Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı ve diğer yağların farklarını tartışmaya gerek yok, çünkü hepimiz biliyoruz ki zeytinyağı şüphesiz en kaliteli, en sağlıklı ve en besleyici yağ. Tabi bulabilene.. Zeytinyağı çok kıymetli olduğu için üzerinde bir çok oyunlar dönüyor. Zeytinyağı ayçiçek yağıyla karıştırılarak tüketiciye sunuluyor, kalitesiz yağlar gösterişli şişelerde satılıyor ve daha neler neler.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi olan zeytinyağı tadım uzmanı Ümmühan Tibet, zeytinyağında çok komplike analizler yapıldığını, normalde tüketicinin zeytinyağının saf ve kaliteli olduğunu görünüşüne, rengine ve kokusuna bakarak anlamakta zorlanacağını söyledi.
Tüketiciler arasında zeytinyağı konusunda yoğun spekülasyon olduğunun altını çizen Tibet, kalitede ''dolaba koydum donmadı'' ya da ''donduğuna göre saf zeytinyağıdır'' demenin hatalı olduğunu, natürel zeytinyağının donup donmamasının yağın çıkarıldığı fabrika koşulları, zeytin çeşidi ve yetiştiği yerin koşullarına bağlı olduğunu kaydetti. Tibet'in verdiği bilgiye göre, kaliteli natürel sızma zeytinyağında yendikten sonra genizde yanma ve dil üzerinde acılık hissedilmesi, meyvemsi kokması gerekir.

Zeytinyağı konusunda sanırım bir zeytinlik sahibinin kızı olarak dünyanın en şanslı insanlarından biriyim : )


4 yorum:

 1. ayyyyy cidden çok şanslısınız! bizim de ayvalık'ta yazlığımız var, site yapılırken zeytin ağaçlarının bir kısmı da korunmuş. Tabi bir zeytinlik gibi değil ama o kadarcık ağaç bile inanılmaz bir keyif! tabi bide ordan aldığımız güzel zeytin yağlarıyla yapılan yemekler ve kahvaltıların tadı bir ayrı...

  YanıtlaSil
 2. Valla o ağaçların kıymetini bilmek lazım, ne kadar güzeller..

  YanıtlaSil
 3. bizim de altınolukda bahçemizde 8 ağacımız var yıllık yağımız çıkıyor. Kendimiz sıktırıyoruz müthiş keyif :) müthiş lezzet :)

  YanıtlaSil
 4. Hele de o sıkılırkenki kokusu : ))

  YanıtlaSil