Pratik Bilgiler, Lezzetli Yemekler

Bir kaç püf noktayla ve pratik bilgileriyle yemeklerimiz çok daha lezzetli olabilir. Mutfakta mükemmelliği yakalamak isteyenlere bir kaç öneri : )

Domatesleri görünümleri bozulmadan saklamak için ne yapabilirim?
Domatesleri buzdolabına yerleştirmeden önce saplarını çıkartın ve sap yerleri alta gelecek ve birbirine değmeyecek şekilde yerleştirin. Eğer tazeliğini yitirmiş domatesleriniz varsa, tuzlu suyun içinde yarım saat bekletin. Domatesler böylece eski görünümlerine kavuşacaktır.

Kabarmış çıtır çıtır bir börek için ne yapabilirim?
Hazır yufka ile yapılan böreklerin kabarık ve lezzetli olması için böreği hazırlayıp sonra fırına vermeden birkaç saat önce buzdolabına alarak dinlendirmelisiniz. Buzdolabından çıkartıp, üzerine soda dökerseniz lezzetli ve kabarmış bir börek elde edebilirsiniz.

Patateslerin daha az yağ çekmesi için ne yapmalıyım?
Kızartacağınız patateslerin kabuklarını soyup dilediğiniz şekilde doğradıktan sonra içi süt dolu bir kâseye alın ve bir süre bekletin. Sütün içinden çıkardığınız patatesleri kuruladıktan sonra kızartın. Daha az yağ çektiğini göreceksiniz.

Şekerlenen reçeli eski haline döndürmek mümkün mü?
Şekerlenen reçel kavanozunun ağzını sıkıca kapatarak derin bir tencerenin ortasına yerleştirin. Kapağını geçmeyecek kadar sıcak su ilave edin. Orta ateşte reçelin şekeri tamamen eriyinceye kadar kaynatın. Suyun içinden çıkartıp oda sıcaklığına gelince tekrar kuru ve serin bir yerde saklamaya devam edebilirsiniz.

Diri taneli pilav yapmanın sırrı nedir?
Pilavınızın diri ve tane tane olmasını istiyorsanız pirinci pişirmeye başlamadan en az 20 dakika önce tuzlu, sıcak suda bekletmeli ve suyunu süzüp yıkadıktan sonra 4 dakika kızgın tereyağı ya da ayçiçeği yağında kavurmalısınız.

Unun bir süre sonra böceklenmesi sorunu ortaya çıkıyor. Bunu önlemenin bir yolu var mı?

Unu saklamanın en iyi yolu cam bir kavanozda muhafaza etmektir. Böceklenmesini önlemek için ise un kavanozunun içerisine bir defneyaprağı yerleştirmeniz gerekir. Böylece uzun süre unu böceklenmeden saklayabilirsiniz.

Tavuğun fırında güzel kızarması için ne yapmalı?
Fırında bütün tavuğun üzerini kızartmak istediğinizde bir limonu ortadan ikiye kesin. Yarısını tavuğun derisinin üzerine iyice sürün. Diğer yarısını ise tavuğun içine yerleştirdikten sonra fırında pişmeye bırakırsanız tavuk nar gibi kızaracaktır.

Balık kokusunu nasıl giderebilirim?

Balık kızarttıktan sonra mutfağa sinen kokudan kurtulmak için 1 çay bardağı su ve 2 yemek kaşığı sirkeyi cezvede kaynatın. Tabak, çatal ve bıçaktan kokuyu çıkarmak için bulaşık suyuna bolca kahve telvesi ekleyin ve telve ile ovarak yıkayın. Elinize sinen balık kokusundan ise ellerinizi limonla ovalayarak kurtulabilirsiniz.

Kızartma yağını kaç kere kullanabilirim?
İyi bir sonuç için kullanılan sıvıyağın miktarı kızartılacak yemeğin 4 katı kadar olmalıdır. Kızartma sırasında yağ sıçramasını önlemek için ısınmadan önce yağın içerisine bir tutam tuz atın. Kızartma işlemi bittikten sonra yağın tekrar kullanılabilirliğini anlamak için bir dilim ekmeği kızgın yağa atın. Eğer ekmeğin üzerine siyah lekeler oluşmuyorsa aynı yağı sonraki kızartmanızda da kullanabilirsiniz.

Hemen pişirmek istemediğim mantarları saklamak için ne yapmam gerekir?
Satın aldığınız kültür mantarlarını naylon poşette saklamayın. Kese kâğıdının içerisine yerleştirin ve ağzını sıkıca kapatın. Böylelikle mantarlarınız 3 gün boyunca tazeliğini koruyacaktır

Her zaman sarımsak soymak istemiyorum. Soyulmuş sarımsakları nasıl muhafaza edebilirim?
Sarımsakların kabuklarını soyup bir kavanoza doldurun. Üzerini geçecek kadar zeytinyağı ilave edin ve serin bir yerde bekletin. Yemeklerinizi yaparken hazır sarımsakları kullanabileceğiniz gibi aromalı zeytinyağı ile yemeklerinize ve salatalarınıza ayrı bir lezzet de katabilirsiniz.

Yumurta pişirirken çatlamasını nasıl önleyebilirim?
Yumurta pişirirken çatlamasını önlemek için, buzdolabından çıkardığınız yumurtanın bir süre oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Rafadan kıvamda olması için yumurtaları kaynayan suya atıp 3 dakika, kayısı kıvamında olması için 6 dakika bekleyin. Katı kıvamda olması için ise 10-12 dakika pişirin. Katı yumurtayı parçalamadan kesmek için bıçağı sıcak suyun içine batırıp çıkardıktan sonra kesin.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder