Facebook'un 21 İticisi!

Facebook'dan her ne kadar eskisi gibi zevk vermese de, artık temel iletişim aracımız oldu. Mail atmak, hatta telefon açmak yerine bile Facebook kullanır olduk! Kim evlenmiş, kim üremiş, maç kaç kaç.. Haber kaynağımız Facebook.

Her Facebook kullanıcısının 'İtici' tabir ettiği insanlar var, benim de tabi : ) Bakalım kimler bu iticiler?


Listenin 21'inci sırasında bir şey paylaşacaklarında bunu mutlaka konuyla ilgili bir resim, e-card veya kalıp cümleyle süsleyenler yer alıyor.

20'nci sırada ise siz bir şey yazar yazmaz bunu beğenen veya altına yorum yapan arkadaşlar yer alıyor. İsterseniz denemesi bedava...

Bir basamak aşağıda, yani 19'uncu sırada spor saplantısı olarak arkadaşlar var. Bu arkadaşlar her canlı spor olayı sırasında tüm pozisyonları an be an paylaşan türden insanlar.

Listenin 18'inci sırasında çok popüler arkadaşlar yer alıyor. Bu insanların o kadar çok arkadaşı var ki, dünyanın en saçma şeyini bile yazsalar binlerce beğeni toplayabiliyorlar.

17'nci sıraya geldiğimizde ise bu arkadaşlar sessiz ama emin adımlarla ilerliyor, her gördükleri felaket senaryosuna inanıyorlar. "Duydunuz mu, Facebook artık duş alırken arkadaşlarınızı görüntülemenize izin verecek" yazan bir arkadaşınız yoksa şanslısınız demektir!

16'ncı sırada ise Twitter canlısı arkadaşlar yer alıyor. Bu arkadaşlar ya Twitter kullanmayı ya da Facebook kullanmayı bilmiyor olabilir. Kesin olan tek bir şey var; o da yeterince "sinir bozucu" oldukları.

Son beşi geride bıraktıktan sonra listenin 15'inci sırasında her şeye olumsuz yaklaşan arkadaşlar var. Facebook'u bir destek grubu olarak gören bu arkadaşlar, bir şey yazdılarsa bu dünyayı ne kadar mutsuz oldukları konusunda bilgilendirmek içindir. Onların bu yazdıklarını çekinmeden 'beğenin'.

Bir basamak aşağıda 'entel-dantel' diye tabir edilen ve her zaman ne kadar entelektüel olduğunu göstermeyi seven arkadaşlar yer alıyor. Bu arkadaşlar önemli şahsiyetlerin sözlerini paylaşmayı pek seviyor.

Listenin 13'üncü sırasında suçlayıcı arkadaşlar yer alıyor. Onları teşhis etmek zor değil. Facebook sayfanızda "Bunu paylaşmayan insan olamaz" şeklinde bir yazı gördüyseniz, sizin de suçlayıcı arkadaşınız var demektir.

12'nci sırada ise küçümseyici arkadaşlar var. Birçok konuda sizden daha iyi olduğunu düşünen bu arkadaşlar, yorumlarının başkalarını incitebileceğini pek düşünmezler bile.

Bir basamak aşağıda ise "Vücudumun harika olduğunu düşünmeni istiyorum" arkadaşlar var. Bu arkadaşlar her seferinde "Bir milyon mekik çektim, beş yüz dakika yürüdüm, iki yüz saat koştum" şeklinde paylaşımlarda bulunurken bir kez bile fotoğraf paylaşmayan insanlar.

Listede ilk ona doğru ilerlerken karşımıza "Benim vücudum harika" diyen arkadaşlar çıkıyor. Bu arkadaşlar da hem ne kadar spor yaptıklarını anlatıp hem de her fırsatta çekici fotoğraflarını paylaşmayı ihmal etmeyen insanlar.

Dokuzuncu sırada "Benim hayatım seninkinden daha iyi" diyen arkadaşlar yer alıyor. Bu insanlar da her seferinde hayatlarının ne kadar mükemmel olduğunu söylemekten çekinmeyenler.

İlk beşe doğru ilerlerken sekizinci sırada 'sinir bozucu şekilde fotojenik arkadaşlar' karşımıza çıkıyor. İnsan her fotoğrafta düzgün saçlı, bembeyaz dişli, mükemmel bir cilt görüntüsü veremez ama onlar veriyor...

Listenin yedinci sırasında sevgilisi veya eşiyle ortak Facebook hesabı kullananlar yer alıyor. İnsan kendine "Acaba diş fırçasını da ortak kullanıyorlar mı" diye sormadan edemiyor.

Listenin altıncı sırasında 'ünlü meraklısı' arkadaşlar yer alıyor. Bu arkadaşlar da ünlülerle takılınca veya kendileri birazcık ünlü olunca dünyanın kendi etraflarında döndüğünü düşünüyor.

Beşinci sırada ise gezgin arkadaşlar yer alıyor. Herkes tatil yapmayı seviyor ancak her zaman tatilde olan bu arkadaşlar, tatillerini başkalarına yaşatmayı da seviyor. Tatillerinin her anını fotoğraflarla paylaşan bu arkadaşların, nerede olduklarını bilmek hiç zor değil.

Bir basamak altta sosyal hayatının ne kadar muhteşem olduğunu göstermeyi seven arkadaşlar yer alıyor. Siz kendinizi bazen mutsuz hissetseniz bile onlar her daim konserlere, partilere, türlü türlü organizasyonlara gidiyor.

Listenin üçüncü sırasında "Ben senden daha zenginim" arkadaşlar yer alıyor. Her seferinde zengin olduklarını söylemek yerine bunu araya sıkıştırmayı seven bu insanlar, paylaşımlarında marka isimlerini geçirmekten hoşlanıyor.

İkinci sırada "Yediğiyle içtiğiyle destansı" arkadaşlar yer alıyor. İlginçtir ama bu arkadaşların yediği her yemek veya içtiği her içecek inanılmaz bir tada sahip oluyor.

Geldik listenin ilk sırasına. Bu arkadaşlara isim vermek biraz zor ama onları görür görmez tanıyabilirsiniz. Sevgilisi olan arkadaşlarınıza baktığınızda onları kolayca keşfedeceksiniz. Genellikle sarmaş dolaş bir profil fotoğrafı olan bu arkadaşlar, romantik mesajlar paylaşmayı seven ve her seferinde ne kadar aşık olduğunu gösteren insanlar... Bu insanlar sevgilisiyle ayrılınca ilk bir kaç gün her şeylerini gizleyip, sonra açık saçık, 'ortamlı!' fotoğraflarla geri dönerler : )

Alıntıdır!

14 yorum:

 1. Bu listenin tamamına katılıyorum hatta bir madde daha ekleyebilirim.Benim gibi sadece haberleşmek için ya da kırk yılda bir önemsediğim paylaşımları yapmak için duvarını dolduran ve hiç online gözükmeyen zararsız tip :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ben de sendenim ^,^ Ha bir de kim ne yapmış diye bakmak için. Ayrıca telefon rehberi gibi onu bunu aramak için kullanıyorum =)

   Sil
 2. İnanamıyorum benim listemde de bunlardan çok var :)
  Ama yalan yok bilen biliyor ben de çok sık kullananlardanım. İşim gereği, sürekli internet başındayım. Benim listede bunlardan bol ki buyuk itiraf benim de maddeler arasında yaptıklarım var hihi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehe listemde varsın sıkı takipteyim o zaman =)

   Sil
 3. Çok eğlenceli bir yazı olmuş.
  Gerçekten iyi analiz etmişsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de çok eğlenceli ^,^ Teşekkürler =)

   Sil
 4. hahaha bir de eklediğini beğenmeyenlere kıazanlar var ne kadar çok beğeni alırsa o kadar mutlu oluyor:9 ben lise arkadaşımla küstüm bu yüzden, neymiş her yazdığını beğenecekmişim, ooldu başka işim yok facete nöbet tutucam:)))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok komikmiş ya :) yi ki de küsmüş bence öyle biriyse :P

   Sil
 5. sende biliyorsun face filan pek vakit geçirdiğim yerler değil ama şu sevgilisiyle eşiyle tek profil kullananlara inanamıyorum. Nedir yani birey olamıyorlar mı? Bu ne güvensizliktir ? Ayrıca sormadan edemeyeceğim:) Ayrılınca hesap nasıl paylaşılıyor:)))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha hiç düşünmemiştim onu : ) Ne yapıyorlar ki cidden :D

   Sil
 6. Listenin yedinci sırasında sevgilisi veya eşiyle ortak Facebook hesabı kullananlar yer alıyor. İnsan kendine "Acaba diş fırçasını da ortak kullanıyorlar mı" diye sormadan edemiyor.

  Listenin yedinci sırasında sevgilisi veya eşiyle ortak Facebook hesabı kullananlar yer alıyor. İnsan kendine "Acaba diş fırçasını da ortak kullanıyorlar mı" diye sormadan edemiyor.

  Listenin yedinci sırasında sevgilisi veya eşiyle ortak Facebook hesabı kullananlar yer alıyor. İnsan kendine "Acaba diş fırçasını da ortak kullanıyorlar mı" diye sormadan edemiyor.

  Bunu 3 kere yazmanda ince bir espri var mı bilmiyorum ama yoksa fena şekilde rezil ettim kendimi :)

  Ama saptamaların oldukça doğru :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım bir karışıklık olmuş : ) Düzelttim bile ^,^

   Sil
  2. Ben de dönüp dönüp okuyorum mu ne yapıyorum diyordum. Sonra bir daha dönüp dönüp okudum anlamadığım bir espri mi var diye ama yokmuş şükür kendimi rezil etmedim :)

   Sil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil