Play Off Nedir?

Play Off Sisteminde Şampiyon Takım Nasıl Belli Olacak?

Playoff sisteminde ligdeki ilk 4 takım kendi aralarında maç yapıyor.

Önce ligdeki 1. ve 2. takım kendi aralarında maç yapar. Kazanan takım direk final oynamaya hak kazanır.
Sonra ligin 3. ve 4. takımı kendi aralarında maç yapar.
1. ve 2. takımın kaybedeni ile, 3. ve 4. takımın kazananı maç yapar.
Final maçı ise, 3 numaralı aşamanın kazananı ile 1 numaralı aşamanın kazananı arasında yapılır.
Böylece görüldüğü üzere, birinci ve ikinci olarak Play off lara kara ligi bitiren takımların ekstra avantajı oluyor. Ancak 3. ya da 4. olarak ligi bitiren takımların bile şampiyon olma şansaları devam ediyor.

Spor Toto Süper Lig’de Nasıl Uygulanacak?

Normal playoff sisteminden biraz farklı olarak Türkiye Spor Toto süper lig’e entegre edilmesi de muhtemel sistemin. Sistem aşağıdaki şekilde yürüyecek;

Süper Lig 34 haftada bitecek, yani süper ligin normal süresi 34 hafta olacak. Bu sürede 9 hafta boyunca Çarşamba günleri de lig maçları da oynanacak. Lig bitiminde ilk 4 sırayı alan takımlar kendi aralarında play-off maçları oynayacak ve play off turnuvası sonucuna göre şampiyon tayin edilecek.

Takımlar play-off’a normal sezonda topladıkları puanın yarısı ile başlayacak. Playoff’un ikincisi Şampiyonlar Ligi ön eleme, üçüncüsü ise UEFA Avrupa Ligi ön elemelerinde oynama hakkı kazanacak.


Son günlerin en güncel konusu play off un avantajları şöyle.. Çekişmeyi artırıyor, ligi daha takip edilebilir kılıyor. Ayrıca maç satma ve şike ihtimallerini düşürüyor. Çünkü her takımın son güne kadar bir şansı oluyor, bu da takımların maç satmasını engelliyor.

3 yorum:

  1. çingeneye beylik vermişler önce babasını asmış

    YanıtlaSil
  2. Öyle oldu maalesef. Dün bir haber sitesine baktım tüm manşetler Fenerbahçe.

    YanıtlaSil