Bıldırcın Yumurtası ve Faydaları

Çoğumuz bıldırcın yumurtasını market raflarında görmüşüzdür ama gerek fiyatından gerek küçüklüğünden dolayı 'Ne işe yarayacak' deyip almamışızdır. Evet, tavuk yumurtası kadar işlevsel kullanamayacağımız doğru ama bıldırcın yumurtası çağın ilacı olarak adlandırıyor ve tavuk yumurtasından kat kat daha faydalı.

Yumurta sevmeyen çocuklara yedirmek de oldukça zor, ama inatlarını aşmak aslında çok kolay. Bıldırcın yumurtalarıyla böyle ekmekçikler yapabilirsiniz, ekmeğin ortasına yıldız, kalp, üçgen şekilleri çıkarıp yumurtayı içine kırabilirsiniz ki bu çocukların çok hoşuna gidecek.


Gelelim bıldırcın yumurtasının faydalarına : )

Bıldırcın yumurtası, çağın en faydalı doğal besinlerinden biri. Tavuk yumurtasına göre, 9 kat fazla aminoasit içeriğiyle zengin bir protein kaynağı olmasının yanında, kolestrol içermemesi, son yıllarda oldukça ilgi görmesini sağlıyor. Yumurta, zengin protein, vitamin ve mineral içeriğiyle özellikle gelişme çağındaki çocuklar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Son yılların gözdesi bıldırcın yumurtası ise, tavuk yumurtasından kat kat fazla protein, vitamin ve mineral içerir. Ama bıldırcın yumurtasını bu kadar ünlü yapan içerdiği besin değeri yüksek maddelerden çok, birçok hastalığın tedavisinde veya tedavi sürecindeki hastalıkların, daha erken yanıt vermesi yönünde etkili bir yiyecek olmasıdır.

Her sabah çiğ içilen bir adet bıldırcın yumurtasının, 15 gün içerisinde, astım ve bronşit hastalarında mucizevi bir şekilde iyileşme gösterdiği görülmüştür. Bıldırcın yumurtası yaşlanmayı önleyici, saç güçlenidirici, cinsel aktiviteyi arttırıcı, kalp rahatsızlıkları, anemi ve şeker hastalığına karşı koruyucu ve tedaviye yardımcı bir besindir. Ayrıca içerdiği likopenli maddeler sayesinde, kanserin oluşmasını veya büyümesini engelleyen müthiş bir besin kaynağıdır.

Besinlerde,biri zararlı diğeri vücut için gerekli olan 2 çeşit kolestrol vardır.Zararlı kolestrol (LDL), damar tıkanıklığı, kalp sorunları gibi rahatsızlıklara yol açarken, diğer kolestrol çeşidi (HDL), vücut metabolizmasında birçok önemli fonksiyona sahiptir. Tavuk yumurtasında kötü kolestrol mevcuttur fakat bıldırcın yumurtasında sadece iyi kolestrol bulunur. Bu da bıldırcın yumurtasının bu kadar popüler olmasını sağlayan bir diğer ögedir.

Böylesi faydalı olan bu yiyecek, aynı zamanda çok lezzetlidir. Tavuk yumurtasının girdiği her mutfakta aynı şekilde tüketilebilir. Bu yumurta ile harika omletler hazırlayabilirsiniz, böreklerinizin üzerine tavuk yumurtası yerine sürebilirsiniz, yumurta yememekte ısrar eden küçük çocuklarınızı,haşlanmış şirin bıldırcın yumurtaları ile ikna edebilirsiniz. Böylelikle hem sağlıklı hem de leziz beslenmiş olursunuz. Yoğun mineral, protein ve vitamin içeriğiyle, tavuk yumurtasının üçte biri büyüklükteki bu yumurtayla, daha az yiyerek daha çok vitamin, kalsiyum, magnezyum demir ve protein gibi vücudumuza gerekli maddeleri alabilirsiniz.

Özellikle hamile ve emziren anneler ile gelişme çağındaki çocukların, kalp, kolesterol, şeker, astım, alerji ve bronşit hastalarının, günde en az 1 adet bıldırcın yumurtası tüketmesini uzmanlar tavsiye ediyor : )

Bir de not düşeyim, herkes bu besinin faydalarını ve kıymetini bilmediği için, bıldırcın yumurtaları raflarda uzuun süreler bekleyebiliyor. Bunun için alırken üzerinde tarih olmasına, yani bıldırcın yumurtasının taze olmasına dikkat edin.
Sağlıcakla : ) 

3 yorum:

 1. ben de bronşit ve astıma iyi geldiğini duymuştum, benim de bronşitim var ama her sabah nasıl çiğ içerim onu düşünüyorum:)))

  YanıtlaSil
 2. tatlım bende astım bronşit bahar alerjisi, penisilin alerjisi var annem 9 yaşıma kadar sütüme balla karıştırıp içirirdi. gayette güzeldi tadı ben çok severdim :D yanında arı sütüde kullanırdı yani neler neleerr.. :D
  çok şükür şuan eskisi gibi değilim bazen tıkanıyorum ama ilaç kullanacak kadar değil :)
  bıldırcınlar sizi çook seviyorum <3

  YanıtlaSil
 3. Melis: Aslında hiç farketmiyorsun bile, gidiyor içince tadı bile gelmiyor :)

  Minnokmiyav: Desene bıldırcınlar hayat kurtarmış :)

  YanıtlaSil