaya başlamışız ki literatürümüzde ve hayatımızda 'Üçüncü dalga kahve' kavramı yavaşça yer edinmeye başladı.


Peki üçüncü dalga kahve ne demek? 


Birinci dalga: 1900'lü yıllarda evlerimize giren kahve markalarıdır. 

İkinci dalga: Yakın geçmişte hayatımıza giren bilinmiş kahve şirketleriyle tattığımız espresso, latte ve benzeri kavramlara tekabül etmektedir.

Üçüncü dalga: Son bir kaç yılda hayatımıza giren, kahve merakının profesyonelleşmiş halidir. Bu akımda kahveye ticari bir mal ya da sıradan bir içecek olarak bakılmaz. Kahvenin sanat olarak tabir edildiği bu akımda, baristalar adeta sanatçı konumdadırlar. Genellikle farklı ve modern tasarıma sahip üçüncü dalga kahve dükkanlarında, kahve çekirdekleri paketle ya da hazır değil de üretildiği yerden alınıp, yine dükkanlarda kavrularak işlenirler.

Üçüncü dalga kahvelerle birlikte hayatımıza cold drip, sifon kahve benzeri terimler de yeni yeni duyulanlar arasında. 

Farklı farklı demleme gereçleri ve kahve makinaları ve onlarca yabancı terim arasında, kahveyle içli dışlı olmayanlar kendini yabancı hissedebilir. Muhtemelen ben de öyle : ) Fakat bence, iyi bir mekan ve anlayışlı baristalar yardımıyla üçüncü dalga kahve dükkanlarının herkesçe bilinip tercih edilmesi mümkündür. 
Sevgiyle kalın!

3 yorum:

 1. Merhabalar, benimde 3. dalga kahvecilerle ilgili bir etkinlik paylaşımı yaptım, blogumda beklerim...
  22-25 ekim kahveciler için güzel bir etkinlik bildirimi ;) Görüşmek üzere...

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler, değişik bilgi oldu bana

  YanıtlaSil
 3. Bir de şu güzel kahvelerini nasıl yaptığını öğrensek ya <3

  Nail Art in Wonderland

  YanıtlaSil