Biberiye ile Saç ve Cilt Bakımı

Merhabalar!

Yiyeceklerde, giyeceklerde, kozmetiklerde doğala dönüş var. Yıllarca üst üste konan yapay katkı maddeleri ürünlerden bir bir çıkarılıyor.

İnternet sayesinde bu iş daha da kolaylaşıyor : ) Ufak bir arama yaparak zararlı içerikleri bulabiliyor, yine bir kaç saniyede evde yapabileceğimiz cilt maskesi, saç tonikleri benzeri yüzlerce tarife ulaşabiliyoruz.

Biberiye hem etli yemeklerle baharat olarak tüketilebilen, hem bol şifalı çayı içilen, hem de saç ve cilt bakımında kullanılan mucizevi bir bitki. 

Sizlerle biberiyenin, kozmetik alanda kullandığım bir kaç tarifini paylaşacağım;

Tarif 1: Biberiyenin saç dökülmesine karşı etkisi olduğu biliniyor. Ben saç dibine uyguladığım maskelerin içine bir kaç damla biberiye yağı damlatıyorum. Böylece biberiyenin saç dökülmesine karşı etkisinden faydalanmış oluyorum.

Tarif 2: Günlük kullandığım şampuana bir kaç damla biberiye yağı damlatıyorum. Biberiye, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saçların beslenmesini ve saç derisine daha güçlü tutunmasını sağlıyor.


Tarif 3: Biberiye çayı içtiğimde ki çok sık tüketirim, demlik dibinde kalan çayı dökmüyorum. Banyo sonrası çayı bira daha sulandırarak saçlarıma ve saç derime tonik gibi uyguluyorum, durulamıyorum. Sadece saçlarınız için değil, vücudunuz için de aynı suyu, duru suyla açarak çoğaltıp kullanabilirsiniz.

Tarif 4: 3-4 dal biberiyeyi 250 mililitre suda 2-3 dakika kadar kaynatıp, soğutuyorum. Bu toniği buzdolabında saklayarak bir hafta boyunca kullanabiliyorum. Bir pamuk yardımıyla cildime uygulayarak antiseptik özelliğinden faydalanıyorum ve cildimin derinlemesine temizlendiğini hissediyorum. Ayrıca ciltteki fazla yağı alıyor ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı oluyor. 


Tarif 5: Bir çay kaşığı biberiye yağını zeytinyağı ile açarak ciltteki kuru ve egzamalı bölgelere kullanabilirsiniz. Dilerseniz günlük kullandığınız nemlendiriciye br kaç damla biberiye yağı ekleyerek antiseptik özellik kazandırabilirsiniz. 

(Biberiye yağı ve çayı hamilelere önerilmemektedir.)


Sevgiyle kalın!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder