Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Çağımızın en yaygın hastalığı belki de sosyal medya bağımlılığı. Bir çoğumuz her anımızı Twitter'da, her fotoğrafımızı Instagram'da ya da Facebook'da paylaşmadan edemiyoruz.

Ne zaman bir şeyi yapmaktan keyif alsak, durumun keyfini çıkarmak yerine bunu sosyal medyada paylaşarak zaman harcıyoruz.

Sosyal Medya Bağımlılığı Tam Olarak Nedir?
Eğer siz de sürekli ve 'amaçsızca' sosyal medyada geziniyorsanız, sosyal medyada yaşanan mutluluklar gerçeğin önüne geçmeye başlamışsa, gerçek hayatta görüştüğünüz arkadaşlarınızla yüz yüze görüşmeyi azaltmış ve sosyal medyadan sohbet ediyorsanız siz de sosyal medya bağımlısı adayısınız.Yani huzuru sosyal medyada arayıp, gerçek hayattan kaçıyor ve sanal mutluluklara sığınıyorsunuz. Sosyal medya mutsuzluk denizinde adeta bir can simidine dönüşüyor ve bu can simidi sizi çok kısa bir süre idare ediyor. Ardından mutsuzluk denizine tekrar kulaç atmaya başlıyorsunuz.

Sosyal medya bağımlılığı yoksunluk ve dünyadan kopmaya neden olur. Bir süre sonra, bir buluşmaya gidecekken kendinizi güvensiz ve çekingen hissedersiniz. Dışarı çıkma isteği git gide daha da azalır. Dışarıda eskisi kadar zevk almazsınız.

Dışarıda aldığınız zevk, içtiğiniz kahveden değil de paylaştığınız o kahvenin fotoğrafına gelen beğenilerden gelir. Sosyal medyada çok sosyal görünen 'biz' , aslında asosyalin ta kendisi olmuşuzdur.. Oradaki biz, biz değilizdir, idealimizdeki kişi olur çıkarız ve o kişi olmanın ya da olamamanın ağırlığı altında gerçek yaşamda huzursuz-mutsuz oluruz.

Bu yüzden bilmeliyiz ki çok sosyal görünüp insan içine çıkmaktan kaçan Twitter, Facebook ve Blogger kullanıcıları aslında tanıdığımızdan çok farklı kişilerdir.

Peki sizce nasıl kurtulabiliriz bu bağımlılıktan? 
Tedavisi ya da ilacı yoktur. Her şey kişinin elindedir, hakimiyetindedir. Geçici bir süre hesapları kapatarak ya da farklı sosyal faaliyetlere yönlenerek bir süre sonra sosyal medyayı kullanmayı bile unuttuğunuzu fark edeceksiniz.

Ardından sosyal medyaya geri dönüş yaptığınızda, farkında olmadan sadece canınız sıkıldığında kullanacaksınız. Yani bağımlılık gitmiş, geriye sadece ihtiyaç ve eğlence için kullanım kalmış olacak : ) Ne kadar basit değil mi?

Peki siz sosyal medya bağımlısı mısınız? Bu bağımlılıktan nasıl kurtulmayı planlıyorsunuz ya da kurtulmayı planlıyor musunuz?


4 yorum:

 1. Harika bir yazı, bir psikolog olarak altıma imzamı atmadan geçmek istemiyorum. Onlarca instagram profili görüyorum içinden biri de hayatın içindeki acılarını yazsın, içindeki karanlık dehlizlere ışık tutsunn yazdıklarıyla. Hep mi mutlular diye sorası geliyor insanın. Yediğinden içtiğine giydiğinden yaptığına her anını paylaşan insanlar ve o insanların yaşamlarını takip eden ötekiler.... Sosyal ağlar insanı sosyal yapmaz bilakis asosyal yapar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir yazıya bundan daha güzel bir yorum olamazdı :) Yorumunuz için çok teşekkürler..

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı ödevim için çok yardımcı oldu emeği geçenlerin eline sağlık...

  YanıtlaSil