Bambu Yetiştirme

İlginç bitkilere çok meraklıyım. Evde klasik salon bitkileri yerine kocaman top kadar kaktüsler ve bonsailer var. Uzun süredir de bambuya niyetliydim ki sonunda 3 tane 80 cm şans bambusu aldım : ) Hem de bedava gibi bir fiyata, sadece 1 TL ye.

Epeydir bambu bakımını araştırıyorum, bulduklarımı bambu severlerle paylaşmak istedim.

Topraksız, sadece vazo içine iri çakıl taşlarıyla sabitlenir ve vazoya içme suyu doldurulur. Bitkinin suyu ara sıra değiştirilir. Bu şekilde yıllarca yaşar ve büyür.
Oda sıcaklığı idealdir. Gölgeyi sever.Yapraklarına sık sık su püskürtülür. Büyümesi yavaştır. Her ay 2- 2,5 cm uzar. Bitkinin suyuna herhangi bir besin ilave edilmesi uygun değildir. Kesilmiş dalı suya konduğunda kolayca köklenir. Uzak Doğu ülkelerinde şans getirdiğine inanılan şans bambusunun önemli günlerde hediye edilmesi adet olmuştur. Ee nerede Çin işi Japon işi, orada ben : )

Şans bambusu bakımı kolay ve dayanıklı bir bitkidir çubuk şeklinde kafasında burgulu olanları dışı renkli bir Cam vazo da olmalıdır, çünkü bambunun suyunu değiştirmemelisiniz hep üstüne ilave ederek bakımını yapınız suyun rengi biraz yeşil olacaktır, ama zaten bataklık bitkisidir onun bu ortam çok hoşuna gidecektir.

15 günde bir suyunu tamamen boşaltıp tazeleyebilirisiniz. Güneş veya soğuğa karşı dayanıklıdır kendini dış etkenlere karşı koruyabilen bir bitkidir. Diğer piramit ve değişik dekordaki bambuları da suyunu hep üstüne ilave ederek sulayınız dışındaki süngerden suyunu çekecektir. Eğer çiçekleriniz oasis adı verilen çiçek süngerleri içinde geldiyse yeteri kadar su koymayı unutmayın. Oasis çiçeğin ömrünü uzatan bir maddedir. Bambununuzu kesinlikle budamayın bu onun sararıp ölmesine yol açar. Çinli kardeşlerimize göre yapraklarını kesmek bolluk ve bereketin azalmasına yol açarmış. Kesmek yerine elinizle koparmanız tavsiye ediliyor.

Şans bambusu dili!
Şans bambularının birkaçının bir arada bulundurulmasının anlamları vardır.
 • 2 sap: Aşk
 • 3 veya 6 tane sap: Mutluluk
 • 5 veya 7: Sağlık
 • 8 sap: Servet
 • 9 sap: İyi bir gelecek
 • 21 sap: Bir çok nimet

9 yorum:

 1. Öğrenci iken çiçeklere merakım olduğunu bilen komşu vermişti. Kaç ay baktım bir milim büyümedi. Sonra ne olduğunu ben bile hatırlamıyorum. Koca kılıç çiçeğini yanında estetik durmuyordu zaten, arkadaşlar atmış olabilir.

  YanıtlaSil
 2. Çok güzeller gerçekten :) Ben de almaya niyetlenmiştim bulduklarım hep çok bakımsız ve fazla phalıydı hevesim kaçmıştı :/

  YanıtlaSil
 3. Acemi Blogger büyümemesi çok ilginç, inşallah benimkiler büyürler :/

  Kermit burada çok güzeller çok sağlıklılar hem de 1 liraydı :)

  YanıtlaSil
 4. ne kadar ucuza almışsın ya,bağlıca da çiçekçiler var onlardan mı buldun,bende bonsailere bayılıyorum,yeni evime taşınınca bulursam alıcağım.

  YanıtlaSil
 5. bakımı kolaya benziyor belki bambu bakabilirim menekşe deneyimlerim hep başarısızlıkla sonuçlandı, annemin kılıç çiçeği baya büyümüş bir kısmı kırılmıştı onu öylesine ekip yaşayıp yaşamayacağına baktık çiceğin toprağından böyle otlar falan çıktı sonra yaşacağını da anlayınca ben bakıma aldım çıkan otları dahi kuruttum hehehe ayrı başarı neyse çok uzattım kusura bakma:) bambuyu nerden aldın diye soracaktım aslında

  YanıtlaSil
 6. Evet bakımı hiç de zor değil :) Ben de çook menekşe kuruttum ısınamadım menekleşelere zaten bir türlü ama bambuşları çok seviyorum :) Kusuru mu olur dilediğin kadar yazabilirsin..

  Bambuları Ankara/Antares'de bir yapı marketinden aldım :) Yorumun için çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 7. yıllar önce Oxxo'dan alışveriş yaptığımda bir adet hediye etmişlerdi bundan. suya koymuştum hiç de büyümedi, anlamadım ki en hızlı büyüyen bitkiymiş halbuki.

  YanıtlaSil
 8. Bir çok cinsi varmış, belki sizinkinin cinsi farklıdır bakalım benimkiler büyüyecek mi :)

  YanıtlaSil
 9. bir aralar bende çiçeklere meraklıydım. ama şimdi bu paylaşımı görünce onlara çiçek demek zor. onlar da canlı en kısa sürede ben de 21 bambu alayım.

  YanıtlaSil