Makarna Pişirmenin İncelikleri

Makarna Nasıl Yapılır? 
Makarna yapılırken, buğday irmik haline getirilir, suyla karıştırılır ve şekillendirilir. Makarna yapımında kullanılan durum buğdayı, ekmeklik buğdaydan daha farklıdır. Protein ve B vitamini oranı ekmeklik buğdaya daha yüksektir. Makarna kompleks karbonhidrat grubundan olduğu için metabolizmada çabucak parçalanarak hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür. Makarnanın kolayca hazmedilen bir besin olmasının da nedeni budur. Evde yapılan makarnalar (Erişte) irmikten değil de ekmeklik undan yapıldığı için hazmı hazır makarnalara göre biraz daha zordur.


Bu Yüzden Makarna Şişmanlatmaz!
Birçok besine göre makarnanın kalori değeri daha düşüktür. Sade pişmemiş makarnanın 100 g’ı 370 kalori içermektedir ve birçok rejimde önerilmektedir. Ayrıca makarnanın glisemik indeksi düşük olduğu için makarna vücutta yüksek oranda yağ ve şeker depolanmasını önlemektedir. Bir tarım ülkesi olmasına karşılık Türkiye’de makarna tüketimi düşük kalmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri, halk arasında makarnanın şişmanlattığına dair yanlış bilgilerdir...

Makarna Nasıl Pişirilmelidir? 
 • Makarnanın su içinde rahatça hareket edebilmesi için derin ve büyükçe bir tencere kullanılmalıdır, bu makarnanın yapışmasını önleyecektir. Hatta tencerenizin iki kulplu olması bile süzme işlemi sırasındaki hız, rahatlık ve olabilecek ufak kazalar içim önemlidir. (100g makarna piştikten sonra 200 – 230 g’lık bir hacim kazanmaktadır.) Suya kaynar kaynamaz tuz ilave ediniz ( 1 litre su için 10 g tuz) ve erimesini bekleyiniz.
 • Makarnaları kaynar suyun içine atınız. Makarna tencereye atıldıktan sonra kaynar suyun sıcaklığını bir miktar düşürecektir. Bu yüzden ocağı iyice açıp suyun iyice kaynamasını sağlayınız.
 • Makarnaların tencerenin dibine yapışmasını önlemek için sık sık karıştırınız. Yapışmaması için bazıları yağ, tuz veya limon ekler, aman yapmayın : )
 • Makarnayı paket üzerindeki pişirme süresine uygun olarak pişirmelisiniz. Kendi ağız tadınıza en uygun yumuşaklığı tespit etmek için verilen süreden 1-2 dakika önce makarnayı tadarak kontrol etmek en sağlıklısı.
 • Makarna şekli ve dokusunu değiştirmemeli ama yumuşak olmalıdır. Makarnayı hemen servis etmenizde ve biraz diri bırakmanızda yarar var. Normal makarna pişirme süresi 7-9 dk dır.
 • Aldante pişirme İtalyanlara has bir pişirme yönetmidir ve normalden daha kısa süre anlamına gelir. Aldante makarna pişirme süresi 4-6 dk olarak planlanabilir, aldante makarna hala sarı renktedir ve ortası serttir.
 • Makarna piştikten sonra hemen süzünüz ve bekletmeden (pişirme suyunda kaldığı sürece pişmeye devam edecektir) eğer soslu yapacaksanız hazırlamış olduğunuz sos ile karıştırınız . Sos her makarna tanesini kaplayacak kadar olmalıdır ancak makarna, sos içinde de yüzmemelidir.
 • Makarnanın markası da tabi çok önemlidir, marka vermek istemiyorum ama kaliteli markaları tercih etmeniz makarnanızın lezzetinde çoook etkilidir.
Ayrıca her şekil makarnanın kendine has ismi vardır, buradan isimlerini öğrenebilirsiniz..
Misafire makarna ikram edilir mi hiç? Diyorsanız da sizi buradan alalım : ) 

1 yorum:

 1. su kaynamadan tencereye yağ atarım makarnaya lezzet katın diye..

  YanıtlaSil