Kozmetiklerdeki Renkli Kareler

Kozmetik ürünlerin, özellikle tüp diş macunlarının ve kremlerin alt kısımlarında, barkoda yakın yerlerde renkli kareler oluyor. Hepimiz bu kareleri görmüşüzdür, hatta dikkat etmişizdir. Ama bunun ne anlama geldiğini bilen eminim ki çok azdır ve bu karelerin anlamlarını duyunca çok şaşıracaktır : )

Aslında bu kareler, bizim için hayati öneme sahip. Ürünün içeriğine baktığımızda anlayamadığımız xtletelol, parasorbatik akrobasik asit (Sallıyorum :) bilmem ne gibi maddelerin zararlı ya da zararsız olduğunu bilmemize gerek yok artık.

 • Ürünün altındaki karecik siyah ise ürün %100 kimyasal maddelerden oluşuyor demektir. 
 • Eğer bu karecik kırmızı ise, ürün %70 kimyasal içeriyor demektir.
 • Mavi karecikliler ise %50 yani yarı yarıya kimyasal içeriyor. 
 • Yeşil karecikliler ise %0 kimyasal içeriyor yani tamamen doğal : ) Rahatlıkla kullanabilirsiniz..


Bir çok diş macunu marka üzerinde araştırma yaptım. Burada marka yazmayacağım çünkü kutucuklara bakarak siz de rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ama beni en çok şaşırtan şu oldu, incelediğim çocuk diş macunlarının çoğu ne yazık ki siyah kareli, yani %100 kimyasal..

Sizce bu bilgi doğru mu? Bu konuda bir şeyler bilenler yorum yazarlarsa çok sevinirim : ) 


Beni Takip Etmeyi Unutmayın, Sevgiyle kalın!

43 yorum:

 1. bunu hiç bilmiyordum, hemen bi diş macununa kreme filan baktım var öyle renkler :) teşekkür ediyorum yeni birşey öğrendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok böyle birşey arkadaşım

   Sil
  2. yok böyle birşey arkadaşım

   Sil
  3. Arkadaşlar her macunun arkasında bulunan renk kutucuğu üretimde robotun tutacağı yerin işareti için vardır. Serigrafta bu renk kutucukları genellikle marka logosundaki pantone renk ile basılır, ve hiç bir özel anlam içermez. Tek anlamı o tüpün doldurulduğunda makinanın optik olarak görmesi ve buradan tutarak dolum işleminin yapılmasını sağlamaktır.

   Sil
  4. arkadaşlar ben kozmetik ambalaj firmasında grafiker olarak çalışmaktayım. bahsi geçen konunun renklerine göre kimyasal yada doğal anlamına gelmemektedir. makinalarda kapaklama ve dolum aşamalarında optik sensörlerin referans alması için konulan kutuçuktur.
   firmaların istekleri ve ürünün tüp gövde renklerine göre renkler değişmektedir. örnek siyah tüp ambalaja siyah fotosel ( kutuçuk ) konulamamaktadır çünkü aynı renk olduklarında sensör okumamaktadır. renkleri kimyasal vs değildir.

   Sil
 2. Kesinlikle yanlış bir bilgi.. Anlamları çok farklı bunların, hatta bu ifade bir ara facebookta dolanıyordu..... Araştırdığım ve hatırladığım kadarıyla ürünlerin barkod çıkışları oluyor. Bu tamamen onu simgeleyen birşey.
  Daha doğrusu ambalaj üzerindeki noktaların amacı ambalaj sonunu belirlemek için kullanılmaktadır. Bu nokta ambaj sonunun geldiğini gösterir ve kapama işlemi yapılır. Sensörün rengi algılamasına göre kesme nokta vardır. Bazıları kahverengi, bazıları siyah, mavi, kırmızı vs tanırmış... diye biliyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayırdır kimyager misin yoksa firma yetkilisi mi?

   Sil
  2. arkadaşa katılıyorum (ilke'ye) sensörlerin algıladığı renkler. insanımızın saflığıyla oynayanlar utansın :)

   Sil
  3. Hayır Adem bey, Biyologum. Elimde kitap önümde internet, biraz araştırıp , okuyup her şeyi bulabiliyorum. Size de öneririm.

   Sil
  4. http://yalansavar.org/2013/02/25/kucuk-kareler-buyuk-anlamlar/

   Sil
  5. sayın ilke izmirli'ye katılıyorum. bu renkli işaretler tamamen otomatik barkodlamada sensörlerin algılayıp ambalajın sınırını belirleyip kesmeye yarıyor.

   Sil
  6. Bende ilke hanımla hemfikirim biyolog kimyager ve doktorlara verilen bilgiler gerçekleri ne kadar yansıtıyor o yüzden insanlar sağlıklı değilim sayın biyoloğum

   Sil
  7. Bende ilke hanımla hemfikirim biyolog kimyager ve doktorlara verilen bilgiler gerçekleri ne kadar yansıtıyor o yüzden insanlar sağlıklı değilim sayın biyoloğum

   Sil
 3. bunu da sayende öğrendim tatlım.

  YanıtlaSil
 4. İlke Hanım o da ilginç bir bilgi :) Ama tamamen doğal ürünlerde yeşil kare olduğuna eminim..

  YanıtlaSil
 5. çok ilginç bir bilgi daha önce hiç duymamıştım.

  shelikestravelling.blogspot.com

  YanıtlaSil
 6. bilmiyordum bilgi için teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. vaz geçin araştırmadan copy paste haberler yapmak bilgiler sunmaktan... http://yalansavar.org/2013/02/25/kucuk-kareler-buyuk-anlamlar/

  YanıtlaSil
 8. acaba bu bilginin dayanağı nedir öğrenebilir miyimi? çünkü mevzuatı 2 gündür tarıyorum renk kodlarıyla ilgili hiçbir ibareye rastlayamadım da..

  YanıtlaSil
 9. Külliyen yalan yanlış, uydurma bir zırva.
  Bakınız :
  http://yalansavar.org/2013/02/25/kucuk-kareler-buyuk-anlamlar/


  Küçük Kareler, Büyük Anlamlar!
  25 ŞUBAT 2013 TARAFINDAN TEVFİK_UYAR

  YanıtlaSil
 10. Çok yanlış bir bilgi ! Sadece diş macunların ambalajında değil o renkler, Bütün ambalajlarda var. O renk Ambalaj tasarımında kullanılan renktir, Mesela pizza kutusu düşünün. dominos pizza. ambalajda kaç renk var, Kırmızı Mavi, Pizza kutusuna bakın yırtın yapıştırılmış yerlerini kutunun üzerinde kırmızı ve mavi nokta göreceksiniz. Sigara kutularında da olur bakın yapıştırılmış yerleri yırtın ambalaj tasarımında kaçtane renk varsa orada nokta şeklinde o renklerden göreceksiniz...

  YanıtlaSil
 11. Bu renklerin anlamını biliyor musunuz? … Her bir renk kodu bir anlam ifade ediyor.

  Yeşil: Doğal.
  Mavi: Doğal + Tıp.
  Kırmızı: Doğal + kimyasal bileşimi.
  Siyah: Saf Kimya.

  Bu inanış maalesef doğru değil . Fabrikalarda kullanılan paketleme ve kesme işlemlerinde elektronik sensörlerin nerede durup nerede paketleme yapacaklarını anlamak için yapılmış eye mark teknolojisinin bir parçası

  YanıtlaSil
 12. İnsanları kandırmayın fabrika paketleme rengi diye. Farklı marka diş macunlarının hepsi mavi renkte hepsi aynı fabrikadamı üretiliyor acaba? kafanıza göre yazıyorsunuz, %100 doğal ürün üreten bir firmanın diş macununu alın bakayım oda mı mavi? hayır onda yeşil renk var ayrıca aynı firma 2 çeşit losyon üretiyor ve birisi %100 doğal içerikli ona yeşil kod vermiş diğer ürünü kimyasal içerikli ona da mavi kod koymuş acaba bu firma bunları kafasına göre mi koydu yoksa? yukarıda yorum yazan arkadaşlar kimyasal ürünleri kullanmamızı teşvik etmek için mi yorum yazıyorlar ne kendinizi nede insanları kandırın şu anda kimyasal ürünlere boğulmuş durumdayız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen çok biliyorsun. Önce fabrikalar hakkında bilgin olsun. Her ürün üretildiği fabrikada mı paketleniyor. Hayır her ürün aynı şekilde mi paketleniyor? Hayır. Bazıları yatay bazıları dikey. Kapakları ayrı. Ve bunlar tamamen otomasyon yani makineler aracılığı ile. Ki makine aaa bunun böyle olması bunun böyle olması gerekiyor diyecek gözleri ve beyni olmadığından tamamen renk barkod sistemiyle çalışıyor Bay çok bilmiş

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 13. şuan tarımda bile kimyasal kullanılıyor siz neyin derdindesiniz bir renktir gidiyorsunuz yeşil diye kimyasal olmayan ne var bir şöyleyin

  YanıtlaSil
 14. dis macunu aldim 2 adet ikiside ayni marka kabina varana kadar ayni altindaki renkler farkli kimyayla alakasi.yok.

  YanıtlaSil
 15. Buyrun
  http://www.hurriyet.com.tr/saglik/24972877.asp

  Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Gürgan

  iş macunlarının arka bölümündeki bazı renklerle içeriği hakkında bilgi verilmeye çalışıldığını aktaran Gürgan, şunları anlattı:

  "Macunların içinde aşındırıcılar var, gittikçe daha hissedilmez hale getiriyorlar ki fırçalama daha rahat olsun. Eskiden çok daha büyük partiküller vardı. Pomza taşı, silika tozu artık bu daha da değişti artık nanoteknoloji kullanılıyor. Bunlarda, aşındırıcı olarak dolayısıyla kimyasalların ve içeriklerinin çok büyük farklılıkları yok, Hiçbir ürün yoktur ki o özelliğinden, içeriğinden dolayı diğerlerinden üstün olsun. Diş macunlarının arkasındaki yeşil rengin doğal, siyah rengin kimyasal, mavi rengin doğal ve tıbbi ürün karışımı, kırmızı rengin ise doğal ve kimyasal malzeme karışımı maddelerden oluştuğunu gösteren görseller var. Bunlar yanılgıya düşürmemeli. Diş macununun arkasındaki renkler kullanıcılar için pek bir anlam ifade etmemeli. Vatandaşlar hangi diş macununun parasını ve tadını seviyorsa onu alsın."

  YanıtlaSil
 16. hayır kesinlikle siyah çizgiler kimyasaldır. bi eczacıdan öğrenmiştim..!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilip bilmeden kulaktan dolma bilgilerle insanları yanıltmayın. Bu işin içinde bile değilsiniz. Ben bu işin içindeyim. Ve sağlık bakanlığının ambalaj dediği şeyi senin eczacın kimyasal diyorsa gitsin baştan okusun o fakülteyi.

   Sil
  2. Eczacılar ambalaj konusunun da dahil olduğu Farmasötik Teknoloji dersini alan tek mesleki gruptur. Bir eczacının bunu söylemiş olduğunu düşünmüyorum. Yanlış bilgilerle insanları yanıltmaya hiç gerek yok.

   Sil
 17. Son günlerde sosyal medyada sıkça rastlanan satın aldığınız diş macunu,şampuan,krem vs. tüp içinde sunulan ürünlerin arka yüzlerinde yer alan koyu renkli kareciklerin tüp içindeki ürünün ne oranda kimyasallardan oluştuğunu belirttiğini söyleyen asılsız bir yazı yayınlanmaktadır. Sosyal medyada dolaşan bu yazı hakkında tarafımıza sıkça sorular sorulması üzerine aşağıdaki açıklayıcı yazıyı yama gereği duyduk.
  Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki tüp ambalaj üreticileri sadece ambalaj üretimini gerçekleştiren firmalardır yani ambalaj içerisine konulacak ürünlerle hiçbir ilgisi yoktur, bu sebepten iç ürünün kimyasal özelliklerini bilmesi ya da bu ürünle ilgili bilgi vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ambalaj üreticileri müşterileri tarafından yollanan grafik tasarımlarını belirtilen gramajdaki tüpler üzerine uygulayarak teslim eder.
  Gelelim konuya mevzu olan kareciklerin tüplerin üzerinde bulunma sebeplerine; Tüp ambalajlar üretiminin başlangıcından sonuna gelene kadar otomasyon şeklinde üretim yapılarak hazırlanır bu sebepten üretim aşamasının bazı noktalarında otomasyon sistemlerinin algılayabileceği işaretlerden faydalanılması gerekir, bahsi geçen karecikler tüp üzerine grafik baskı tasarımı uygulanması sırasında basılır bu aşamadan sonra tüpler kapakları takılması için kapaklama makinesine iletilir burada müşterilerin ürününe uygun olarak talep ettiği standart yada snap on (açma yönü sürekli ön kısma gelen tik tak kapaklar) uygulanır snap on kapak uygulamalarında otomasyon sisteminde bulunan optik gözlerin tüp üzerine basılan bu karecikleri görmeleri sayesinde uygun pozisyonlamaları yapılarak kapak doğru yönünde takılır. Ayrıca bu gözler tüp içerisine ürün dolumu yapılması esnasında da kullanılır, otomatik dolum makinelerine yerleştirilen tüplerin dolum ve kapatılması anında optik gözler sayesinde uygun pozisyonlama yapılarak baskısı yapılmış olan ambalajın ön yüz ve arka yüzünün belirlenerek tüpün düzgün kapatılmasını (yazı ve logonun okunabilir şekilde ortalı kapatılmasını) sağlarlar. Bu kareciklerinin renklerinin farklılık gösterme sebepleri ise otomasyon sisteminde kullanılan optik gözlerin yüksek hızda çalışma esnasında en rahat birbirine zıt olan iki rengi algılayabilmesidir. ( beyaz üzerinde siyah gibi bu sebeple siyah gibi koyu renkler daha fazla kullanılır) başka bir konu ise maliyettir, tüp üreticileri tedarik edilecek tüpün fiyatlarını belirlerlerken ambalaj gramajı,grafik baskı renk sayısı,kapak seçenekleri, adet gibi kriterleri göze alarak fiyatlandırma çalışmaları yapar bu sebepten optik gözlerin okuyacağı karecikleri basarken maliyeti arttırmamak adına bazen grafik tasarımında bulunan renklerden faydalanarak bu karecikleri basarlar.
  Kısaca yukarıda açıklaması yapılmış olan sebeplerden dolayı günümüz otomasyon sisteminin den faydalanılmak için kullanılan bu masum kareciklere insan sağlığını etkileyebilecek anlamları ifade ettiğini söylemek cahil bir aklın bilgisinden fazlası olamaz. Kaldı ki Sağlık Bakanlığı Kozmetik Yönetmeliğin de bu tarz ürün ve ambalajlarla ilgili ürün üzerinde ya da ekinde neler olması gerektiğini çok net açıklamıştır.
  Arzu edenler aşağıdaki linkten bu bilgilere ulaşabilirler.
  http://saglik.gov.tr/TR/belge/1-472/kozmetik-yonetmeligi.html

  YanıtlaSil
 18. organik ürün satan ürünlerde de bu renkler var.Bu ürünleri satan kişiler de bunun ambalajla ilgili olduğunu söylediler ve ben de buna inanıyorum.

  YanıtlaSil
 19. Benim bir kremim var onun uzerinde de gri karecik var peki bu ne demek ?neden kimse bundan bahsetmemis dolayisiyla bu tum anlatilanlarin yalan oldugunu kanitlar .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. seninkinde mürekkep bitmiş siyah yerine gri basmış :)

   Sil
 20. Bencede kareciklerin kimyasal veya dogalkikla alakasi yok . Üreticiler neden kendi mallarına siyah barkod koyup bu kimyasaldir desin su dogaldir desin. Sonucta insanlar dogal olana yonelecek o zaman o siyah barkodluyu hic uretmesin bosuna . Sigara paketi hesabina doner anliycaginiz. Kaldı ki artik hic bisey dogal degil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama sigara paketlerinin üstünde de sigara öldürür yazar, demek istediğim bazı baskı vb lerin zorunlu olduğunu düşünüyorum bu da onun gibi

   Sil
 21. Şuanda bende bu konuyu araştırmaktayım fakat işaretlerin bir şeyi ifade etmeyeceği düşüncei yanlıştır. Günümüzde işaret,logo vs. gibi şekiller bir çok şeyi ifade edebiliyor. Ör. Ayakkabılarda kullanılan deri özelliğini belirten işaretler gibi. %'delerde gerçeği yansıtmayabilir fakat belli bir standar vardır ona göre belirlenebilir mesela %50 %70 arası mavi gibi mesela olamaz diye bir şey onu ifade etmeye çalışıyorum. Diş macunu hakkında araştırmaya devam ediyorum. İnsanlarıda bir renge inanıyorlar diye küçük görecek cümleler kullanmıyalım. Tersi olabilir.

  YanıtlaSil
 22. Sayın İlgili,

  Malesef, bir firmanın çıkar amaçılı uydurduğu bir yalan, genel kabul görmeye başladğı için
  bu duyuru kaleme alınmıştır.

  Diş macunu ve benzer tüp ambalajlardaki cilt bakım ürünleri, dolum sırasında, üst arka yüzlerine makine tarafından bir renk bırakılmaktadır. Bu renk genelde siyah veya lacivert olmaktadır. Ancak istenldiği taktide bu herhangi bir renkte olabilir.


  İnsanları kandırmaya çalışan bir firma bu rengin aslında ürün içeriğinin doğallığını gösterdiği yalanını ortaya atmış ve siyah veya lacivert gibi renkli tüplerin içeriğinin kesinlikle sentetik kimyasallardan oluştuğunu yalanını fısıltı gazetesi ve sosyal medyadan yaymıştır. Doğal olanların ise yeşil ve benzer tonlar olduğunu iddia etmiştir. ( burada belirtilen renkler daha farklı da olabilir )

  Bunu yaparken tabi ki kendi tüplerinin arka üst baskı renklerini yeşil ve benzer açık renklerden yapmayı ihmal etmemiştir.

  HALBUKİ ÇOK AÇIKTIR Kİ:
  Kanuni olarak tüm firmalar ürün içeriklerini ürün etiketlerinin arka yüzlerinde açıkça belirtmek zorundadır. Bir diğer deyişle tüp üzerineki renge bakmak yerine EN FAZLA 1-2 CM ALTTA YAZAN İÇERİKLERE BAKILSA, BU AÇIK YALAN ZATEN BOŞA ÇIKACAKTIR.

  Ancak insanların içerik okuma zaafları olduğunu bilen yalancılar bu gerçek dışı hikayelerini yaymaya devam etmişlerdir.

  Ayrıca gerçekten de piyasada doğal ürünler konusunda doğru üretim yapmayan firmaların varlığından da tedirgin olan insanların bu çekincelerinden dolayı, bilmeden bu yalana inanmış olmalarıda normal görülebilir.

  ANCAK BİR FİRMANIN DOĞALLINDAN EMİN OLMANIN YOLU, BASKI SIRASINDA TÜPÜN ÜZERİNE KONAN UFAK BİR LEKE DEĞİL İÇERİK İLE İLGİLİ ALINAN SERTİFİKANIN ARANMASI DAHA DOĞRU OLACAKTIR. ( veya içeriklerin okunmasıda kafidir )

  Kar amacı gütmeyen, ürün içeriklerinde ki organik ve doğal maddeleri çok titiz bir şekilde inceleyip onay veren derneklerin bazıları ve logoları aşağıdaki gibidir.
  Natrue – Belçika http://www.natrue.org/home/
  BDIH – Almanya, http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/index_e.htm

  Etko – Türkiye, http://www.etko.org
  Ecocert – Fransa , http://www.ecocert.com

  USDA – USA http://www.usda.gov/wps/portal/usda/usdahome


  NCS Standards – Almanya – ufak logosu bulunamadığı için eklenmedi https://www.facebook.com/NCSNaturalCosmeticsStandard


  ve ICEA – Italya gibi kuruluşlardır. - ufak logosu bulunamadığı için eklenmedi http://www.icea.info/en/  Bu kuruluşlar HİÇ BİR ŞEKİLDE BASKI SIRASINDA TÜP ÜZERİNE KONULAN UFACIK RENKLE İLGİLENMEZLER. SADECE İÇERİKLERİN DOĞAL VE HATTA HAYVANLAR ÜZERİNDE DENENMEMİŞ OLMASINA KADAR TİTİZLİK GÖSTERİRLER.

  Ve bu derneklerin logolarını, hassas üretim yapıp ürünlerini belli doğal ve organik standartlara göre tasarlayan firmaların, ürünleri üzeride görebilirsiniz. BU LOGOLAR SİZE ÜZERİNDE BULUNDUKLARI ÜRÜNLERİNİN DOĞAL VE ORGANİK İÇERİKLE ÜRETİLDİĞNİ VE BUNLARIN TİTİZLİKLE DENETLENDİĞİ ANLATMAKTADIR.

  Sizleren ricamız, bu yalana artık son vermek ve bu işten haksız kazanç elde edenlerin durdurulması için, bu yazıyı tüm sosyal medya imkanlarınızı kullanarak yaymanız.

  Ilgi gösteren herkeze teşekkürler.

  Not: İncelemek isteyenler varsa organik pazarlarda satışı olan bazı markaların isimlerini aşağıda bulabilirsiniz.
  Bu ürünlerin üzerindeki sertifikasyon logolarını ve baskı sırasında çıkan renklerin neler olduğu görünce haklılığımızı daha iyi anlayacaksınız.

  Logona, bioplante, sante, Lavera, eubiona, urtekram, Dr Hauscka vb.

  Saygılarımızla  Mehmet Atmaca

  YanıtlaSil
 23. SAYIN BAYLAR BAYANLAR
  HER NEDENSE ŞEHİR EFSANELERİNE İLGİ ÇOK FAZLA OLUYOR BAHSİ GEÇEN KÜÇÜK RENKLİ KARELERİN ÜRÜN İLE HİÇ BİR İLGİSİ VE ALAKASI BULUNMAMAKTADIR. ÜRÜNÜN KALİTELİ YADA KALİTESİZ DOĞAL YADA SENTETİK OLDUĞU HAKKINDA HERHANGİ BİLGİ VERMEZ. BU KARELER OTOMATIK MAKİNELERİN TÜP ÜZERİNE NE İŞLEM ÜYGULAYACAĞINI (YAPIŞTIRMA-KESME- KAPATMA VS.) ANLAMASI İÇİN KONULMUŞTUR. YANI DOĞRUDAN DOĞRUYA OTOMASYON İLE İLGİLİDİR. LÜTFEN ONA BUNA DEĞİL MAKİNE İMALATÇILARINA SORUNUZ ASILSIZ İŞLER İLE UĞRAŞARAK VAKTİNİZİ VE BEYİN GÜCÜNÜZÜ HARCAMAYINIZ
  YUSUF KENANOĞLU 0533 623 0089

  YanıtlaSil
 24. Hala bu konuyu mu konuşuyorsunuz.Firma açıklamalarını okuyunuz.

  YanıtlaSil
 25. ornegin florur iceren bir dis macunundaki renk mavi iken florur icermeyen yesil renk yani dogal..tesadufmu sizce. sistemi kuranlar onada bir kilif bulmuslar gibi sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diş çürüğüne yatkınlığı fazla olan bireylerin florürlü diş macunu kullanması gerekliliği tüm dünyada bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgidir. Diğer yandan, halk arasında florürün zararlı olduğu konusunda spekülasyonlar var. Ama bu spekülasyonlar ne yazık ki bilimsel kanıtlara dayalı bilgiler değil. Florürün veriliş yolu ve dozu çok önemlidir. Sistemik ve topikal yollarla uygulanabilir. Tüm bunlara göre etkileri de değişir. Zararlı etkileri çok yüksek dozlarda ve uzun süre maruz kalınmayla ortaya çıkabilir. Dünyada küçük çocukların kullanımı için, çocuk diş hekimliği meslek örgütlerinin üzerinde görüş birliğine vardığı ve Türk Pedodonti Derneği’nin de önerdiği diş macunundaki en düşük florür konsantrasyonu 1000 ppm’dir. Bunun altındaki konantrasyonlarda florür içeren veya hiç içermeyen diş macunları diş çürüklerini önlemekte yetersiz kalmaktadır. Yani oran önemli olması ya da olmaması değil ve ikinci olarak her mavi ve her yeşil renkli bantlarda bahsettiğiniz durum yok

   Sil