Yaz Ve Ramazan

Ramazan ayı bu yıl yazın göbeğine, ağustosa denk geliyor. Oruç tutacakların işi biraz zorlanıyor diyebiliriz : ) Hem çok geç iftar yapılıyor, hem bünye o saate kadar susuz kalıyor. Vücudumuzun hantallaşmaması, eski düzenine benzer ritmde devam etmesi için yapmamız gereken bir kaç şey var tabi..


  • Orucu hafif yiyeceklerle açın.. Uzun saatler aç kaldığınız için kan şekeriniz düşecektir. Bu nedenle daha fazla enerji verecek yiyecekleri hızlı bir biçimde tüketmek eğiliminde olursunuz. Bütün gün boş olan midenize aniden yüklenmek, sindirim sorunlarına neden olabilir.
  • Oruç zamanında su kaybına bağlı halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı, kalp çarpıntıları gelişebilir. Bunları engellemek için iftar-sahur saatleri arasında sıvı tüketimine önem vermeliyiz ve vücudumuzun dengesini korumak amacıyla direkt güneşe maruz kalmaktan kaçınmalıyız.
  • Sıcak havalarda gerek terleme ile gerekse vücuttan buharlaşma yolu ile sıvı kaybının artması daha çok sıvı alımını gerektirmektedir. Oruç tutan kişiler, eğer bir zorunluluk yok ise, çok sıcak havalarda dışarıya çıkmamaya özen göstermelidirler. Eğer dışarı çıkılacaksa sabah erken ya da akşamüstü saatler tercih edilmelidir. Açık havada çalışan oruçlu kişilerin doğrudan güneş ışığından kaçınmaları, özellikle bol ve açık renk giysiler tercih etmeleri önerilir. Yaz mevsiminde çok kalabalık ve sıcak ortamlarda bulunmak hem sıvı kaybı; hem de kan şekerinde düşme gibi durumlar yaratacağından bu konuya da dikkat etmek gerekmektedir.
  • Yaz aylarında oruç tutarken yemeklerimize de özellikle dikkat etmek gerekmektedir. İftarda bir kerede çok miktarda yemek yememeli, yağlı, baharatlı, tuzlu ve soslu yemeklerden kaçınılmalıdır. İftarda oruç hafif sulu yiyeceklerle ve kahvaltılık benzeri yiyeceklerle açılmalı ve bir kerede çok miktarda yenilmemelidir. Onun yerine iftardan bir iki saat sonra yine bir miktar yenilmelidir. Yatmaya 1-2 saat kala bir meyve yenilmesi hem enerji bakımından hem de içerdiği sıvı miktarı bakımından önerilir. Beslenmenizi sahur ve iftarda iki ana öğün, iftardan sonra 1.5-2 saat arayla iki ara öğün şeklinde düzenleyebilirsiniz
  • Sahurda hafif ve doyurucu besinler alınmalıdır. Etli gıdalar, kızartmalar yerine bitkisel yiyecekleri, salataları bol tahıllı ekmekleri tercih etmeliyiz. 
  • Eğer kronik bir hastalığınız varsa ya da ilaç kullanıyorsanız, oruç tutmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder