Ürün Içerigi Nasıl Okunur? | 5 Adımda Içerik Okuma

Merhabalar!

Bir çoğumuz, kozmetik, deterjan ya da hazır gıda alırken ambalaj üzerinde okuduğumuz 'Parabensiz', 'Alkolsüz' ve benzeri ibareler görerek alırız. Arkasındaki içerik listesine bakmak ya da ürünü detaylıca incelemek ne yazık ki aklımıza gelmez.

Umarım bu yazıyı okuyanlarla daha bilinçli tüketici olma yolunda bir adım atarak sağlığımız ve ailemizin sağlığı için iyi bir şeyler yapmış oluruz : ) 

1-İçerikler Neye Göre Sıralanır? Ürünlerin içerikleri sıralanırken, rastgele sıralanmazlar.Üründe en
çok bulunandan, en aza doğru sıralanır. Mesela bir ürünün içerik listesinde ilk sırada aqua (su) bulunuyorsa, o ürün yüksek miktarda su barındırıyordur.

Mesela 'Argan Yağlı Serum' ların çoğunda argan yağı genelde son sıralardadır. Yani 100 millitrelik bir üründe, 0.1 mililitre argan yağı ya vardır, ya yoktur ve siz de argana kanarak bu ürünü alırsınız. Genellikle pahalı ve zor bulunan içeriklerde bu durum mevcuttur. 

Aşağıda gördüğünüz görsel Cyrene markasının bir şampuanı. İlk sırada su, son sırada da aloe vera suyu mevcut. 


2-Ambalajın Üzerinde Yazanlar Her Zaman Doğru Mudur? Bir çok ürünün üzerinde, zararlı olduğu artık neredeyse herkes tarafından bilinen içeriklerin barınmadıkları yazar. Bu genellikle doğru olsa da, yasalara aykırı olarak bazı ürünlerde yanıltıcı olabilir.

Mesela Bebak markasına ait cilt toniklerinin üzerinde 'Alcohol Free' yazmasına rağmen, içerik listesine baktığınızda 'Benzyl Alcohol' görmeniz mümkün. Benzyl alkol, çok alkolik özellik göstermese de, alkol sınıfına girdiği için, ambalajın üzerinde yazılanı doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

3-Cilt Tipime Uygun Ürünleri Nasıl Bulurum? Chicscience'ın da belirttiği üzere, içerik listesinin ilk üç sırasındaki içerikler çok önemlidir. Cildiniz yağlıysa, ilk üç sırada 'Oil' kelimesinden kaçmamız gerekir. Genellikle su bazlı, yani lk sırasında 'Aqua' olan ürünleri tercih etmemiz gerekir.

Fakat kuru bir cildimiz yoksa, yeterli nemi sağlamak için yağ bazlı ürünleri kullanabilirsiniz. 

4-Uzun İçerik Listesi Demek, Kötü İçerik Demek Midir? Zararlı maddeler içeren ürünlerin içerik listeleri genellikle uzun olsa da, uzun içerik listesi demek zararlı içerik demek değildir.

Bir ürün, yapısı ve formülasyonu gereği çok fazla madde içerebilir fakat bu içerikler (Mesela) doğal yağlar, yani masum içerikler olabilir.

5-Zararlı İçerikleri Nasıl Anlarım? Ne yazık ki içeriklerin zararlı olup olmadıklarını içerik listesine bakarak anlamamız mümkün değil. Bu kısımda biraz araştırma yapmamız gerekiyor. Bilinen bir kaç zararlı içerik var, bunları hala geliştirmekte olduğum içerik sözlüğümde (Kategorilerden ulaşabilirsiniz) detaylarıyla anlatmıştım. Bunlardan bir kaçı paraben, sülfat fenoksietanol, formaldehit vb.

Sevgiyle kalın!


5 yorum:

 1. Merhaba, merak ettiğim bir konuydu o yüzden çok teşekkür ediyorum öncelikle. Bebak örneği gibi başka gözünüze çarpan örnekler varsa paylaşırsanız çok iyi olur. İçerik sözlüğü fikri de iyi olmuş. İçeriğe aman aman takılmasam da olabildiği kadar dikkat etmek isterim yazılarınız aracılığıyla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim :) Aklıma geldikçe daha fazla örnek paylaşmaya çalışacağım. Sevgiler..

   Sil
 2. Böyle bilinçlendirici yazılarınızı okudukça o kadar memnun oluyorum ki anlatamam, emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. Sıralamaya göre maddenin oranının azaldığını yeni öğrendim ve Oriflame'in Nature %100 Hindistan Cevizi Yağı İçeren Saç Bakım Yağı'nın içeriğine baktım ve "COCOS NUCIFERA OIL, PARFUM, PROPYLPARABEN, TOCOPHERYL ACETATE" maddelerini gördüm. Demek ki %100 değilmiş :( Bilgi için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil