Ağız Kokusunun Başlıca Nedenleri

Merhabalar!

Farkında olalım-olmayalım bir çoğumuz zaman zaman ağız kokusu problemini yaşıyoruz. Bunun akciğer enfeksiyonu, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, açlık, diyet gibi bir çok patolojik nedeni olabilir. Böyle durumlarda, uzmanlara danışmakta fayda var : )

Fakat, New York Buffalo Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinin araştırmalarına göre ağız kokusu %90 dil üzerindeki bakterilerden kaynaklıdır. 

Diş temizliğine ve bakımına gereken önemi vermeyen, sadece dişi ağrıdığında dişçiye görünen bir toplum olarak, dil temizliği ve bakımından çok azımızın haberdar olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Ben de bu konuda bilgi sahibi olmama rağmen, Orabrush markasına ait dil temizleme fırçası ve köpüğüyle daha henüz tanışıp kullanma fırsatı buldum. 

Dilin yüzeyi, bakterilerin barınması ve üremesi için oldukça uygun ve bu bakteriler kötü kokunun kaynağı. Bunu engellemek için dil temizleyici fırça gibi basit bir aparatla, günde iki kere dilimizin yüzeyini temizlemek gerekir.

Orabrush dil temizleme fırçası, silikon kıllara sahip. Tek başına ya da aşağıda bahsedeceğim Orabrush dil temizleme köpüğü ile kullanılabiliyor. 


Öncelikle dilimizi ıslatıp, silikon fırçayla yatay ve dikey hareketlerle fırçalıyoruz. Ardından, fırçanın uç kısmındaki sıyırıcı bölüm ile nazikçe çekerek dilimizden uzaklaştırıyoruz. Fırçayı her kullanım sonrası temizlemek ve fırçayı 3 ayda bir yenisiyle değiştirmek oldukça önemli.  

Eğer daha etkili bir çözüm istiyorsanız, az önce bahsettiğim temizleme köpüğü devreye giriyor : ) İçinde dil temizleme sıvısı olan tüpün ağız kısmı, içeriğindeki sıvıyı köpük şekline sokacak şekilde geliştirilmiş. 


Bu köpükten fırçamıza 1-2 fıs sıkarak dilimizi köpük yardımıyla temizliyoruz. Köpük, içeriğindeki 7 enzimle dilimizi bakterilerden arındırıyor. 

Köpüğün içeriği oldukça temiz; 


Bu tarz ürünlerin ülkemizde bilinmemesi ve kullanılmamasının nedeni, bence yüksek fiyatlı olmaları ve rahatlıkla bulunmamaları.

İki ürün de Yaşam Dükkanı'nda şu anda indirimde. İndirimsiz fiyatını pahalı, indirimli fiyatını da orta şekerli buldum ^,^Sevgiyle kalın!

8 yorum:

 1. Bak ben böyle bir ley kullanmıyorum. Dil temizleyici bir ürün almam gerek öyleyse.Pembe Kreasyon

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle :) Sadece fırçayla başlasan bile farkı anlayacaģına eminim ^,^

   Sil
 2. Bayılıyorum bu ikiliye özellikle sabah uyandığımızda dilimizde toksinler birikiyor önce bu işlemi gerçekletirirsek ilk içeceğimiz su bize fayda sağlayacaktır ^^

  YanıtlaSil
 3. Nerden temin edebilirz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazının sonunda linki mevcut :) Yasamdukkani.com dam alabilirsiniz

   Sil
  2. Yazının sonunda linki mevcut :) Yasamdukkani.com dam alabilirsiniz

   Sil
 4. Nerden temin edebilirz

  YanıtlaSil