Paraben Nedir?

Paraben; ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan ve ürünlerin ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasal bir koruyucudur. Ürünlerde bakter ve mantar oluşumunu etkilerler.

Bir çok şampuan, saç kremi, diş macunu, el ve vücut kremi, renkli kozmetiklerde ve hatta bazı soslarda paraben mevcuttur.

Koruyucu madde olarak etkisi çok büyük fakat maliyeti düşüktür. Bu yüzden en çok tercih edilen koruyucuların başında gelmektedir.

Kanserle direk bir ilişkisi henüz bulunmasa da, kanserli hücrelerde yoğun oranda paraben tespit edilmiş ve bu, parabene karşı önlem alınmasını gerektirmiştir. Pparaben, bir çok Avrupa ülkelerinde kozmetiklerden çıkarılmıştır. 

Parabenin bir kaç çeşidir vardı ve ürünlerin içerik listelerne bakarak bunları kolayca tanımak mümkündür; methylparaben, ethylparaben, buthylparaben ya da benzylparaben gibi.,Her ne kadar direkt etkisi saptanamamış olsa da, parabensiz ürünler tercih etmek bizim yararımıza olacaktır. Bir çok bebek şampuanı ve bebek yağında da paraben olduğunu düşünürsek, içerik listelerini inceleyerek alışveriş yapma alışkanlığı edinmemiz gerekmektedir.


Sevgiyle kalın!

4 yorum:

 1. Ben parabenin zamanla vucutta birikerek gogus kanserine neden oldugunu bir cok yerde okumustum dogru bilgi mi hic bilmiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne olursa olsun kullanmamak gerek işte ah temiz içerik bulabilsek hep..

   Sil
 2. En en organik denilenlerde bile az miktarda da olsa paraben barındığını duymuştum.Ne kadarı doğru ne kadarı yalan bbilmiyorum ama iyileştirilmiş paraben kullanıyorlarmış.

  YanıtlaSil