EDT ile EDP Farkı Nedir?

Merhabalar!

Parfüm alırken ambalaj tasarımına, kokusuna, kalıcılığına, fiyatına ve daha bir çok şeye dikkat ederiz. Bunlardan birisi de parfüm alışverişinde hep gördüğümüz fakat ne olduğunu tam anlamıyla bilmediğiniz EDP ve EDT nin farkı.

Öncelikle parfüm kelimesini doğru kullanıp kullanmadığımızı irdelemek gerek : ) Şişede satılan her kokuya parfüm desek de, parfüm aslında %80 oranında 'parfüm' barındıran ürünlere deniyor. Yani bir çoğumuz hayatımızda hiç parfüm kullanmadık. Fakat günümüz deyişiyle kullandığımız o spreylere genel anlamıyla parfüm demek yanlış olmaz gibime geliyor.


EDP, Fransızca Eau de Perfume kelimelerinin baş harflerine karşılık gelir ve içeriğindeki koku oranı %20'ye kadardır. Bu oran EDT ye göre daha fazladır. Bu yüzden EDP parfümlerin fiyatları daha yüksek, fakat kalıcılıkları da daha başarılıdır.

EDT, Fransızca Eau de Toilet kelimelerinin baş harflerine karşılık gelir ve içeriğindeki koku oranı %10'a kadardır. EDP ye göre daha ucuz, fakat kokusu da daha uçucudur.

EDP kokular genellikle daha ağır, özel günlerde kullanılacak kokulardır. EDT ise EDP ye oranla daha hafif ve taze kokulardır. Sportif ve çiçeksi kokular genelde EDT sınıfına girerler. 

EDP parfümler daha çok sonbahar-kış aylarında tercih edilirken, bahar ve yaz aylarında yerini EDT ye bırakır.


Beni Takip Etmeyi Unutmayın, Sevgiyle kalın!

3 yorum:

  1. Parfümlerin kalıcılıkları da hep tartışılır, senin kalıcı olduğunu düşündüğün markalar neler peki?:)

    YanıtlaSil
  2. yaklaşık hepsini biliyordum da şu esas parfüm hiç kullanmadık kısmını bilmiyordum demek ki seksen oranında hiç parfümümüz olmamız
    ama benim açımdan iyi kide olmamış zaten EDT bile bana ağır geliyor alerjik olduğum için kullanmak zorunda kalınca eşyalarıma giymeden önce sıkarım yada giydikten sonra sırtıma eteklerime :)
    demek ki asıl parfüm kokusunu duysam direkt bayılacağım hapşırmaktan :)

    YanıtlaSil