Şeker Hamurunu Sevmiyorum

İnsanların çılgınlar gibi fotoğraflarını paylaştığı, doğum günleri için haftalar öncesinden sipariş verilip normalin 4 katı fiyatlarla yaptırılan şeker hamurlu pastalardan ve şeker hamurundan hiç hoşlanmıyorum.


Bir yiyeceğin görüntüsü elbet önemlidir, fakat önce lezzet gelir. Gurmelik yaptığım dönemde de hep bu vurgulandı ve buna önem verildi. Lezzet, lezzet, lezzet..

Şeker hamurlu pastaların görünümü ne kadar güzel olsa da, ben onlara yiyecek gözüyle bakamıyorum. Sanki plastikle kaplanmış gibi, yiyecek değil gibi. Şeker hamurunun tadı berbat.. Doğum günlerinde bu güzel görünümlü pastayı her alan önce şeker hamurunu kekden ayırıyor sonra yemeye başlıyor.

Üstelik şöyle bir durum da söz konusu; şeker hamurunda toz jelatin kullanılıyor ve bu da insan sağlığına zararlı. Bu jelatinlerin sağlıklı olanları da satılıyor fakat pasta yapanların umrunda değil. Şeker hamuru vakalarının da gittikçe arttığını görüyoruz : ) Parayı şeker hamurlu pastada bulan ev hanımları çoğalıyor, butik pasta kursları paraya para demiyor.

Keşke eskinin üzeri puding kaplı, bol hindistan cevizli doğum günü pastalarının kıymetini bilebilsek..

10 yorum:

 1. aynen katılıyorum size, benim de hiçbir lezzet alamadığım plastik yiyomuş gibi hissettğim birşey. Bir kalıp gibi olmasına, üzerinde şekil olmasına ne gerek var dimi ne güzel lezzetli kremalar varken:)))

  YanıtlaSil
 2. Aynen, aynı şeyleri düşünüyorum :) Tiksiniyorum artık yağlı yağlı öğk

  YanıtlaSil
 3. Görünüşte şık olsa da sizinde söylediğiniz gibi sağlıklı değil. Hem yenmiyorda çok sert.

  YanıtlaSil
 4. Şeker hamuru gerçekten berbat bir şey, onun alternatifi olan bir hamur ise hem süper lezzetli hem de aynı şeker hamuru gibi görünüyor; Marzipan (badem hamuru). Badem tozuyla yapılıyor, tadı da badem ezmesi gibi oluyor, nefiss :)

  YanıtlaSil
 5. NE kadar doğru bir söylem ! Her şey elbette görüntü ve estetik değil sırf güzel diye görüntü bu çılgınlık aldı başını gidiyor içinde ne var diye merak eden yok zaten bir şey moda olmaya görsün iyi kötü herkes atlar :) yapanlara saygım var emek ama bunu para kazanmak icin doğru bulmuyorum

  YanıtlaSil
 6. Melike Hanım yorumunuzu Facebook sayfamızda da gördüm. Böyle bir şey bilmiyordum beni çok aydınlattınız sağolun :)

  Acemicim aynen :(

  Kermit, değil mi? Ben de kendim yemeyeceğim şeyi ne kadar para kazanırsam kazanayım başkalarına da yedirmem. İnsan sağlığı sonuçta..

  YanıtlaSil
 7. badem hamurunda kansorojen madde yok mu acaba?

  YanıtlaSil
 8. Fotoğraflı pastaların da tadı iğrenç. Kimyasal olduğu belli.
  Demet

  YanıtlaSil
 9. ve anneler çocuklarına yediriyor aklım almıyor . her şeyin alternatifi mevcut illaki albenili şeyler istiyorsanız bakınız https://www.facebook.com/gingercasa?ref=hl

  YanıtlaSil
 10. ve anneler çocuklarına yediriyor aklım almıyor . her şeyin alternatifi mevcut illaki albenili şeyler istiyorsanız bakınız https://www.facebook.com/gingercasa?ref=hl

  YanıtlaSil