Buzdolabı Yerleştirme Sanatı

Herkesin buzdolabı yerleştirmede kendilerine göre yöntemleri vardır. Kimisi çok düzenliyken, kimisi gelişigüzel yerleştirir buzdolabını. Ama unutmamak lazım ki yiyecekleri buzdolabına doğru yerleştirmek bozulmalarını geciktirir. Çünkü buzdolabı raflarının her birinin sıcaklığı, diğerinden farklıdır. Üst raflar buzluğa daha yakın olduğu için her zaman aşağı raflara göre daha soğuktur. Bu yüzden süt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi hayvansal ürünlerin bakteri üretmesi, erken bozulma riski göz önünde bulundurularak her zaman en üst rafa yerleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca buzdolabınızı fazla doldurmanız, soğutmayı engellemektedir. Buzdolabınızda havanın rahatça dolaşmasını sağlamalısınız. 

Besinler hangi rafta ve nasıl saklanmalı?

En üst rafa, et, tavuk, balık gibi hayvansal ürünleri, onun altındaki rafa süt ve peynir gibi süt ürünlerini, sebzeleriyse alt raflara yerleştirmelisiniz. Kasaptan aldığınız kıyma ve küçük parça etleri buzdolabında 1 gün, büyük parça et, salam, sosis gibi ürünleri 2 ile 5 gün arasında buzdolabınızda bekletebilirsiniz.

Sütü saklarken gün ışığını geçirmeyecek yerde, kutusunda saklamalısınız. Uzmanlar tarafından ışık alacağı ve ışık aldığında vitamin kaybına uğrayacağı, için cam kavanoz ya da şişede saklanması önerilmemektedir.

Yumurtayı yerleştirirken diğer yiyeceklerle temas halinde olmamasına dikkat etmeliyiz. Çünkü yumurtanın kendisi ve kabuğu bile bakteri taşımaktadır. Bu yüzden yumurtaları kendi kutusunda saklarsanız diğer yiyeceklere bakteri geçişini önlemiş olursunuz. Kendi kutusunda 3 haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Çiğ et çok hızlı bakteri üretir. Bu nedenle çiğ eti diğer yiyeceklerin olduğu yere koymanız demek, bakterilerin o yiyeceklere de geçeceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle et, tavuk ve benzeri ürünlerin buzdolaplarındaki özel bölmlerde saklanmaları gerekir.

Peynirinizi streç filme sarıp, üstüne alüminyum folyoya sararak saklamalısınız. Uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, bir kaba zeytinyağı doldurup içinde saklayabilirsiniz.

Sebze ve meyveleri buzdolabına poşetinden çıkartıp yerleştirmelisiniz. Meyvelerden, portakal, mandalina, muz, elma ve armut 1-2 hafta, üzüm, şeftali 5-6 gün, kiraz 1-2 gün içinde tüketilmelidir. Sebzelerden, lahana, karnabahar, havuç, dolmalık biber 6-7 gün, ıspanak, roka, domates, maydanoz 3-4 gün, taze fasulye, bezelye, barbunya 4-5 gün içinde tüketilmelidir. Zeytinyağlı yemekleri ise 3-4 içinde tüketebilirsiniz. Patateslerinizi serin ver kuru yerde saklayıp buzdolabında koymamalısınız.

Arta kalan ekmeklerinizi önce dilimleyip buzdolabında, derin dondurucuda ya da ekmek kutusunda saklama poşeti veya streç filme sararak saklayabilirsiniz. Bunların içine bir parça kereviz eklerseniz uzun süre taze kaldığını göreceksiniz.

Konservelerinizi oda sıcaklığında ve kuru ortamda muhafaza etmelisiniz. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlardan uzak tutmalısınız.

Yiyeceklerinizi mümkün olduğunca cam kaplarda saklayınız. Alüminyum veya ikinci kez kullanılan plastik dondurma ve yoğurt kaplarında muhafaza etmek sağlığınız açısından da sakıncalıdır.

Kuru gıdalarınızı, cam kavanozlarda hava almasını engelleyerek serin ve kuru yerde saklayınız.

Kek ve kurabiyeleriniz bayatlamaması için sakladığınız kabın içine yarım dilim elma koyun, uzun süre tazeliğini koruduğunu göreceksiniz.

Kalan yemeklerinizden deniz ürünlerini en fazla iki gün içerisinde, pişmiş et ürünlerini ve kümes hayvanlarını en fazla 3 gün içerisinde tüketmelisiniz.

Baharatlarınızı, buzdolabında ya da serin, kuru ve karanlık yerde saklamalısınız.

1 yorum:

  1. Herhalde kimse bilmiyordur bunu ben de dahil. Güzel bilgiler ama bu kadar uğraşacağımı sanmıyorum dolabı düzenlemek için :)

    YanıtlaSil