Türk Düğünlerinin İlk 11'i

Merhabalar.. Düğün sevmeyen hatta düğün lafı dendiğinde kaçan biri olarak düğünüme sadece 1 hafta kaldı. Kara kara düşünüyorum tabi o üç saat nasıl geçecek, ben çıkıp da pistte nasıl oynayacağım diye!

Ben kara kara düşünürken, bu yazıyla karşılaştım ve düğünlerin eğlenceli yönünü de gördüm. Gülmekten kırıldım diyebilirim : ) Bakın düğünlerimizin ilk 11'i neymiş..


Düğünler, altı üstü biraz ayakta dikilip, hediyemizi takıp, pastamızı da yiyip, hayatımızdan çalınan 20-25 dakikanın telafisi adına mekandan uzaklaşmamız gereken ortamlardır. Fakat başkaları tarafından sürekli ortak edilmeye çalışıldığımız bu tuhaf eğlence asla o kadar kısa sürmez, ömrünüzden ömür alır. Yeterince iyi bir bahaneniz yoksa, "seve seve" katılacağınız bu zorlu mücadelede, rakip takımın kadrosu ise aşağı yukarı hep aynıdır. Bu yazımızda sizler için ortalama bir düğünün değişmez ilk 11'ini mercek altına aldık. Ona göre en azından oturmamanız gereken masayı, fazla muhatap olmamanız gereken şahısları bilin de hezimetle ayrılmayın sahadan...

1. Gelinin kız arkadaşları ve bitmek bilmeyen kuzenleri :
Düğünün olduğu yere girdikleri an çıplak gözle bakılmaması gereken canlılardır. Üzerlerindeki sim, vücutlarına inşaat malası ile sürüldüğünden, onlara isli camla bakmanız sağlığınız açısından önemlidir. Düğüne gelen saplar ile en fazla bakışma ihtimali olan, bu kız grubunun içinde en çirkin ve şişman olanıdır. Gelinin kız arkadaşlarıyla, kuzenler arasında da garip bir rekabet vardır. Bazı arkadaşlar, aileye kuzenden daha yakın olduklarını düşünerek, kuzenlerle "ben de bu evin bir kızıyım" dalaşması yaşayabilirler. Bu kız grubu kaynayan kazan gibidir. Dokunan, araya giren yanar. Düğünden sonra bütün dedikodular çevreye bunlardan yayılır.


2. Tek başarısı evlenmek ve çocuk yapmak olan çift :
Düğünün en tehlikeli çiftidir. Ne yazık ki her sülalede bulunurlar. Konuştukları tek konu, yanlarında getirdikleri bebekleridir. Hayatları boyunca, filancanın oğlu ve kızı olmaktan öteye geçmemiş düğünlerde vb sülale birlikteliklerinde isimsiz kalabalığı oluşturmuşlardır. Bebek yüzünden biten sosyal hayatlarının intikamını sizden almaya hazırdırlar. Daha üniversiteyi yeni kazanmış adama "Eee evlilik ne zaman? Oğlum sen de evlen artık da çocuğunu sevelim..." gibi cümleler kuracak kadar kifayetsizdirler. İsterler ki; bütün dünya onlar gibi evli, çocuklu ve ruhen çökmüş olsun. Bu çiftlerin bebekleri de o kadar sevimli değildir. "Bak ablası ne kadar sevimli değil mi?" diye elinize tutuşturulan bebeği ufak bir tebessümle, tüm aile eşrafının elinde gezmesi için vakit kaybetmeden yanınızda bulunan en yakın hısım akrabaya vererek ortamdan uzaklaşın. Yoksa bu muhabbet, zaten hayattaki tek amacı yediğinin %40'ını dışarı çıkartmak olan bir bebeğin, alt bezini gelin/damat odasında değiştirmeye çalışan bir anneye eşlik etmek şeklinde devam eder.

3. Düğüne zorla getirilmiş ergen kız ya da erkekler :
Bunları masaların bulunduğu en ücra köşelerde, başlarını ellerindeki telefonlara gömmüş şekilde gözlemlemeniz mümkün. Onlar için düğüne gelen herkes baştan banal olduğu için, Paris banliyölerinde evinizin duvarlarına bokunuzla şiir yazacak kadar bohem bir hayat tarzınız olsa dahi, size trip atacaklardır. Ne faydaları, ne zararları vardır. 5-6 yıl sonra ki hallerinin, takı alanını en iyi gören masada gelini vahşi bir kaplan gibi kesen elti ile kravatı başa takmış ceketi elinde sallayarak oynayan kayınço gibi olmaması için dua ederek oturdukları yere iyice sinerler.


4. Yaşlılar Masası :
Düğüne genellikle dekor olsun diye getirilmişlerdir. Esasında oturmaları gereken yer, ses sisteminden ve klimalardan en uzak köşe olması gerekirken, inadına bunların dibinde konuşlanırlar. Sırf ses sisteminden şikayet etmek ve kalabalıktan +42 dereceye yükselen sıcaklıkta, "hep enseme geliyor" serzenişiyle klimaları kapattırıp, içeride sera etkisi yaratmak amacıyla düğün düğün gezdiklerine eminim. Yaşlı teyzeler ve amcalar yanlarında oturulmaması gereken gruba girerler. Zaten yarım yamalak duyan kulaklarıyla sizin secerenizi öğrenmezse rahat edemeyecek bu gruptan, sizi kurtaracak tek cümle vardır: "Çocuğum var!" Evli olun, bekar olun, bu cümleyi kurmaktan çekinmeyin. Yoksa muhabbet uzayacak, "tıpta ayıp yoktur" düsturuyla hayatı yaşayan teyze ya da amca büyük abdestinin kıvamından girerek, hastalıklarını tüm detaylarıyla masaya yatıracaktır.

5. Hiç kimsenin tanımadığı uzun boylu at kuyruklu eleman :
Hakikaten, kimdir bu eleman? Sadece ara sıra gözünüze takılmalarıyla meşhur olan bu eleman, düğün boyunca kendisinden kısa olan bir kaç arkadaşıyla gülüşüp, şakalaşırken görülür ve düğün bitmeden buharlaşarak atmosferde yok olur.

6. Beyaz gömlekli ve etrafa sürekli direktif veren hafif kel adam :
Genellikle orta yaşlı olup, sürekli etrafta tam olarak kime verdiğini anlayamayacağınız direktifleriyle var olan tiptir. Bu adamı gömleğin dışına taşmış, koltuk altı terinden anlarsınız. Tehlikeli değildir ama telaşesi çok olduğundan biraz sinirlidir. Tam bir görev adamıdır bu hafif kel adam. Nikah memuru düğüne geç mi kaldı, hop gidip onu diğer düğünden söker alır. Hurşit dayının uyku saati mi geldi? Hop, kel adam Hurşit dayıyı paketleyerek evine teslim eder. Masa altından içki içecekler mi var? Hop kel adam büfe ile düğün salonu arasındaki lojistik desteği sağlar, masa altını donatır. İşlevseldir. Tek problemi, dansa karşı nazlı tutumudur. E adam bu kadar iş yapmış, sen bir hadi dedin diye oynayacak değil herhalde. En az 4 kişinin çok ısrar edip, yaka paça kendisini piste sürüklemesini bekler. Merak etmeyin, sizle pek işi olmaz.

7. Kasap Havası Çalınmasını bekleyen gergin tipler :
Otuzlu yaşlarının başında, hafif saçları dökülmüş, aşırı sosyal mavi gömlekli adamın liderliğinde ortaya çıkarlar. Bir kaç popüler şarkıdan sonra boşalan piste gelip orkestraya "kasap kasap" diye direktif veren bu adamı gördüğünüzde, yavaş yavaş bu kavmi de tanıyacaksınız. Sülalenin iri kemikli çirkin kızlarını dansa kaldıranlar da aynı kavimden çıkar. Genellikle kayınço ile sıkı dostlukları vardır. Düğünlere JB sponsorluğunda katılırlar. Viskiyi kola ile karıştırmayı bu kavimin erkek bireyleri icat etmiştir. Muhabbet edin ama fazla yüz göz olmayın.

8. Götü başı dağıtıp herkesi utandıracak hareketler sergileyen meçhul akraba :
Mutlaka her düğünde var olan bir fenomendir. Kim olacağını asla kestiremeyeceğiniz bir sürprizdir o. Orkestraya aynı şarkıyı 20 kere çaldırıp, sağa sola bulaşarak milleti kendi kareografisine eşlik etmeye zorlayacaktır. Bu tipler genelde orta yaşlı abiler arasından çıkarlar. Size salça olmakta ısrarcı olurlarsa, en uygun kurtuluş, mekanı terk etmektir. Zira insan gibi vereceğiniz tepkiyi asla sallamazlar. Genelde düğünlerin sonunda ortaya çıkarlar. Gerektiğinde tek başlarına oynayıp düğün kasetinin en kolay silinebilir bölümünde yer alırlar. Kasette olamayanları Youtube'den izlemek de mümkün.

9. Düğünşinas kız :
Her düğüne gitmesiyle meşhurdur. Gelinin kız arkadaşları ve bitmek bilmeyen kuzenlerinin manevi ablasıdır. Düğündeki tüm kızları genellikle bu yönlendirir. Tüm hısım akrabayı tanır ve kafa karıştıracak bir şekilde hepsiyle uzaktan akrabadır. Facebook profilindeki fotoğrafların %90'ı düğünde, nişanda, kınada çekilmiştir. Genellikle yaşça büyüktür. Düğünlere ya tek başına yada annesi ile birlikte katılır. Annesinin suratındaki "Kazık kadar oldu hala birine çakamadık" ifadesi bakidir. Düğünşinas kızın esas uzmanlık alanı kınadır. "Yüksek yüksek tepeleri" en yanık o söyler. Hiç evlenmemiş olmasına rağmen, kahve tepsisi ilk kime tutulur, erkek bohçasına ne koyulur gibi konularda ihtisası vardır. Oynamak için her yerinden kalktığında muhakkak birine direktif verir. "Büşra çok kıvırıyorsun bak, annen fena bakıyor!" şeklinde pistle, masalar arasındaki iletişimi sağlar.

10. Sürekli tek başına göbek atan koca götlü hanım ablalar :

Genelde kilolu olup dominant karakterlidir. Düğünlere eşsiz gelmeleri en bilinen özellikleridir. Bu hanım ablalar kimseden çekinmezler. Pek çok erkeğin hayatında gördüğü ilk kıllı kadın bacağı bunlarınkidir. Selametiniz için bulaşmayın demeyeceğim, o zaten gelip sizi bulacaktır.

11. Natural Born Görümce :

İşte düğünün en tehlikeli varlığı. Yadırganmayacağını bilse gelinlik giymekten dahi çekinmeyecek tek kişidir, görümce. Onu her yaş gurubunda kolaylıkla farkedebilirsiniz. Zira en ağır dekolte, en abartılı saç ve makyaj ondadır. Hayatına pembe gelinlikli küçük nedime olarak başlar. Boyundan büyük laflar eder. Ergenliğe girdiğinde, isyankar yapısı nedeniyle düğünlere gelmez, bu uğurda ailesini karşısına almaktan çekinmez. Gözü yükseklerdedir. Sülalede fazla sevilmez. Düğün boyunac gelinin dibinden ayrılmayarak, kim ne taktı, gelinin ailesi ileride büyütülebilecek ne gibi laflar etti, kim gergindi, kim çok neşeliydi gibi bilgileri hafızaya atar. Takı töreni tamamlandığında hazineye el koyar. Gelinin arkadaşlarının ve bitmek bilmeyen kuzenlerinin baş düşmanıdır.


22 yorum:

 1. cooooook super bı post olmus sekerım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol =) Kim yazdıysa harikalar çıkarmış!

   Sil
 2. Dugunumun olacagi memlekete dogru yol almaktayim, postun cok guldurdu beni ozellikle gorumce kismi. Allahtan gorumcem yok:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah kolaylık versin bir çırpıda bitsin =)

   Sil
 3. ilk fotoya koptum :))))))

  YanıtlaSil
 4. 21 Eylül'de evleniyorum ben de :) Gül Gül öldüm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seninkine daha varmış benimki bitecek kurtulacağım ::P

   Sil
 5. Üşenmemişler tüm olasılıkları araya mı toplanmış. Abimin düğününde baskın baldızlar dolayısıyla yalancının düğünü gibi uzaktan izlesem de kardeşimin düğününde ben baskın olacağım ni ha ha. Tabi ki hayır iki tarafın da gönlü hoş tutulmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla düğünün olmazsa olmazları bunlar, gittiğim iki üç düğün vardır hepsinde de karşılaştım böyle tiplerle :P

   Sil
 6. bi kız bi erkek tarafında 2 düğün yapmış bir insan olarak altına imzamı atıyorum düğünlerden de hiç hoşlanmıyorum :D natural born görümce de ayrı süper olmuş :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin işin daha da zormuş vuuu ben bi taneden korkuyorum :(

   Sil
 7. Ahahah çok iyi olmuş özellikle natural born görümce :D
  Fotolar da çok iyi olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de en çok kelimsi adamı sevdim : ) Hepsi çok hoş ya ben hala ergen modundayım

   Sil
 8. Tespitler süper! Çok eğlenceli :)))
  Özellikle klima kapattıran yaşlılar ve at kuyruklu sıska elemana yürekten katılıyorum! :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hah klima kapattıran yaşlılar! Onlar düğüne mahsus değiller, her yerde varlar : ) Sırf engel!

   Sil
 9. Nasıl güldüm okurken ahahah süper olmuş bu post:)) resimler şahane:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook teşekkürler =) Biz de okurken çok güldük arkadaşlarla hemen paylaşayım dedim :)

   Sil
 10. Gerçekten komik hele o fotoları nasıl çektirmişler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen albüm yapmışlardır bi de onlardan =)

   Sil
 11. puhahahah okurken çok eğlendim :D düğünşinas kız mı hehehehehhe

  YanıtlaSil