Güne Dinç Başlamak


Genelde gece yarılarına kadar uyanık olup çalışan, güne geç ve perişan halde başlayan biri olarak hayatımı düzene sokmak bir hayli zor.. Hele de okul-iş olmayınca daha da zorlaşıyor bu. Yani tatillerde tam bir perişanım, bir de oyunlara geri dönüş yapsam eski Eda'yı kaybettik demektir : )

Neyse ki düzenlemeye çalışıyorum, en geç 10:30 da uyanıyorum. Dinç uyanıyor muyum diye soracak olursak, emin değilim : | Bakalım nasıl dinç uyanacakmışız..

PERDELER AÇIK
Yatmadan perdelerinizi yarı açık bırakın.. Bu, güneş ışığının odanıza dolmasına ve alarm çalana kadar sizin uyanmaya ruhen ve fiziksel olarak hazır olmanızı sağlar. Çünkü güneş ışıkları beyninize sinyal göndererek melatonin ve adrenalin hormonlarının salgılanmasını sağlar.


ALARMI ERKENE KURUN
Saatinizin alarmını kalkmanız gereken süreden 15 dakika önceye kurarsanız acele acele kalkıp hazırlanmanın şokundan kurtulmuş olursunuz. Yataktan daha rahat ve sakin kalkarak güne daha rahat başlarsınız. 

GERİNİN
Tıpkı filmlerde gördüğünüz gibi : ) Ellerinizi havaya kaldırarak pencerenin önünde dışarıyı seyrederek uzuuun uzun gerinin.. Kan dolaşımınız hızlanacak, yeteri kadar oksijen alacaksınız ve dinçleşeceksiniz..

VİTAMİNLER
Alınan vitaminlerin yetersizliği, güne eksik başlamanızda da etkili. Bu yüzden yeteri kadar taze meyve ve sebze tüketmek uyku kalitenizi doğrudan etkiliyor. 

BASİT KARARLARI AKŞAMDAN ALMAK
Ne giyeceğiniz, hangi çantanızı götüreceğiniz, hangi vasıtayla işe/okula gideceğiniz kararını geceden alırsanız sabah bu tür streslerden kendinizi uzak tutmuş ve rahatlamış olacaksınız. Tüm maddeler arasında en iyi bunu becerdiğimi söylemem gerek :P

MİS GİBİ KAHVE KOKUSU
Kahvenin o güzel kokusunu sevmeyen yoktur sanırım.. Tadından çok kokusuna aşığım ben. Gün içinde kahve içilecekse, bunun en güzel zamanı sabah birşeyler atıştırdıktan sonra evden çıkmadan içilen kahvedir. Biraz şekerli bir kahve sizi güzel bir güne hazırlar. Çünkü sabah şekerin önemi çok büyüktür, abartmamak şartıyla. 

ÖP-GÜL-PAYLAŞ
Sabahları evdeki sevdiklerinizi öpün, onlara günaydın diyin. Çiçeğinize, kedinize, köpeğinize de : ) Duraktakilere de günaydın. Bu stresinizin azalmasına ve mutluluğunuzun artmasına yardımcı olur. 

1 yorum:

  1. gerçekten işe yarıyor bunları deniyorum 1 aydır

    YanıtlaSil