Saçlar Nasıl Kırılır?

Merhabalar!

Aldığım bir elektronik posta üzerine saç kırıklarının nedenlerini detaylıca yazmak istedim ki sonuca daha kolay ulaşalım.

Saçlar farklı şekillerde kırılabilir. Sizin kırığınız hangisi? ^,^
Çeşit çeşit kırıktan benim payıma düşenler crinkle, split ve tree. Bu üç düşmandan kurtulabilmek için için uyguladığım ve sizlerle paylaşmak istediğim bir kaç tüyo var.

 • Kırıkları koparmak; En çok yaptığım ve dayanamadığım şey' Kırıkları koparınca kırıklardan kurtulacakmış gibi düşünsek de, saç kırıklarını daha da derinleştiriyor ve o tiftik görünümüne kucak açıp hoş geldin diyoruz. Sizin de böyle bir alışkanlığınız varsa ve kendinizi engelleyemiyorsanız, pratik topuzlarla saç uçlarınızı kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.
 • Saçları ıslakken taramak ve düzleştirmek; Saçlar ıslakken daha hassastır. Saç ıslakken tarandığında, daha kolay kırılırlar. Saçlar ıslakken düzleştirici kullanmak, saçın nemini aniden kaybetmesine ve yanarak kurumasına neden olur.
 • Saç Spreyi ya da jöleyle uyumak; Saç spreyi ve jöleler saçı sertleştirir. Sert ve ince olan saç da en küçük eğilme-bükülmede bile kırılır. Bu yüzden yatmadan önce saçları yıkayıp, nemlendirip yatmak gerekir. Eve, çılgın gibi dans edilen düğün sonrası insan kendini öylece yatağa atmak istiyor ama kendinizi biraz zorlayın, pişman olmayın. N'olur!
 • Saçı çok sıcak suyla yıkamak; Saçın en büyük düşmanı sıcak. Sıcak su saçın nemini alarak cansızlaşmasına, kurumasına neden olur. Kuruyan ve nem kaybeden saç kırılmaya meyillidir.
 • Saç uçlarını nemlendirmemek; Saç kırılmasının nedeni, saçın kurumasıdır. Yaş bir ağaç dalını büktüğünüzü düşünün, esner ve kolayca kırılmaz. Fakat kuru dallar çıtır çıtır kırılır. Saç da böyledir, uçlardan nemlendirmezsek kolayca kırılır. Bunun için saç uçlarına bakım yağları ve serum uygulamak iyi bir çözümdür.
 • Boya ve renk açıcılar; Saçlarını platin sarısına boyamış bayanların saçları mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Oyuncak bebeklerin saçları gibi naylonumsu ve uçlardan tiftik görünümlü saça sahipler. Art arda uygulanan boya ve saç açma işlemleri saçın en büyük düşmanıdır.

 • Plastik tarak kullanmak; Plastik taraklar saçı esneterek yapısının bozulmasına, kırılmasına neden olurlar. Saça dost tarak tahta ya da kemik taraklardır.


Bunlardan kaçınırsak kırıklardan kurtulabilir miyiz?
Ne yazık ki hayır. Saç kırıklarını onarıp, eski haline döndüren bakım yoktur. Belki bazı uygulamalar kırıkların daha düzgün görünmesini sağlar, ama onları iyileştirmez. Bu yüzden saçlarınızı kesip ya da kestirip, her şeye en baştan başlamak gerekir. Kırılan saçlarınızı kendimiz de kesebiliriz fakat bunun için evde bulunan kırtasiye ya da kumaş makaslarını tercih etmek, saçlarımızı daha da mahvetmemize neden olur. Bu yüzden bir saç makası edinmek gerekir.

Saç kırıklarını engellemek için bunlar sürekli uygulanması gereken yöntemlerdir. Benim yaptığım gibi ara vermek, her şeye yeniden başlamayı gerektirir.


 • Sevgiyle kalın! • 7 yorum:

  1. Minik kiriklar görünce bende dayanamiyorum topluyorum . Split ve baby var sanirim bende olusanlarda. Bunlardan kutulmanin yolu yok en fazla minimize ediyoruz iste 😐

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Kesinlikle adaş yeni yöntemlerimiz ise yarar diye umuyorum :)

    Sil
  2. En iyisi her ay uçlarından aldırmak. Gerçekten işe yarıyor ve hızlı uzuyor

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Hızlı uzayan saça sahipsen öyle ama öbür türlü hiç uzayamıyor maalesef :s

    Sil
  3. en önemlisi uçları nemlendirmek ve sadece banyoda taramak, onun dışında parmaklarla taramak kırıkları önlüyor, bir de Tigi bed heads'te uçlar için bir ürün var, kırılmayı önlüyor

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Yatmadan saçları nemlendirmek çok önemli gerçekten :)

    Sil
  4. çok önceden ben kırıklarımı elimle koparırdım :/

   YanıtlaSil