Hünnap Nedir?

Türkiye'de gezmediğim yer, yemediğim farklı meyve-sebze kalmadı diye düşünüyordum. Yanılıyormuşum meğerse, hünnap isimli meyvenin ne adını duymuşum, ne de tadına bakmışım şimdiye dek. Çok şey kaçırdığımı da söylemem gerekir.

Eylül sonu ekim başı çıkarmış bu meyve. Görünce "Aa bu da ne?" diyeceğiniz kadar ilginç bir görünümü yok. Dışı kahverengi ve serttir, içi ise yeşil. Cennet hurmasına benzeyen çekirdeği var, tadını neye benzetsem diye düşünüyorum ama benzetebileceğim bir tat yok. Çok kendine özgü bir lezzeti var, hele çekirdeğinin etrafındaki biraz daha ekşi etini kemirmeye bayıldım : )

Ağacı dikenliymiş, uzun sıralı yaprakları varmış. Hatta Hz.İsa çarmıha gerilirken, başındaki yapraktan taç hünnaptanmış. Odyseus'un adamlarının yedikten sonra memleketlerini unutmalarına sebeb olan meyve de hünnapmış. Lezzetini siz düşünün artık.

Lezzetini geçelim, bir o kadar da faydalıymış. Insomnia (uyku bozukluğu), öksürük, kabızlık ve diyabet hastalıklarına karşı birebirmiş. Üstelik c vitamini bakımından çok zenginmiş.
Hünnap faydaları
• Balgam sorunu yaşıyorsanız hünnap bitkisi balgamınızı bir günde söker atar. Gerçekten de boğazı temizleyici özelliği şaşırtıcı. Öyle çopk keskin aromalı bir meyve olmamasına rağmen, bu denli işe yaraması şaşırtıcı.
• Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız hünnap sayesinde enerjinize kavuşabilirisiniz.
• Özellikle kış aylarında sürekli öksüren, nezle olan, grip olan kişilerde hünnap son derece tedavi edici özelliğe sahiptir.
• Hünnap kandaki mikropları temizler, yani antioksidan içerir. Buna doğal antibiyotik diyebiliriz.
• Hünnap idrar söktürücü özelliğe sahiptirç
• Sık sık kabız oluyorsanız hünnap tüketmeniz halinde bağırsaklarınız normal şekilde çalışmaya başlayacaktır.
• Hünnap bitkisi kolesterol düşürücü özelliğe sahiptir.
• Hünnap yaprağının çayı bronşit, astım, mide ve bağırsak hastalıklarına karşı tedavi edici etki gösterir.


4 yorum:

  1. Lezzetini çok begendim..Faydaları insanlar tarafından yeteri kadar bilinmiyor.. Paylaşımınız için teşekkürler..Sevgiler Aida

    YanıtlaSil
  2. bu güzel meyvenin tam mevsimidir..elma gibi herhangi bir işlem yapmadan taze taze yiyiniz..kış için derin dondurucuya koyup tüketebilirsiniz..

    YanıtlaSil
  3. şekere falan da iyi geliyomuş diye duydum acaba doğru mu ?

    YanıtlaSil