Evde Diş Macunu Yapımı

Merhabalar! Siteyi takip edenler, doğala dönüş çabasında olduğumu bilirler. Gerek beslenme, gerek günlük bakım, gerek ise kozmetikler konusunda artık daha doğalını yani daha iyisini tercih ediyorum. 

Doğal diş macunu dendiğinde aklınıza hangi marka geliyor? Ben hiç bir marka bulamıyorum. En iyi bildiğimiz diş macunları bile bolca paraben, alüminyum, SLS ve titanyum içeriyor. Vücuda en zararlı içerikleri ağız yoluyla almak korkunç, daha da korkuncu çocukların da bu diş macunlarını kullanıyor olması. Tüm diş macunu markalarını inceledim, doğallığı geçtim, içinde zararlı madde bulunmayan bile yok! Diş macunlarının zararları tahmin ettiğimizden daha çok, şu yazıyı okuyarak durumun vehametini anlayabilirsiniz. 

Neyse ki çare bulundu.Bir gün Yumurcak TV izlerken bir programda diş macunu yapımıyla karşılaştım, şaşırarak hemen not ettim. İnsanın istediği bilgiye nereden bulaşacağı hiç belli olmuyor : ) Kısa zamanda diş macunundan yaptım ve denedim. Hazır diş macunlarından farkı yok hatta daha iyi bile diyebilirim. 

Önce malzemelere, sonra nasıl yapıldığına ve izlenimlerime göz atalım.

Gerekli malzemeler;
 • 2 adet kalsiyum tableti (Her eczaneden rahatlıkla bulabilirsiniz)
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1.5-2 yemek kaşığı gliserin
 • Esans yağı (Diş macununuzu naneli, lavantalı, yaseminli yapabilirsiniz)

Öncelikle kalsiyum tabletlerini toz haline getiriyoruz. 


 Ardından karbonatı ve gliserini ekliyoruz ve macun kıvamına gelinceye dek karıştırıyoruz. 


Ve bir çay kaşığı esans yağımızı da ekleyerek karıştırıyoruz.Dilediğimiz kaba alarak kullanıyoruz. Ben pompalı bir ambalaja koydum, farklı ambalajlar da deneyebilirsiniz.


Kalsiyum, dişlerimize nüfuz ederek güçlenmelerini sağlıyor. Karbonat dişleri güçlendirmede, temizlemede ve beyazlatmada adeta bir mucize. Üstelik diş macununuza istediğimiz tatta yapabilmemiz çok eğlenceli. En kısa zamanda zencefilli deneyeceğim, hem zencefil yağı koyup hem de toz zencefil ekleyeceğim böylece daha doğal bir macun elde edeceğim.

Diş macununun içeriğindeki karbonat dişleri gerçekten beyazlatıyor ve verdiği temizlik hissi harika. Kalsiyum tabletinin dişleri güçlendirdiğine dair yorum yapabilmek için henüz çok erken fakat tabletin güzel ve şekerli tadı, macunu hazır macun tadına daha da yaklaştırıyor : ) Nane yağı ise doğal bir nane kokusu bırakıyor ve yağ olduğu için bu koku oldukça kalıcı ve taze. İçeriğinde karbonat olduğu için macun beklerken kendi kendine köpürüyor, bu sizi korkutmasın. Diş aralarında da aynı şekilde köpürerek dişi temizliyor.

Bundan sonra hazır diş macunu almayı düşünmüyorum, çevremdekilere de hazır diş macunlarının zararlarını anlatarak ve macun yapımını öğreterek onlara faydalı olmak istiyorum. Siz de bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşırsanız sevinirim.. 

6 yorum:

 1. güzel bir fikir gerçekten ben de deneyebilirim bunu..

  YanıtlaSil
 2. ne kadar kolaymış aslında. Çok teşekkürler, ben de en kısa zamanda deneyeceğim.

  YanıtlaSil
 3. Mrb. Değişik ama yanlış bir öneri olmuş. Günlük diş macunu kullanımı diş macununda bulunan flor nedeniyle zorunludur. Sadece flor ve benzeri bir kaç ajan dişleri kuvvetlendirip çürüklere karşı koruyabilir. Kalsiyumun ise tek başına diş minesini güçlendirme özelliği yoktur. Günlük beslenme alışkanlıklarımız da 100 yıl öncesi gibi değil. Mutlaka gıdaların içindeki şekerle savaşan kombine bir ürün kullanmamız lazım.
  Ayrıca diş macunlarındaki plak önleyici ajanlar da dişleri 12 saate yakın zamana kadar bakterilere ve plağa karşı korur. Yani klasik diş macunundaki temel ajanlar diş sağlığı için vazgeçilmezdir. Aksi takdirde çürüklere karşı dirençsiz, hassasiyet sorunu olan ve dişeti hastalıklara açık bir birey oluruz.
  İçerik konusunda ben de hassasım ama SLS içermeyen macunlar da var. Zaten macun diş minesine uygulandığında direkt olarak sistemik emilimi yoktur. Macun yutulmadığı ve sadece diş üzerine sürüldüğü takdirde koruyucu ajanların zararı yok denecek kadar azdır, bu kadar korkmaya gerek yok.
  Şöyle bir örnek veriyim; macun içinde zararlı olduğu söylenen sodyum florürün, macun bezelye kadar sürüldüğünde sistemik olarak etkisii yoktur.(Çünkü minede kan damarı yok). Zararı olması için bir macun tüpün aynı anda yutulmsı gerek. Diş macunları hakkındaki bilgi kirliliği pazarlama kavgalarından kaynaklanıyor diyebilirim.
  Not: Diş hekimi ve ünv.de öğretim üyesiyim, ticari bir kaygım yok :). Bilgilerim kulaktan dolma değil bizzat kendi çalışmalarımızdan oluşuyor. Bir zamanlar yumurtanın bile kolesterol yapıp öcü olarak anlatıldığı bu dünyada diş macunlarının bu kadar karalanmasına şaşmıyorum tabi. Önemli olan bilimsel olarak neyin gerçek olduğu.Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mine tabakasında kan damarı yok peki ağız içinde dil, damakta da mı kan damarı yok???

   Sil