Malatya Un Kurabiyesi

Bir kaç gün yeni yazı yayınlayamadım, çünkü o sıralar Malatya'daydım.. Malatya anne tarafından memleketim sayılır, memleketim olmasa da çook severim. En çok da un kurabiyesini : ) İnsan bir yemeye başlasın duramıyor, yumruk büyüklüğünde kurabiyelerden 3 er 5 er yiyor. Vita yağıyla yapılan bu kurabiyelerin lezzetlerini anlatmak imkansız, mutlaka tatmanız gerek.. Tarifi de burada, aynısı olur mu bilemem ama;

Görsel Alıntıdır

Bu kurabiyenin yağı tarin veya vita yağı olmalıdır.. Margarinle olmaz, çünkü margarinin %70'i yağ %30'u sudur. İçinde bulunan su bu kurabiyeyi sert yapar.. Tarin ya da vita yağının tamamı yağdır su yoktur o yüzden özellikle bu yağla yapılır. Yok ben tereyağından başka yağ kullanmam derseniz yağı bir tencereye alıp ocağa koyup altını yakacaksınız, azar azar kaynayıp bütün suyu uçacak tamamen yağ kalacak şekilde hazırlayıp o zaman kullanabilirsiniz..

Malzemeler; 
1 su bardağı yağ (Vita,Tarin..)
1 su bardağı pudra şekeri
Alırı kadar un
Kayısı çekirdeği

Yapılışı;
Yağı ve şekeri bir kaba alıp elimizle köpürene kadar çırpalım. O kadar çok çırpalımki yağın rengi beyaza dönsün (İsterseniz bu işlemi robotta yapabilirsiniz.) Yoğurt kıvamına gelen yağ ve şekere un ekleyip yoğuralım. Minik toplar yapıp ortalarına 1 tane kayısı çekirdeği batıralım. Isıtılmış 180'Cde pişirelim.

1 yorum:

  1. bizzat yerinde yedim lezzet onaylı bir kurabiye

    YanıtlaSil