Kapanmayan Seyahat Bavulları

İngiltere'de 2000 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada kadınların 1 haftalık tatile giderken 28 farklı kıyafet götürdüğünü ortaya koymuş : ) 1 haftaya 28 kıyafet, yani 1 güne 4 farklı kıyafet.. Ee tabi ki bu kıyafetlerin bir çoğu giyilmiyor, bavulda boşa yer kaplıyor.

Ayrıca dış hatlarda bagaj limitini açan yolcuların da %80 i kadınmış, hiç şaşırmadım.. Peki bunun için ne yapmamız gerek?


 • Öncelikle tatilinizi ve planlarınızı gözden geçirin. Bu yanınıza neler almanız gerektiği konusunda size ilk fikri verecektir. Daha sonra gideceğiniz yerin haftalık hava durumu raporuna bakın. Eğer katılacağınız özel aktiviteler varsa, bunlar için yanınıza almanız gereken şeyleri listeleyin. Ayrıca tatilinizin genelinde nasıl giyinmek istediğinizi belirlerseniz, kıyafetlerinizi seçmeye başladığınızda işiniz çok daha kolay olacaktır.
 • Eğer bir tatiliniz için bir seyahat acentesiyle çalışmaya karar verdiyseniz, valizler için herhangi bir kısıtlama olup olmadığını öğrenin. Ayrıca eğer bir gemi ya da yat turuna çıkacaksanız, unutmayın valizleriniz için kamaranızda çok fazla yer olmayabilir.
 • Tatile çıkarken yapacağınız valiz seçimi de son derece önemli. Kendi başınıza rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir model tercih etmeniz, daha sonra zorluk çekememeniz açısından çok daha doğru olacaktır. Havaalanında ya da seyahat esnasında valizlerinizin kaybolma ihtimaline karşı mutlaka üzerlerine adınızı ve telefon numaranızı yazın. Ayrıca eğer canlı renklerde bir valiz tercih ederseniz, valizlerinizi bulmanız çok daha kolay olacaktır.
 • Sıra kıyafetlerinizi seçmeye geldi! Özellikle fazla eşya taşımak istemiyorsanız, kıyafetlerinizi seçerken birbiriyle kombinleyerek kullanabileceğiniz şeyler seçmeniz yerden tasarruf etmeniz açısından son derece önemli. Hava şartlarının değişme ihtimalini göz önünde bulundurarak yanınıza mutlaka bir merserize bir kazak ya da hırka almayı ihmal etmeyin. Ayrıca eğer birbirine yakın tonlarda kıyafetler tercih ederseniz, ayakkabı, çanta ve aksesuarlarınızı seçerken de bu size büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • Elbette yanınıza ufak bir seyahat ütüsü alabilirsiniz. Ama tatilde bu gibi işlerle uğraşmamak için kırışmayacak kıyafetler seçmek çok daha mantıklı olacaktır. Örneğin yanınıza ağırlıklı olarak keten kıyafetler alırsanız, işiniz oldukça zor olacaktır çünkü keten çok kolay kırışır. Bunun yerine kolay kırışmayan kıyafetleri tercih etmelisiniz.
 • Tatile çıkarken yanınıza almanız gereken kişisel eşyalarınız bir listesini çıkarın. Örneğin, ilaçlar, şampuan, saç kremi, bakım kremleri, güneş öncesi ve sonrası ürünleri gibi. Özellikle şampuan, saç kremi ve ilaçları oldukları gibi yanınıza almak yerine, tatil için hazırlanın minik şişelerden oluşan kitleri tercih ederseniz, valizinizde çok daha az yer kaplamalarını sağlayabilirsiniz.
 • Valizinizi yerleştirirken kot pantolon, kazak, ayakkabı gibi eşyalarınızı en alt kısma koymalısınız. Daha ince olan eşyalarınızı üst kısımlara koyarak kırışma ihtimallerini minimalize edebilirsiniz.
 • Minik parçalar ayrı ayrı konulduğunda çok daha fazla yer kaplar. Ancak bunun içinde bir çözüm var elbette. Nasıl mı? Ayakkabılarınızı saklama kutularınız gibi düşünün. Yanınıza alacağınız aksesuar, çorap ya da mücevherlerinizi ayakkabılarınızın içine yerleştirin. Böylece yerden tasarruf etmiş olacaksınız.
 • Genellikle tatile giderken rahatlıkla yerleştirdiğiniz bavulunuz dönüş için toparlanmaya başladığınızda bir türlü kapanmaz. Tatilde aldığınız ufak tefek şeyler tahmin ettiğinizden çok daha fazla yer kaplayacaktır. Dolayısı ile mutlaka bavulunuzda, tatilde yapacağınız alışverişler için yer bırakın.

3 yorum:

 1. Bavulu kapatıyorum bir şekilde de taşıması zor oluyor. :D

  YanıtlaSil
 2. Zor ama bir açıdan zevkli, o açıyı ben de bilmiyorum ama onun da bir tadı var işte :D

  YanıtlaSil
 3. Birde benim gibi bir kol cantasiyla yol cikip iki koca bavulla donenler var.. ama olayi cozdum ben artik. O bavulu ne kadar gec hazirlarsam o kadar az ve kullanislilari koyuyorum icine..

  YanıtlaSil