Pestil Yapımı

Köyden gelen kayısıları yiyerek bitiremeyince, değerlendirme arayışına girdim. Ne yapsam ne yapsam derken bir İngiliz sitesinde pestil yapımına rastladım. Bir cesaret işe koyuldum : )

Evde yapılan pestillere tamamen hijyenik ve doğal diyebiliriz. Marketlerde, baharatçılarda satılan pestillerin içeriğine baktığımızda ise: Meyve konsantreleri, mısır şurubu, kurutulmuş mısır şurubu, şeker, pamuk yağı, sitrik asit, sodyum sitrat, dektoz, malik asit ve daha bir çok kimyasal mevcut. Üstelik temiz ortamda yapılık yapılmadıklarını da bilmiyoruz..

Pestil yapmak için dilediğiniz meyveyi kullanabilirsiniz, ya da meyve karışımlarından yapabilirsiniz.Pestil için ihtiyacımız olan şeyler: olgun meyveler, bir miktar şeker, bir miktar nişasta, 1 su bardağı su. 

Öncelikle kayısıları yıkayıp çekirdeklerini çıkardım. Rondoda kayısı püresi yaptım. Bir bardak suda 2-3 yemek kaşığı nişastayı karıştırıp püreme ilave ettim. Dilediğim kadar şeker koyup (Biz çok şekerli sevmiyoruz) tencerede iyice kaynattım, kıvamlandı. Biraz soğuttuktan sonra temiz bir bez üzerine spatula yardımıyla yayıp güneşe kurumaya bıraktım. Kuduktan sonra da bezden keserek kaldırıp, arasına nişasta sürerek saklayacağım. 


2 yorum: