S*ktir Et - John C. Parkin

İsminin argo olmasına bakmayın, gayet normal bir kitap John Parkin'in kişisel gelişim kitaplarının sonuncusu.. İlk başta kitabın ismindeki s*ktir kelimesi dikkat çekici fakat kitabı okuduktan sonra anlaşılıyor ki bu yazarın sadece kitap satışını artırmak için küçük bir oyunu.


Her kitabın hayatıma iyi kötü bir şeyler kattığına inanmışken bu kitabı okumam inancımı yıktı. İki üç laf oyunundan ibaret olan bir kitap hayatıma bir şeyler katmadı, aksine hayatımdan bir kaç saat çaldı. Kitabı okurken hiç bir beklenti içine girmemenizi tavsiye ederim, çünkü basit cümleler, berbattan da öte diyebileceğim çeviri beklentilerinizi karşılamak için çok yetersiz. Yazarın kitapta kullandığı küçümseyici tavrı ise beni kitaptan daha da soğutmaya yetti.

Bu kitaba neden kişisel gelişim kitabı denmiş anlamış değilim. Aşağıda sıralananlara s*ktir et diyerek insan kendini nasıl geliştirebilir? Kitaptaki önerilerden bir kaçı:
  • İlişkilerinize siktir et deyin
  • Bütün hastalık ve rahatsızlıklara siktir et deyin
  • Paraya siktir et deyin
  • Ebeveynliğe, iradeye , disipline, planlara, amaçlara
  • Öteki insanlara, korkuya , aşka
  • Herkese, her şeye siktir et deyin ve birazcık bencil olun.
Yazar olmayan birinin bir kitabı bu denli eleştirmesi ne kadar mantıklı bilemiyorum. Benim takıntım vardır, başladığım bir kitap ne olursa olsun, ne kadar canımı sıkarsa sıksın bitiririm. Yoksa rahat edemem.. Ama bu kitap bana 's*ktir et' dedi ve ben de onu s*ktir ettim. İlk yarım bıraktığım kitap ünvanını aldı.. Yarım dediğim sondan bir kaç sayfa, dayanamadım. 

1 yorum: