Saç Maşası ve Düzleştiriciler Zararlı Mı?

Merhabalar!

Bugün ilginç bir istatistik öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim, dünyadaki her 3 kadından biri saç maşası ya da saç düzleştirici kullanarak saçlarını şekillendiriyormuş. İnanırım, okulda her nöbet günümde kızlar tuvaletinden maşa ve düzleştirici topluyorum, liselerde bile çok yaygın.

Hepimizin bildiği gibi düzleştirici ve maşalar saçı ısıtarak ona şekil veren elektrikli aletler. Bir çoğumuz sürekli kullanıyoruz, bir kısmımız da sadece özel günlerde ve kuaföre gittiğimizde.


Peki bu ısıl saç gereçlerinin saçımıza zararlarından haberdar mıyız? Bir çoğumuz haberdar olsa da kuaförler bunu hep yalanlar. Fakat gerçek şudur ki aşırı sıcaklık saçın yapısına zarar verir ve saçı kurutur. Kuruyan saç kırılmaya ve kopmaya mahkumdur.

İngiltere'nin hastane kökenli 7 özel kliniğinden birinde çalışan Saç ve Deri Uzmanı Iain Sallis, kendilerine saç dökülmesi konusunda başvuran kadınların saç düzleştirici kullanma bağımlılığı olduğunu söyledi. Sallis, "Kullanımı kolay saç düzleştiricileri fazla ısı ve yetersiz koruma nedeniyle saçları kurutur ve daha kıvırcık, kabarık hale gelmesine neden olur. Hatta saçlarda meydana gelen incelmeler nedeniyle kopmalar gözlenebilir. Saçı korumak için düzleştirici ısıttıktan sonra kullanmadan önce kapatın. 220 C derece ısınan düzleştiriciler yerine 180 C derecenin altındaki düzleştiricileri tercih edin. Saç düzleştiricisini kullanmadan önce saçı ısıya karşı koruyan ürünler kullanırsanız zararı en aza indirgemiş olursunuz. Isıdan koruyan spreyler sihirli iksir değil. Saç düzleştiricilerle her gün bunları kullansanız da saçlarınız zarar görüyor. Bu nedenle düzleştiricileri sadece gerektiği zamanlarda koruyucu ürünlerle kullanın. Çok sıcak olmamasına da dikkat edin" dedi.


Gördüğümüz kadarıyla ısıtıcıların saça verdiği zarar uzmanlar tarafından da kanıtlanmış. Bu ürünleri kullanmamak da, kullanıyorsak da saça verdikleri zararı en aza indirgemek de bizim elimizde.

Isıtıcıların saça verdiği zararı minimum düzeye indirmek için;

 • Maşa ve düzleştiriciyi saç tamamen kuruyken uygulanmalı. Nemli ya da ıslak saç, kuru saça göre daha naziktir ve daha kolay kırılıp, zarar görür. 
 • Bu tür ısıl ürünlerin saç temizken uygulanması, kalıcılığının daha fazla olmasını sağlar. Temiz saç daha kolay şekil alır, böylece daha az sıcak bir maşayla saça daha kolay şekil verebiliriz. 
 • Bu ürünleri kullanmadan önce saçı ısıl işlemlere karşı koruyan bu ya da şunun gibi ürünler saçımızın kurtarıcısı olacaklar, fakat bunlar bir sihir değil. Bu tür ürünler saçın gördüğü zararı en aza indirgemeye yardımcı oluyor.
 • Saç düzleştirici ya da maşamızı kaliteli ve güvenilir bir markadan seçmeye özen göstermeliyiz. Parası bence önemli değil, şahsen benim saçlarım çok kıymetli : ) Titanyum maşa veya seramik maşalar saça en az zarar veren ısıl ürünlerden.
 • Siz de benim gibi yatmadan temiz saçı burarak ya da örerek bırakıp sabah açarsanız, doğal ve hareketli bukle-dalgalarla uyanabilirsiniz : ) Bu dalgalaırın maşadaki gibi kalıcı olmasını isterseniz de özel köpük ve sprey benzeri ürünler size yardımcı olacaktır. 
 • Eğer düz saç isterseniz, onun da çözümü krem ve spreylerden geçebilir,ve bu tarz ürünlere göz atmanız yeterli. 

Siz de bu ısıl ürünleri kullanıyor musunuz, kullanıyorsanız korunmak için bir şeyler yapıyor musunuz? Yorumlarınızı beklerim : )


Sevgiyle kalın!

13 yorum:

 1. Maşa kullanmadan önce ısıdan koruyucu sprey kullanıyorum ve kesinlikle kullandığım tüm ürünlerin seramik olmasını dikkat ediyorum.
  Yararlı bir yazı... :) Maalesef bazen doğru kullanmayıp saçlarımızı yıpratabiliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle en doğrusunu yapıyorsunuz : ) Yorumunuz için teşekkürler..

   Sil
  2. Ooff!HEP AYNISINIZ doğal doğal meden sanki o köpükler falan veya başka türleri az mı zararlı

   Sil
 2. Dalgalı yapmak için saçlarıma şekillendirici sıvı saç kremi sıkıyorum sonrasında bigudi ile sarıyorum oldukça kalıcı oluyor .Her zaman maşa kullanmamak gerek ...Çok faydalı bi yazı olmus teşekkürler..Bana da beklerim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten bigudi de çok iyi ve kalıcı bir alternatif :) Asıl ben teşekkür ederim bu güzel yorum için, sevgiler..

   Sil
 3. Ne kadar iyi markaada olsa duzlestirici mahvediyor saci yurt disinda okuyodum ve takintiliydim saclarima duz sac sevdigim icin 5 yil saclarimi duzlestirmekten mahvetmisim bu yil okul bitti kurtuldum duzlrstrici kullanmaktan saclarima daha cok ozen gosteriyorum.

  YanıtlaSil
 4. Çocuklar için zararlı mı yoksa zararsızz mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar için de aynı şekilde zararlı

   Sil
 5. Çocuklar için ne önerirsin

  YanıtlaSil
 6. Lütfen bir cevap

  YanıtlaSil
 7. Bunları Gönderen hep benim yani adsız

  YanıtlaSil