Her Şeyiyle 'Türk Kahvesi'

Türk kahvesini severiz ya da sevmeyiz, ama bir kere olsun içmemiş olan, bu lezzeti tatmamış olan yoktur sanırım : ) Bir blog geleneği diyebiliriz kahve yapımının püf noktalarıyla ilgili yayınlara, ben de böyle bir yazı yayınlamışım önceleri, burada gördüğünüz gibi. 

Şimdi düşündüm de, kısa kısa yazmakla olmaz. Kahvemizi her şeyiyle anlatmak gerek, haydi başlayalım...

Türk kahvesi nasıl yapılır?
Bu sorunun kesin ve tek bir yanıtı yok, herkesin kendine has yöntemleri ve püf noktaları var. Ama aslında bakacak olursak, lezzetli bir Türk kahvesi için birkaç temel ipucu var.

Lezzetli bir kahvenin kaynağı kahve çekirdeklerinin kavrulmasından ve çekilmesinden gelir. Türk kahvesinin en önemli özelliğinin çekirdeklerinin ince çekilmesi olduğunu bilmek gerekir. Pudra kadar inceliğiyle, Türk kahvesi dünyadaki en ince çekilmiş kahve türüdür : ) Kahve çekirdeklerini öğütmek için el değirmenleri kullanılabilir. Bu adımı atlamak için, bildiğimiz ve güvendiğimiz bir markanın hazır çekilmiş kahvesini alabiliriz..

Türk kahvesi nasıl pişirilir?
Türk kahvesinin kendine has en önemli özelliklerinden birisi pişirilmesinden gelir.. Türk kahvesi, dünya kahveleri arasında kaynatılarak pişirilen tek kahvedir. 

Türk kahvesi lezzetinde çekirdeklerin öğütülmesinin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Bir diğer çok önemli nokta da kahve pişirmekte kullandığımız su. Asla musluk suyu kullanmamalıyız, hangi sudan içiyorsak kahvemizi o suyla pişirmeliyiz. 

Cezvemize fincanla ölçerek suyumuzu koyduktan sonra fincan başına 2 çay kaşığı dolusu kahve (Yaklaşık 5 gram) ekliyoruz ve isteğe göre şeker ilave ediyoruz. Şeker kahvemizin köpürmesinin kaynağı diyebiliriz ama olmasa da olur. Unutmadan, ne kadar az şeker, o kadar çok kahve tadı : )

Yüksek ateşte çabuk bir kahvedense, kısık ateşte uzuuun uzun pişmiş bir kahve çok daha lezzetlidir.. Kahveyi karıştırmak köpürtmeye yardımcı olarak bilinse de, Türk kahvesinin sadece şekeri ve kahvesi karıştırılmalıdır, pişerken asla karıştırılmamalıdır. Yaklaşık bir dakika içerisinde köpüğünüzün oluştuğunu göreceksiniz. Bu köpüğü fincana alıp kaynatmaya devam edin. Oluşan köpüğü tekrar fincana alın. Bu köpürt-köpüğü al işlemini tercihen 1 ya da 3 kez tekrar edin. Son olarak, kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve fincanlara boşaltın.

Türk kahvesi nasıl içilir?
Türk kahvesinin yapımı kadar içimi de özeldir. Starbucks kahveleri gibi karton bardakta yürüye içmek yakışmaz bizim kahvemize : ) Sakin sakin içilir, yanında tercihen lokum ikram edilir. Bu arada su kahveden sonra değil, kahveden önce içilir ki ağızda kalan diğer aromaları temizlesin, kahveye yer açılsın..

Türk kahvesi tazeliğini nasıl korur?
Kahve çok çabuk bozulan bir madde olduğu için, tazeliğini korumak için önlem almak şart.
Peki bunun için neler yapılabilir?

Kahveyi çok miktarda almamak ve uzun süre saklamamak!
Kahveyi içimlik miktarda almak en pratik çözüm aslında. Tabii, bu durumda sürekli kahve alabileceğiniz ve evinize ya da işinize yakın bir yer olması gerekiyor...

Kahveyi tazeliğini koruyacak şekilde saklamak!
Sürekli olarak kahve almakla uğraşmak size zor geliyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey aldığınız kahveyi iyi bir şekilde saklamak.

Kahveyi nasıl saklamak gerektiği önemli bir konu. Dikkat etmeniz noktalar şunlar:
  • Kahvenin tazeliğini koruması için hava ile temas etmesini engellemeniz gerekiyor.
  • Benzer şekilde, gün ışığıyla da temaz etmemeli.
  • Karanlık ve rutubetsiz bir ortamda saklamalısınız.
  • Hava almadığından emin olduğunuz bir kavanozun ya da kutunun içine koyun. (Eğer poşet içindeyse, kavanoza koymadan önce poşetin ağzını da sıkıca kapatın)
  • Kahveyi buzdolabında saklamayın, zira buzdolabının nemli ortamı kahvenizin tadını bozacaktır

Türk kahvesinin tarihçesi: Kahvenin kökeni olarak Habeşistan olarak gösterilmektedir. Zamanla kahve oradan Yemen'e geçmiş ve sonra da tüm Orta Doğu'ya yayılmıştır.

Osmanlılarda kahve
Kahvenin Osmanlı İmparatorluğu'na gelişi konusunda iki hikaye vardır. Birincisine göre, 1554 yılında Suriyeli iki girişimci tarafından (Halepli Hukm ile Şamlı Şems) İstanbul'a getirilmiştir.

Diğer hikayeye göre ise 1517 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın Yemen Valisi olan Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul'a getirmiştir. Yemen Valisi Özdemir Paşa, böylelikle Yemen'den getirdiği kahveyi saraya taşıyor. Türk kahvesini, sarayın görkemli salonlarında, 40 kişilik kadrolu kahveci ustaları tarafından özenle Sultan'a servis ediliyor. Harem'de cariyelere doğru kahve pişirme dersleri başlıyor.

Hangi hikaye gerçek olursa olsun, doğru olan nokta kahvenin ve kahve kültürünün hızla Türkler arasında yayıldığı. İlk olarak Tahtakale'de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde halk kahveyle tanıştı. Günün her saati kitap ve güzel yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü dönemin sosyal hayatına damgasını vurdu.

Saray mutfağında ve evlerde yerini alan kahve, çok miktarda tüketilmeye başlandı. Çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde dövülerek cezvelerde pişirilmek suretiyle içiliyor ve en itibarlı dostlara büyük bir özenle ikram ediliyordu.

Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk kahvesi adını aldı.

Osmanlılardan Avrupa'ya
Türk kahvesine olan ilgi Osmanlı toprakları ile sınırlı kalmadı... 1615'te Venedikli ve 1650'de Marsilyalı tacirler de Türk Kahvesini dünyaya yayıyorlar. İtalyan gezgin Pietro della Valle tattığı ve hayran kaldığı içecekle ilgili değişik bilgileri arkadaşlarına anlatıyor. Ancak, bu tarihlerde kahve yaygın bir şekilde Avrupa'da tüketilmeye başlanmıyor. Zira bir yandan din, diğer yandan tıp adamları bu gizemli içecek hakkında hiç de olumlu yorumlar da bulunmuyor!

Türk kahvesinin Avrupa'da tanınmasını sağlayan bir diğer olay ise diplomatik bir girişim. 1669'da Osmanlı Sefiri Hoşsohbet Nüktedan Süleyman Ağa, Osmanlı İmparatorluğu ile Fransa Krallığı arasındaki ilişkiler için Paris'e gönderiliyor. Süleyman Ağa'nın XIV. Louis'yi ziyareti pek güzel geçmese de Süleyman Ağa'nın Paris'te 20 kişilik maiyeti ile kaldığı sırada Türk kahvesini Paris sosyetesine ikram ediliyor. Ağa Paris'ten ayrılırken, kahvecisi Paris'te kalır ve bir kahvehane açar...

Fakat, Türk kahvesini Avrupa'ya esas kök salışının gerisinde bir savaş var... Avusturyalılar 1683'te Osmanlı Ordusu'nun Viyana Kuşatması sayesinde tanışıyor kahveyle. Viyana kapılarından geri çekilen Osmanlı Ordusu yaklaşık 250 kg kahveyi orada bırakıyor. Aslında, bu kahve çuvalları neredeyse Viyanalı askerler tarafından deve yemi sanıldıkları için Tuna'ya dökülecekti. Ancak, Türk kültürünü yakından tanıyan bir Avusturya ajanı olan George Kolschitzki, bu kahvelerle Viyana'da bir kahvehane açar...

Böylelikle, Türk kahvesi kültürü yavaş yavaş tüm Batı ülkelerine yayılmaya başlar...

Her ne kadar günümüzde "Yunan Kahvesi", "Ermeni Kahvesi" gibi taklit isimler altında başka ülkeler tarafından sahip çıkılmaya çalışılsa da Türk kahvesi, kendine has özellikleri ile yurdumuzda yaratılan ve buradan tüm dünyaya yayılan nostaljik bir tad olarak dünyadaki yerini almıştır...

Güzel Kahve Falına Nasıl Bakılır?
Türk kahvesinin her aşaması ayrı bir ritüeldir bizim kültürümüzde. Hazırlanması, pişirilmesi, içilmesi ve hatta sonrası!

Sonrası, yani kahve falına bakılma kısmı aslında başlı başına bir konu. "Fala inanma ama falsız da kalma" sözünü haklı çıkartırcasına kahve falı hemen herkesin sevdiği bir fal türü...

Peki, kahve falı nasıl bakılır, nelere dikkat etmek gerekir? İşte size adım adım, kolay anlaşılır açıklamalarla Kahve Falına Bakma Klavuzu.

1. Adım: 

- Kahve, 1 kişilik pişirilmeli.
- Kahveyi, falına bakılacak kişi içmeli.
- Kahve hep aynı noktadan içilmeli.
- Kahve fincanını ters çevirip tabağın üstüne koyun.
- İçiçinizden bir dilek tutun ve tabağı kafanızın üstünden saat istikametinin tersi yönde 3 kez çevirin.
- Fincanın üzerine bir metal (kaşık gibi) bırakın.

kahve falı2. Adım:
- Fala inanmayan kişi fal bakmamalı...
- Fala gece bakılmamalı...
- Fincan soğuyunca, fincanı alıp ışığın arkanızdan vuracağı bir yere geçip fincanı açın.
- Öncelikle telve rengine bakıyoruz. Eğer renk çok koyu ise dileğinizin olma ihtimali çok düşük demektir. Açık renkse, büyük olasılıkla olacak. Ne açık, ne koyu ise olma ihtimali sizin dışınızdaki bir kişinin yapacaklarına bağlıdır.
- Fincanın sapı hizasından hayali olarak dikine ve enine iki çizgi çekin. Böylece fincanın içini 4 parçaya ayırmış olursunuz.
- Fincanı dik kesen çizginin sağında kalan şekiller iyi haber, solundakiler ise olumsuzluk anlamında yorumlanmalı.
- Enlemesine kesen çizginin altında kalanlar, uzun zaman diliminde; üstünde kalanlar ise yakın zaman olacak demektir.
- Fincanı, parmak uçlarınızda tutarak yavaş yavaş çevirerek ve eğerek içindeki tüm telve şekillerine ve gölgelerine bakacaksınız.
- Bundan sonrası, sembollerin anlamlarına ve hayal gücünüze kalmış :-)
- Fal bitince fincanı mutlaka açık bırakıyoruz. Kapatırsanız, gördükleriniz çıkmayacak demektir!


Kahve Falı Sembollerinin Anlamları
Kahve falı bakmanın en püf noktalarından bir tanesi gördüğünüz telve sembollerine yükleyeceğiniz anlamdır.

Aşağıdaki mini sözlük, size temel sembollerin anlamlarını gösteriyor. Ama, tabii ki bakan kişinin sembolleri görebilmesi ve sözlükteki anlamları kendi bakış ve hayal gücüyle zenginleştirebilmesi esas önemli olan nokta...

A

ADA: Ummadık bir fırsat.

AĞAÇ: Uzun ömür.

AĞ: Kapınızda bekleyen tehlike.

AHÇI: Kısa sürede olabilecek mutluluk.

AHTAPOT: Dikkatli olun.

AİLE: Sevindirici haber.

AKREP: Çevrenizde kötü niyetliler var.

AKBABA: Borçlanmamalısınız.

ALEV: Büyük bir aşk bekliyor!

ALYANS: Sevgilinizle problem yaşayacak ama barışacaksınız.

AMPUL: Çok büyük problemler yaşayacaksınız.

ANAHTAR: Uzun süredir beklediğiniz şeyler gerçekleşecek.

ARABA: Sizi seven insanlardan yardım göreceksiniz.

ARI: Dertleriniz ortadan kalkacak.

ARSLAN: Ailenizden, yakın çevrenizden bir büyük elinizden tutacak.

ASKER: Sıkıntılı zamanlar yaşacak ama aşacaksınız.

AT: Zenginlik.

AT NALI: Çok hayırlı olay olacak.

ATEŞ: Çok sevdiğiniz birisinden kısa süreli bir ayrılık yaşayabilirsiniz.

AVUÇ: Kötü alışkanlıklarınızı bırakacaksınız.

AY: Kariyeriniz yükselecek.

AYAK: Sevdiğiniz birine yardım edeceksiniz.

AYI: Büyük bir korku yaşayacaksınız.


B
BACA: Sevindirici haber.

BACAK: Para kaybedeceksiniz.

BADEM: Talihiniz dönecek.

BAHRİYELİ: Büyük ama geçici mutluluk.

BALIK: Bolluk.

BALON: Tartışmalar yaşayacaksınız.

BALTA: Belalarınız bitecek.

BARDAK: Sevginizi açıklayacaksınız.

BASAMAK: Hayalleriniz adım adım gerçekleşiyor.

BASTON: Kazanç.

BAŞ: Para ya da çocuk sahibi olacaksınız.

BAŞAK: Huzur.

BATAN GÜNEŞ: Kısa sürede güzel haber.

BAVUL: Ciddi karar.

BAYKUŞ: Arkadaşlarınıza dikkat, içlerinde sinsiler var.

BAYRAK: Huzur.

BEBEK: Bir karar arifesindesiniz.

BEŞİK: Evlilik. Evliyseniz çocuk kararı alabilirsiniz.

BIÇAK: Kısmetiniz açılacak.

BİLGİSAYAR: Büyük kısmet.

BİNA: Çevrenizdekilerin size saygısı artacak.

BOĞA: Kazanç.

BOYNUZ: Dedikoduya dikkat edin.

BUĞDAY: Para gelecek.

BULUT: Huzursuzluk.

BURUN: Akıl danışacak bir dost gelecek.


C
CAMİİ: Ailenizden yardım gelecek.

CANAVAR: Dost görünen düşmanlarınız pişman olacak.

CENAZE: Yolculuk.

CETVEL: Hayırlı gelişme.

CIMBIZ : Zor günler gelecek ama kısa sürede geçecek.

CÜCE: Büyük tehlike yanı başınızda.


Ç
ÇAN: Üzücü bir haber.

ÇANTA: Az miktar kazanç.

ÇAPA: Büyük başarı.

ÇARPI: Hayalleriniz, beklentileriniz değişecek.

ÇAYDANLIK: Yeni arkadaşlar.

ÇEKİÇ: Sorunlar bitecek.

ÇİÇEK: Seyahat. (Türk Kahvem)

ÇİZGİ: Önemsiz bir hastalık kapınızda.

ÇİZME: Kısa yolculuk.

ÇOCUK: Bekarsanız evlilik, evliyseniz kazanç.

ÇORAP: Büyük bir beladan kurtulacaksınız, ama sabırlı olun.D
DAĞ: Beklentileriniz gerçek olacak.

DALGIÇ: Dostlarınızdan kazık yiyeceksiniz.

DANS: Büyük bir para ile çok rahatlayacaksınız.

DAVUL: Arsız komşu edineceksiniz.

DEFTER: İşyerinde güzellikler.

DEMİRYOLU: Babanızla aranız açılacak.

DENİZALTI: Periskopu görünüyorsa huzur, yoksa iç bunaltıcı haber.

DENİZKIZI: Büyük bir başarı ihtimali.

DENİZ: Huzurla huzursuzluk iç içe.

DEVE: Zorlu bir yolculuk ama sonu güzel.

DEVEKUŞU: Büyük para.

DİŞ: Sağlık problemi yaşayabilirsiniz.

DOKTOR: Hayatınıza bir kurtarıcı girecek.

DOLUNAY: Yeni bir aşk kapıda.

DOMUZ: Patronunuz, amiriniz size dert çıkaracak.

DUDAK: Eşya kaybedeceksiniz.

DÜĞME: İlişkiniz tıkanacak ama tez sürede çözülecek bu sorun.

DÜMEN: Çok zorlu günler geliyor.

DÜRBÜN: Uykusuzluk çekeceksiniz, 6 ay kadar.

DÜDÜK: Neşeli bir adamdan güzel bir haber gelecek.


E
EKMEK: Kısa sürede büyük ödemeler yapacaksınız.

EL: Bu sembol, bakan kişinin niyetine göre anlam döker…

ELBİSE: Bereket.

ELDİVEN: Büyük tehlikeden kıl payı kurutlma.

ELMA: Beklemediğiniz bir para.

EV: İyileşeceksiniz.F
FARE: Kazancınıza ortak olan birileri var.

FENER: Büyük mutluluk.

FINDIK: Huzursuzluğunuz sona eriyor.

FİL: Sükûnet.

FİNCAN: Bu fal gerçek çıkmayacak!


G
GAZETE: Bir süre dedikodudan kesin uzak durmalısınız, yoksa para kaybedeceksiniz!

GELİN: Beklenmedik ve büyük bir mutluluk.

GEMİ: Dertleriniz bir anda buharlaşacak.

GÜL: Beklediğiniz ama görmeyi ummadığınız birini göreceksiniz.

GÜNEŞ: Dertleriniz bitecek.

GÜVERCİN: Aşkınızı itiraf edeceksiniz. (Türk Kahvem)

GÖZ: Kirpik varsa dertler bitiyor, yoksa yeni sorunlar göreceksiniz.

GÖZLÜK: Yardım alacaksınız.


H
HALKA: Büyük bir dert gelmek üzere.

HANÇER: Ummadığınız bir para gelecek ama çar çur olacak.

HAVUÇ: Nedensiz mutluluk.

HAYVAN: Çok zor bir işi başaracaksınız.

HEMŞİRE: Ailenizden biri sağlık sorunu yaşayabilir.

HİLAL: Güzel haber.


I
IRMAK: Sürprizler yaşayacaksınız.


İ
İĞNE: Güzel haberler gelecek.

İHTİYAR: Gelecek yıl çok güzel gelişmeler olacak.

İMAM: Kötü bir haber kapınızda.

İMPARATOR: Şans oyununda para.

İNCİ: İçiniz huzurla dolacak.

İNCİR: Kısa bir yolculukla büyük kazanç.

İNSAN: Tek bir kişi ise huzur, iki ya da daha çoksa problem.

İP: Yolculuk.

İSKAMBİL: Büyük dertler kolay çabalarla bitecek.


J
JİLET: Dertler bitecek.

JETON: Ani bir para gelecek ve size büyük mutluluk verecek.


K
KABE: Çok büyük şans.

KABİR: Bir süre akrabalarınızla görüşmeyin, yoksa başınıza bela gelecek.

KADEH: Sırlarınız açığa çıkacak.

KADIN: Bereket. Evli kadına fal bakılıyorsa ve kadın sembolü yaşlıysa erkeği elden gitmek üzere!

KAFA: İyi biriyle tanışacaksınız.

KALE: Dostlarınıza güvenin.

KALKAN: Aklınızdakileri uygulayın.

KALP: Sorunlarınız bitecek.

KANAT: Uzun bir yolculuk.

KAPI: Sevmediğiniz biri iyi haber getirecek.

KAPLUMBAĞA: Yeni bir aşk.

KARE: Umduğunuz bir paraya kavuşacaksınız.

KARGA: Çok güzel bir haber gelecek.

KARINCA: Bol kazanç ama çok çalışarak elde edebileceksiniz.

KASE: İşinizde güzel gelişmeler.

KAŞIK: Fırsat gelecek ama kaçıracaksınız.

KAZMA: Çok para geçecek elinize, bunlarla hayır işi yapmazsanız büyük problemler yaşayacaksınız. (Türk Kahvem)

KEDİ: Fal bakanın nasıl anlam yükleyeceğine göre değişir!

KELEBEK: Çok büyük çileler çekecekseniz ama mutlak mutluluk var sonunda.

KEMAN: Bencilce hatalar işleyeceksiniz.

KILIÇ: Sevgiliniz hediye alacak.

KIRLANGIÇ: Küçük bir iyilikten büyük kazanç sağlayacaksınız.

KİLİT: Girişimleriniz başarılı sonuç verecek.

KİRAZ: Çok büyük sabırsızlıkla beklediğiniz neyse o olacak.

KİRPİ: Acı bir haber gelecek.

KİTAP: Sağlığınız düzelecek.

KÖPEK: İlişkide problem, neden bir başka kişi olacak.

KÖPEK BALIĞI: Annenizden büyük bir haber gelecek.

KÖPRÜ: Uzakta bir şehirden mutlu haber.

KURBAĞA: İşyerinde ciddi bir konuşma yapacaksınız.

KURT: Size dost görünen bir arkadaşınızdan ihanet göreceksiniz.

KUŞ: Kısa sürede bereket.

bulacaksınız.

KUZU: Sevinçli bir haber alır almaz kötü bir tanesi de gelecek.

KÜPE: Beklenmedik para.

KÜREK: Fiziksel bir sorun yaşayacaksınız.


L
LAMBA: İş gezisi.


M
MADALYA: Kaybettiğiniz paranızı bulacaksınız.

MAĞARA: Zorlu bir seyahat.

MAKAS: Kendinizi her şeyi yapacak kadar iyi hissedeceksiniz.

MANDA: Tatlı bir haber gelecek, batıdan.

MANGAL: Çok beklediğiniz bir haber yakın zamanda geliyor.

MARTI: Sizi üzecek pek çok kötü haber gelecek. (Türk Kahvem)

MASA: Sınava girecek bir yakınınız büyük başarı alacak.

MEKTUP: İçinizdeki dertleri birine anlatacaksınız.

MEYVE: Çok bekleyecek ama başaracaksınız.

MEZAR TAŞI: Uzun ömür.

MIZRAK: İlişkinizde mutlu bir dönemece gireceksiniz.

MİDYE: Ciddi sağlık sorunları.

MİNARE: Ramazan’da büyük bir dert yaşayacaksınız.

MUM: Cinsel açıdan çok keyifli olacaksınız.


N
NAL: Büyük şans.

NAMAZ: Beklemediğiniz bir hayır.

NAR: Küçük ama sonuçta büyük bir dert.


O
OK: Sabırsızlığınız geçecek.

ORAK: Küs arkadaşlarınızla barışacaksınız.

OTOMOBİL: Para harcayacaksınız kısa zamanda, ama size büyük bir artı sağlayacak.


Ö
ÖĞRENCİ: Yeni bir dönem olacak hayatınızda.

ÖRÜMCEK: Kişilik sorunları yaşayacaksınız.


P
PALTO: Çok beklediğiniz bir haber bir türlü gelmeyecek.

PANTOLON: Sarı birinden güzel bir haber.

PAMUK: Boğulma tehlikesine dikkat.

PAPAĞAN: Dostlarınız artacak.

PAPATYA: Ziyaret.

PARA: Planlarınızı ertelemeyin.

PASTA: Güzel haber.

PENCERE: Sağlık.

PERGEL: Gizlediğiniz bir iş, başarıyla bitecek.

PİL: Mutluluk.

PİPO: Şüphe.

POLİS: Çok büyük acı.

POSTACI: Büyük bir keyifle yola çıkacaksınız.


R
RAKI ŞİŞESİ: Ani ama büyük bir mutluluk.


S
SAAT: Daha sakin olacaksınız.

SABUN: Dertleriniz devam edecek.

SAÇ: Bol kazanç.

SAKAL: Kardeşiniz başarıya kavuşacak. (Türk Kahvem)

SAZ: Doktora gidecek ama kötü haber almayacaksınız.

SİGARA: Güçlükler bitecek.

SİLAH: Çevrenizdeki kötü insanları tanıyacaksınız.

SİNEK: Çok güzel bir davet alacaksınız.

SOLUCAN: Sahte dostlara dikkat!

SORU İŞARETİ: Sevgiliniz sizden bir sır saklıyor.

SÜPÜRGE: Ertelediğiniz bir gezi olacak.

ŞEMSİYE: Az bir harcamayla güzel bir gelişme olacak.

ŞEYTAN: Eski dostlara dikkat edin, kötülük planlıyorlar!

ŞİŞE: Sırlarınızı herkese anlatmayın!

TABAK: Mülk edineceksiniz.

TABUT: Babanızın sağlık problemleri bitecek.

TAHT: Uzun seyahat.

TARAK: Yeni bir işe gireceksiniz.

TAVŞAN: Önce büyük huzur, sonra büyük çöküş.

TELEFON: Sevindirici haber.

TENCERE: Sevgilinizi anlamsız yere kıracaksınız.

TESBİH: Hayatınızda bir ilk gerçekleşecek.

TESTERE: Sahte dostluklarınız bitecek.

TESTİ: Bir arkadaşınıza yalan söylüyorsunuz, bunu öğrenecek.


U
UÇAK: Kısa seyahat.

UÇURTMA: Zorluklar içinde mutlu olacaksınız.

USTURA: Bir büyüğünüz sizi koruyacak. (Türk Kahvem)


Ü
ÜTÜ: Eskilerden iyi bir haber gelecekç


V
VÜCUT: Erkek vücudu ise büyük şans, kadın vücudu ise önce bahtsızlık sonra çok büyük şans.


Y
YANARDAĞ: Eski sevgiliden haber gelecek.

YAPRAK: Hasta olabilirsiniz, dikkat edin!

YARIMAY: Planladığınız işi yapın.

YATAK: Kararsızlığı bırakın.

YELKEN: Kısa süreli yolculuk.

YENGEÇ: Çok iyi bir dost edineceksiniz.

YILDIZ: Büyük bir dert hemen yanı başınızda, dikkat!

YUMURTA: Fal bakana göre anlamı değişir!

YOL: Huzursuzluğunuz geçecek.


Z
ZAR: Şanssız döneme gireceksiniz hayatınızda.

ZARF: Annenizle sevgilinizin arası açılacak.

ZEYTİN: Çok hayırlı bir haber.

1 yorum:

  1. hayatta en çok sevdiğim şeylerden biri kahve:)) Onsuz bir hayat düşünemiyorum:))Güzel paylaşım teşekkürler:)

    YanıtlaSil