Kozmetiklerin Üzerindeki Logoların ve Sertifikaların Anlamları

Merhabalar!

Kozmetik alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Genellikle bloglardan okuduktan ya da başkasında görünüşünü gördükten sonra pek düşünmeden alıyoruz, ben de öyle. Eve geldiğimde, alışverişin verdiği o heyevan gidince anlıyorum ne kadar mantıksız ve kullanmayacağım ürünler olduğunu.

Fakat bu biraz geride kaldı sanırım, artık önceden epey araştırıyorum, mağazada peşimde dolanan çalışanları umursamadan ürünün içeriğini uzuuun uzun inceliyorum, kokluyorum, kapak kısmını kontrol ediyorum ve şu sıralar en çok yaptığım şey; Kozmetik alırken arkasındaki minik kare veya yuvarlak logoları inceleyerek satın alıyorum.

Peki bu logoların anlamları ne? Bir kaçını biliyor olsak da bir çoğundan haberdar değiliz, o zaman beraber öğrenelim ^,^

Kozmetikler son kullanma tarihi olarak ikiye ayrılıyorlar. Kullanma süresi 30 aydan kısa ve uzun olmak üzere.30 aydan kısa ömrü olanların üzerinde son kullanma tarihi yazarken, diğerlerinin üzerinde yukarıdaki simge de var. Bu simge ürünün kapağı açıldıktan sonra ne kadar sürede tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.


Bu sertifika en çok bilinenler arasında yer alıyor. Bu sertifika bir, ürünün bir nevi doğa dostu olduğunu ifade ediyor. Yani üründe ağır kimyasallar, petrol ve türevleri, radyoaktif maddeler bulunmuyor. Ecocert sertifikası da ikiye ayrılıyor;
 1. Ecocert Natural Kozmetik: Ürün içeriğinin %50'lik kısmı bitkisel, %5 lik kısmı organik olmalı.
 2. Ecocert Natural Organic Kozmetik: Ürün minimum %95 bitkisel olmalı ve en az %10 organik içerik içermeli.
Unutmadan, Ecocert sertifikası şartları ülkeden ülkeye değişiyor. Ülkemizdeki sertifika yönetmeliğini okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Ayrıca farklı ülkelerde, farklı sertifikalar ve her sertifikaya göre farklı doğal içerik oranlamaları var. Bunlardan bazıları Soil Association (İngiliz), BDIH (Alman), USDA (Amerikan), Cosmebio (Fransız)


Bu etiketleri gördüğümüzde de tam anlamıyla olmasa da, aşağı yukarı benzer doğal içerik oranlarıyla Ecocert sertifikasına benzer olduğunu, yani Ecocert ile aynı işlevde olduğunu anlayabiliriz.Hepimiziin bildiği gibi, kozmetik ürünler bizeulaşmadan önce çok kez, farklı yollarla test ediliyor. Bu testlerden biri ve en acımasız olanı da hayvanlar üzerinde yapılan testler.

Cruelty Free logolu ürünler ise üretim ve test aşamasında hayvanlar üzerinde test yapmayan firmalar.


Vegan ise, cruelty free olmaktan da öte, içeriğinde hayvanlardan elde edilen hiç bir maddeyi bulundurmayan ürünlerdir. Bir çok kozmetik ürünü cruelty free olmasına karşın, çeşitli hayvanların sütlerini, hatta kendini bile içerebilir. Mesela çok renkl, kozmetik ürününde carmine isimli renk veren böcek bulunmaktadır. Bu yüzden tamamen masum bir ürün istiyorsak hem vegan, hem de cruelty free ürünleri tercih etmemiz gerekir. 


Sevgiyle kalın!

16 yorum:

 1. ya bir de şu plasenta içeren ürünler var ya, onlar çok korkunç geliyor bana :/ nasıl yaptıklarını bilmiyorum ama fikri kötü geliyor :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da adı korkunç geliyor, ama bir kaç ürün kullanmıştım ve firmaya sorduğumda tamamen hayvanlara zarar verilmeden edindiklerini söylemişlerdi. Umarım öyledir. L.

   Sil
 2. çok faydalı olmuş yazın, eline sağlık!:*

  YanıtlaSil
 3. Son kullanım tarihi belirtilmeyen ürünlerin sırrını sayende çözmüş oldum. Anahtar süre 30 ay! :) Gerçekten faydalı bir yazı olmuş, eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yabancı bir kaç blogda okuduktan sobra netleştirdim kafamda :) Çok teşekkürler

   Sil
 4. çoğunun anlamını biliyorum ama bakıyormusun alırken dersen o yok işte mümkün oldukça cruelty free ürün almaya çalışıyorum artık ama neyse ki çoğu firma da bilinçleniyor o konuda artık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Cruelty Free ürünler artmaya başladı ve bu harika :)

   Sil
 5. çok güzel bir yazı olmuş,çok teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
 6. merhaba,bu güzel bilgilendirme için teşekkürler.ins.'dan destekledik @gedizkirtasiyeizmir olarak , umarım hedefe siz ulaşışırsınız.sevgiler
  bu arada bloguma bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 7. Bu konuyu bilmeyen çok insan var o yüzden çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 8. çok güzel, bilgilendirici bir yazı olmuş bayıldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuza da ben bayıldım :) Teşekkürler..

   Sil