Campet Nedir?

Merhabalar! Doğanay Limonata reklamını gördükçe Campet nedir diye çok merak ettim. Düştüğünde içi kırılmıyor mu, bükülse içindeki cam kırılmaz mı diye düşündüm durdum ve dün, Campet ile tanıştım.

Düşündüğümün aksine, cama benzer yapısı yok. Bildiğimiz pet şişe gibi görünüyor. "Ee bu nasıl cam?" dedim ve araştırmaya koyuldum. Dışında normal plastik olan şişenin içinde çok ince tabaka cam bulunmaktaymış.
Klasik pet şişelerin ne kadar sağlıksız olduğunu, kansere bile yol açtığını bilmeyen kalmadı herhalde. Umarım yeni teknoloji Campet ile hem pratik, hem de sağlıklı ambalajlar kullanmaya devam ederiz. İşte Campet'in vaadtleri;


Bu arada aklımdaki sorular bitmedi! Ben camın kırılgan olmasına takıldım kaldım. Nasıl oluyor da cama elastikiyet kazandırılıyor? Nasıl oluyor da cam eğilip bükülüyor? Bilen varsa aydınlatsın! : )

Görseller campetsise.com'dan alıntıdır.
Sevgiyle kalın!


27 yorum:

 1. cam akışkan bir maddedir viskozitesi çok yüksektir yani aslında akar ama akış hızı çok çok düşük olduğu için gözle göremeyiz :) ayrıntılarını bilmiyorum ama genel olarak çeşitli işlemlerle camın viskozitesini değiştirmek, biraz eğilip bükülür hale getirmek mümkün..
  bu şişelere çok sevindim, reklamlarda görüp dikkat etmemiştim normal pet şişelerden bizi kurtarabilecek bir şeye benziyor!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa buna sevindim :) Demek ki gerçekten de cam. Çok sağol ^,^

   Sil
  2. Bu soru benim de aklıma nasıl da takılmıştı çok sevindim bunu duyduğuma :)

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  4. Peki campetin geri donusumu nasl saglanacak?

   Sil
  5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  6. alice senin söylediğinin bir kısmı dğru ama ezbere bilgilerle yanıltabilirsin herkezi . dediğin gibi camın akışkanlığı çok çok yavaştır. Lakin Camların azda akşkan olmalarının sebebi hammaddeler sıvı haldeyken hızlı sogutmaya girdiklerinde atom ceresindeki moleküller kristalleşemeden dondukları içindir ki böyle olsa dahi bahsettiğimiz camın bu pcampetlerdeki kadar esnekliğe sahip olmaları imkansızdır. Her ne kadar akışkan olsada bu bildiğin sert plastik gibi eğilip bükülebiliyor. Çünkü camların gerçek anlamda eğilip bükülebilmeleri için yüksek bir sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Bu seviyedeki akışkanlık hızı eğilip bukulebilmesi için yeterli değildir. Yani bu campetler cam değildir. Benim nacizane düşüncemÜniversitedeki uygulamalı derslerimdende öğrendiğim şeyleri dogru kılar gibi görüyüor bu campet .. Pazarlama tekniği ...

   Sil
 2. Evet cam akışkan bir maddedir. Ancak çok uzun yıllarda ancak belli bir miktar aktığını görebiliriz. Ki o zamana kadar da kullanmayız ki o camı. Zaten insan ömrü camın aktığını görmeye yetmez. Peki campet nasıl üretildi? Hangi kimyasalla bu hale getirildi? Yada cama bu elastikiyet verilebilecek kadar viskozitesini değiştirmişlerse üzerine pet şişeyi eklemek neden? Sanırım firmanın açıklaması gereken hususlar çok fazla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cam kısmı çok ince, üzerindeki pet ise koruyucu olarak eklenmiş, tutma/taşıma kolaylığı vs. Bütün şişe camdan yapılsaydı maliyet fazla olur, daha pahalıya satılması gerekirdi vs. Bu şekilde hem sağlıklı hem de ucuz bir ürün üretmişler sanıyorum ki.

   Sil
 3. Bu şekilde tüm şişenin cam olması gerekirdi ki , bu hem maliyet artışına hem de cam malzemenin elastikiyet yitimine sebep olur.

  YanıtlaSil
 4. hiç aydınlatıcı gelmedi bu cevaplar .. akışkanlığını arttırmak kırılgalıgını önlemez mantıklı değil

  YanıtlaSil
 5. Mikron seviyesinde cam kırıkları ve bağırsaklar...
  Direk iç kanama riski var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisin dun 2 doganay limonata aldim bir yudum almamla bardagi birakmam bir oldu damagima kaktus dikeni gibi kucuk cam kiymigi saplandi yarim saat uzun ugrastan sonra cikarabildim cok rahatsiz edici bir durum cikarmasaydim hastaneye gidecektim bu urunu kesinlikle tavsiye etmiyorum

   Sil
 6. arkadaşlar merhaba.. cam yününü bilmeyen yoktur değil mi ? hani şu izolasyon malzemesi olarak kullanılan sarı pamukumsu yün.. Bu da aslında çok ince cam liflerinden ouşan bir yündür .. Cam eğer çok inceltirilrse kırılmıyor.. aynı bir ip gibi yada kumaş gibi eğiliyor. Bu şişenin içerisine ise çok yüksek sıcaklıkta ve çok kısa bir sürede cam buharı üfleniyor. ama plastik bu kısa sürede erimeye fırsat bulamıyor. fakat plastiğe yapışan cam katmanı o kadar ince ki.. örnek verisek bir kağıdın en az 50 de biri inceliğinde.. Tabii bu incelikte cam aynı cam yünü gibi kırılmak yerine esniyor.

  YanıtlaSil
 7. FİBER OPTİK KABLO GİBİ

  YanıtlaSil
 8. İzocam örneği açıkladıydı

  YanıtlaSil
 9. Şu konu ilgimi çekmişti : http://tablet.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=94041737&p=1

  YanıtlaSil
 10. Bir de başka bir arkadaşın vermiş olduğu şu linkte ayrıntılı bilgi ve yapım videosu var : http://freshsafepet.khs.com/en.php

  YanıtlaSil
 11. İzocamin içinde cam parcalarini görmek mümkün fakat İzocam sadece camdan oluşan bi madde değil. bildigim kadariyla

  YanıtlaSil
 12. Ben normal camdan yanayim. Pet ile kaplanan cam veya cam ile kaplanan pet ister istemez migrasyon meydana gelecektir. Mikron boyutlarinda cam kalinliginin gecirgenligi hakkinda kesinlikle aydinlatici degil. Mumkunse gercek cam ambalajlari tercih edin. Artik firmalar sade cam siselere geciyorlar. Ne oldugu belli olmayan seyler kullanmayin.

  YanıtlaSil
 13. Merhabalar .. Ben malzeme mühendisiyim.. Cam kırılgan , sıvı su gibi atomları düzensiz ve boşluklu yapıdadır. Yani cam kırılır. En önemli özelliği hiç bir element ile tepkiyemeye girmez ve ne ile temas ederse etsin hiç bir zararlı bileşik salmaz ..Pet şişede dünyada ki bilenen en kanserojen bileşiği içine konulduğu gıdalara difüzyon yöntemi ile salar. Peki bu nasıl cam pettir. Hem kırılmıyor hem de pet şişe içinde ki bileşiği gıdaya salamıyor.. Ben bir mühendis olarak inanmıyorum.. Sizde inanmayın.

  YanıtlaSil
 14. Ben 25 yıl şişecamda çalıştım teknisyen olarak emekli oldum. Böyle bir durumu imkansız görüyorum. Şişe makinaları 1050-1180 santigrat derece arasındaki ergimiş camı şekillendirir. Bu sısaklığı nasıl olurda pet şişeyle buluşturabiliyorlar.

  YanıtlaSil
 15. Bende sizler gibi merak edip birak araştırdım, Silicon Dioxide, diğer bir adıyla silica, spray ile pet şişenin içine kaplama olarak kullanılıyor, bu da hem cam görünüşü sağlıyor, hem de pet ve gıda maddeleri arasında bir duvar oluşturuyor...Yaratıcı.

  YanıtlaSil
 16. ben buna güvenmem arkadaş, gözle görülemeyecek boyutta sayısız partikül içimize nüfuz ediyor olabilir, böyle iş mi olur? sert bir darbede pet şişenin içinde milyon tane parça içmiş olabilir.. Birkaç yıl bu ürünün ambalajını kullansak herhalde ameliyata gireriz... Ben buna inanmıyorum, detaylı testi var mı?? Türkiye'de bir zamanlar sigara zararsızdır propagandası, radyasyonlu çay birşey yapmaz çağrısı yapılıyordu...

  YanıtlaSil
 17. Merhaba bende kimya mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bir mikron kalınlığındaki bir cam kaplamadan bahsediyoruz bu ayrıntıyı atlamayalım lütfen ayrıca silikondioksit'in kullanıldığı bir proses yok kullanılan silisyum yani bildiğiniz çocukluğunuzdaki kristal şekerlikler tek farkı çok ince olması. Cam yünü örneği mantıklı olabilir ama sadece ısı transferi dersinde hesaplama yaparken duydum fakat hiç görmedim. Malzemeci arkadaş neyi niye yazmış anlamadım. Meslektaşının sitesinin adresini vereyim bir inceleyin isterseniz http://www.muhendisbeyinler.net/campet-nedir-ve-nasil-uretilir/

  YanıtlaSil
 18. Arkadaşım senin kmya mühendiliği okumanın bir anlamı yok bu sonuca varmamın nedeni senin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaman. yukarıdaki söylediklerimin yanına ek olarak sunu söyleyebilirim bu campetlerin içinde gerçekten cam yoktur. campet denmesinin sebebi cam yapımında kullanılan hammaddelerden biri olan kuartzın kullanımı . Ben mesleğim gereği bu kuartz maddesini kendi sektörümde farklı amaclarla kullanıldıgına bizzat sahit olmus biri olarak söylüyorum . kuartz maddesi ani sıcaklık değişimlerinde genleşmeleri normal pet şişelere nazaran çok çok düşük oldugundan dolayısıyla bu campetlerin içine püskürtülüyor. Yani campet dedikleri şey cam değildir. Yukarıda bir kardeşimde demiş içtim ca mparçacıgı kaçtı falan demiş ama bu gibi insanlara araştırmadan güvenmemek lazım neticede içinde cam olmayan bir şişeden mıdesine cam nasıl kacabilir öyle değilmi :) bu arada mühendis kardeşim bende meslektaşım dediğin bir öğrenci kendini bilim insanı olarak nitelendirmiş ama öğrenci iken bilim insanı olunamıyor malesef bilim adamı yolunda adım atmış diyelim .. ben karaük üniversitesinden mezun biriyim . amacım eleştirmek değil ama karabük üniversitesi kurulalı zaten 10 12 yıl olmuş daha eski köklü üniversitelerdeki bölüm ögrencilerinin görüşlerininde araştırılmasından yanayım üniversite yeni kaynaklar diğer ünilere nazaran daha düşük . öğretim görevlileri deneyimli ilgi vs. bunlar ayrı bir konu ama YALNIZ TAŞ DUVAR OLMAZ sevgili kardeşim...
  Bu kadar apartmayın öz güveninizi

  YanıtlaSil
 19. Teknik olarak yazan arkadaşlar bakıyorum öğrenci veya lisans seviyesindesiniz. Yahu hocalarınıza sorup bize aktarsanız olmaz mı? Benim alanım değil. Ama kanatimce cam olamıyacağı diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil