Renkler ve Anlamları


Çoğumuz renklerin her birinin bir anlamı olduğunu biliyoruzdur. Ama yine çoğumuz, bu anlamların ne olduğunu bilmiyoruz : ) Mesela yeşil huzurun rengi, kahverengi hareketlilik, sarı ise mutluluk.

Her biri birer anlam ifade eden renkler, insanların ruh halini yansıtıyor. Kırmızı mutluluğu, sarı huzuru, yeşil üretkenliği, lacivert sonsuzluğu, beyaz saflığı ve temizliği, siyah ise karamsarlığı ve gücü temsil ederken mavi, insanı sakinleştiriyor. İşte renkler ve özellikleri…


Kırmızı
Mutluluğu temsil eder ve kişinin iştahını açar. Bu nedenle gıda firmaları ağırlıklı olarak bu rengi kullanır. Çocuklarda ve çocuk eşyalarında bu tonun çok fazla kullanılması, çocukların mutluluğunu ve neşesini temsil etmesinden dolayıdır. Kırmızının insanın dolaşım sistemindeki kan akımını hızlandırdığı söylenmektedir.

Sarı
Mutluluğu ve geçiciliği temsil eder. Sarı, güneşin rengi olduğu için kişinin günlük hayatına hakim olan renktir. Özellikle açık sarı kişiye huzur verir. Geçiciliği temsil ettiği için firma amblemlerinde işin türüne göre yerinde kullanılmalıdır.

Kahverengi

Kahverengi insanı hızlandırır, çabuklaştırır. Kahverengi ağırlıklı olan yerlerde uzun süre oturmak güç gelir. Yapılan testlerde arka planda kahverengi tonların ağırlıklı kullanıldığı yerlerde hareketliliğin arttığı gözlenmiştir. Bu nedenle fast food restoranlarda bu renk fazla kullanılır.

Yeşil
Huzuru, üretkenliği temsil eder. Güven ve rahatlık veren bir renktir. Özellikle üretkenliğin önemli olduğu yerlerde yeşil tonlarının ağırlıklı kullanılması, kişinin üretkenliğini artırır. Yeşil tabiatta hakim olan bir renk olduğu için rahatlatıcı ve sakinleştirici bir renktir. Özellikle ev ve işyerlerinde kullanılan açık yeşil tonların, kişinin ruh halinde oldukça faydalı etkilerde bulunacağı düşünülmektedir.

Mavi
Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Aynı şekilde tabiatta ağırlıklı renk olmasından dolayı yeşil gibi insanı sakinleştirir. Huzur verir ve kişinin gerginliğini azaltır. Özellikle açık mavi renkler, kişinin iş ve ev ortamında sık olarak kullanması gereken bir renktir.

Lacivert
Sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. İşadamlarının ve firmaların sık olarak tercih ettiği bir renktir.

Beyaz
Temizliği ve saflığı temsil eder. Bütün hastanelerin ve tıbbi yönü olan kuruluşların ağırlıklı olarak kullandığı bir renktir.

Siyah
Matemi, karamsarlığı, gücü temsil eder. Arka fonda hakim renk siyah olursa konsantrasyonu arttırır. Siyah renk, kişinin hayatında oldukça etkili bir renktir.

1 yorum: