Feng Shui ile Yatak Odası Dizaynı

Feng Shui, kelime anlamıyla 'Rüzgar' ve 'Su' yani doğayı etkileyen iki akıcı güç. Feng Shui ile yaşadığımız mekanı bizi enerji ve huzur verecek şekilde düzenlemek amaçlanır.

Feng Shui sadece dekorasyondan ibaret değil, bir yaşam tarzıdır.Evrenin düzenine ve doğanın dengesine uyumlu yaşama sanatı. Bir Japon inanışıdır, Japonlar inanır da ben inanmaz mıyım? : ) Bakalım Feng Shui ile yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı..

 • Yatak odanızda ağır ve canlı renk tonlarından kaçınıp, pastel ve mat tonları tercih edin. Yatak odası dinlenme yerinizdir, ruhunuzu dinlenmekten alıkoyacak renkleri yatak odanıza almayın. Eğer illa renkli olacak diyorsanız, duvar boyalarından ziyade minik bir kaç süs eşyası ile odanızı renklendirebilirsiniz.
 • Yatak örtüsü, nevresimler vesaire düz renkli seçilmeli. Eğer düz renkli değilse, geometrik şekiller içermemeli. Çünkü keskin çizgiler negatif enerji yayarak sizi rahatsız ederler.
 • Yatak odasında bulunmaması gerekenlerden en önemlileri de elektronikler! Yatak odanızda TV, müzik seti, bilgisayar gibi elektronik aletleri bulundurmayın. Çünkü bu tip aletler elektromanyetik enerjiyi yansıtır ve sağlığınız için zararlıdır.
 • Yatak odanızın ışıklandırması, ihtiyaca göre ayarlanabilir seviyede olabilir. Fazla ışık negatif enerji yayar. Dilerseniz toksik madde içermeyen mumlar da kullanabilirsiniz : )
 • Yatak odanızda bitki bulundurmayın. Bitkiler sadece hasta olan kişilerin odasında yang enerji yaymak için kullanılır. Bir hastalığınız yoksa bitkileri diğer odalara taşımanızı öneririm.
 • Yatak odanızda akvaryum, mini şelale gibi 'su' içeren araçlar bulundurmayın. Su, enerjiyi harekete geçirir ve dinginliği bozar. Çalışma odalarınızda bu tarz dekorlar bulundurabilirsiniz.
 • Yatağınızı, yattığınızda ayaklarınız kapıya bakmayacak şekilde yerleştirin.
 • Yatak odanızda ayna bulundurmayın. Aynalar enerjiyi yansıtırlar ve enerji hareketinin akışını sağlarlar. Sizin ihtiyacınız olan Yang değil Yin, yani pasif, rahatlatıcı ve huzur verici enerji.
 • Odanızda zihninizi yoracak ağır sanat eserlerinden, özellikle de sürrealist tablolardan kaçının.
 • Gereksiz eşya, detay ve yoğun mobilyalar kullanmamaya özen gösterin. Ferah bir rahat odası, ruhunuzun da ferah olmasına yardımcı olacak.

6 yorum:

 1. bunlardan hiçbiri benim odamda yok ne renk ne şekil nede objeler :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çok zor şeyler değil Nilgün Hanım ufak bir değişiklikle bir çok madde halledilebilir ^,^

   Sil
 2. ayna dışında hepsine uymuşum. ama aynasız nasıl olacak ki:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gardırop kapağının iç kısmına ayna olabilir aslında : )

   Sil
 3. Bir dönem sağlam takmıştım bu düzene şimdi koyverdim gitti ama ^_^ Yeniden mi baksam ne hihi çok güzel bir yayon olmuş Mamo nette çok açıklayıcı içerik bulamıyordum bu düzenle ilgili çok sağol:*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla abartılmadığı sürece çok hoş teknikler var ^,^ Yeni evimde tekrar uygulayacağım ben de =)

   Sil