Pet şişeler Zararlı Mı?

Merhabalar!

Plastik şişelerle ilgili araştırmalara her gün yenisi katılıyor ve insanlar bu hususta daha da bilinçleniyor fakat bilinmeyen o kadar çok şey var ki, bilsek kesinlikle uzak duracağız bu zararlılardan.

Pet şişelerin maliyeti düşük olduğu için gıda sektöründe bir çok alanda kullanılıyor. Bu şişelerin ham maddesi bir çoğumuzun da bildiği gibi petrol artığı. Bununla da kalmıyor, bir çok renklendirici ve kimyasal da ekleniyor.

Pet şişeler zararlı mı?
Plastik şişelerin insan sağlığı üzerinde ciddi ve olumsuz etkileri var. Bu etkiler şişelerin asitli içecek ve meyve suları ile doldurulmasıyla daha çok artıyor çünkü asitler ve meyve asitleri şişeyi aşındırarak zararlı maddelerin koparak içeceğe dolayısıyla da vücuda geçmesine neden oluyor. Daha da kötüsü, sıcak yaz aylarında şişeler güneşte bekletildiğinde yine plastik şişelerden kopan kimyasallar içeceğe karışıyor. 

Plastik şişelerde kullanılan BPA ve Dioksin'in kanser riskini artırdığı bir çok araştırmayla kanıtlanmıştır. Bu kimyasallar vücuda girdiğinde yağ dokularına tutunarak uzun süre vücutta saklanıyorlar.

Peki ne yapmalı? 
  • Özellikle hamile ve çocuklar plastik ambalajdaki yiyecek ve içecekleri tercih etmemeli. Ben buna alternatif olarak Tupperware su şişesini bulduğumu sanmıştım ama şu yayınımda bu tür şişelerin de petrol atıklarından üretildiğini öğrenerek kullanımı bıraktım.
  • Tüm yiyecek ve içeceklerin tüketiminde cam gereçler kullanılmalıdır. Artık 500 ve 300ml lik cam şişelerde satılan içecek ve suları rahatlıkla bulabilirsiniz.


Sağlıklı kalın!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder