Sivrisinek VS Tatil

Sivrisineklerle tatilin düellosunu anlatmama gerek yok sanırım, hepimiz biliyoruz iki elimizin kaşınmaya yetmemesindeki acıyı : )

Sivrisineklerden tamamen korunmak mümkün mü bilmiyorum, hele yazın uyurken o keman gibi seslerinden korunmak.. Ama bir kaç çözüm önerisi buldum, paylaşayım dedim..


Poşet ve su ne işe yarar? Çok işe yarıyormuş.. Şeffaf poşete doldurulan bir miktar su sizi ve çocuklarınızı sivrisinek saldırılarından koruyor. Bu poşeti gece lambanın yakınlarına bir yere asıyoruz, sivrisinekler gelmiyor. Neden gelmiyorlar? diye sorarsanız, benim hiç bir fikrim yok.. Bakalım alıntıdaki amcamız ne diyor? 


"Sineklerin, ışığın suda yansımasıyla gözlerinin kamaştığını, dolayısıyla ortamdan uzaklaşmış olabileceklerini düşündüğünü belirten Karaahmet, şunları söyledi: ''Yaz sezonu olduğu için müşterilerimiz genelde salona gimeyip kahvehanenin önünde oturuyor, sinek fazla olduğu için de rahatsız oluyorlar. Bir arkadaş bu yöntemi tavsiye etti, ben de denedim. Bayağı da faydası oldu. Sineklerin ortamdan ışığın suda yansımasıyla mı, yoksa başka nedenle mi uzaklaştığını bilmiyorum. Yanında su dolu poşet bulunan lambaya sinek gelmezken, diğer lambaya sinek gelebiliyor. Yöntemi her lamba için uygulamak en faydalısı. Hiçbir maliyeti de yok.''

Bahçede, balkonda sivrisineklerden korunmanın başka yolu da saksılarda nane, fesleğen, narpız gibi ıtırlı bitkiler yetiştirmektir. Bu kokuları sivrisinekler sevmiyor ve uzaklaşıyorlar.

Bir pamuğu sirkeye batırıp odanın bir köşesine koymak da sivrisinekleri uzaklaştırıyormuş, o kadar kokuya gerçi sinek değil insan da dayanmaz : )

Sinekkovar ıslak mendillerle vücudun açık kısımlarını silmek ya da spreyler kullanmak da bir çözüm yolu..

Uyurken rahatsız olmamak içinse prize takılan küçük tabletler yerleştirilerek çalışan cihazlar oldukça uygun fiyata satılıyor, kullanılabilir : )

Ama bazen bunlar işe yaramıyor, o zaman çakmağı ve oda spreyini devreye sokuyorum. Siz bunu okumadınız, duymadınız, çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder