Toprak Güveçler

Güveçler, özel killi topraktan imal edilen tencereler, ya da pişirme kapları diyelim : )

Güveçde etli yemekler, sebze yemekleri, türlüler, çorbalar pişirilebilir. Hatta kek ve yoğurt bile yapılır.
Neredeyse her evin mutfağında, bir köşede bekleyen ve hiç kullanılmayan bir güveç vardır. Hadi bu güveçleri indirip, temizleyip daha lezzetli ve doğal yemekler yapalım : )

Güveci kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Güveçler iki çeşittir, sırlı ve sırsız. Sırlı güveçlerin içi özel bir maddeyle cilalanmıştır ve geçirgen değildir. Temizlendikten sonra kullanıma hazırdır. Ama sırsız güveçlerin içi cilalanmamıştır, suyu emer. Bu yüzden fırında ya da ocakta kullanmadan önce içine yağ sürülerek ateşte bekletilir ve toprak yağı emer. Bundan sonra güveç kullanıma hazır hale gelir. 

Güveçte yemeğin lezzetini veren yemeğin hava almadan ve ağır ağır pişmesidir. Güvecin kapağını kapamadan önce alüminyum folyo geçirirsek hava almasını engellemiş oluruz. 

Güveç yemekleri düşük ısıda, uzun sürede pişer. Küçük ocakta 2-3 saat durduktan sonra yemeğimiz olmuş sayılır.


Bana da dün esti, evdeki kalan sebzelerden güveçte yemek yapmak istedim. Annemin tozlu ve kullanılmayan güveçlerinden birini çıkarıp iyice yıkadım, içine tavuğu, 2 patlıcanı, 3 patatesi, 3 soğanı küp küp doğrayıp attım. 10-15 adet taz fasülye doğrayıp ekledim, bir yemek kaşığı ev salçasıyla renklendirdim. 2 su bardağı da sıcak su ekleyip ağzını folyo ile kapladım ve 3 saat kadar pişirdim. 

Hiç bu kadar lezzetli bir türlü yememiştim : )

Bundan sonra yoğurtları da yayvan güveçte tava yoğurdu olarak yapacağız : ) Bugün taze fasülye ve ilk fırsatte kuru fasülye deneyeceğim..4 yorum:

 1. Benim de canımı çektirdin haa ben de yapayım bir güveç etkinliği :)

  YanıtlaSil
 2. Yoğurdu sırsız güveçte mi mayalamak gerekiyor

  YanıtlaSil
 3. Bu güveçten nasıl satın alabilirim

  YanıtlaSil
 4. Sırsız güveç, yoğurdun extra suyunu emdiği için daha iyi oluyormuş. Ben de geçenlerde ürgüpten yoğurtluk güveç aldım. Acaba onu da ilk kullanımdan önce yağlayıp fırınlamam gerekir mi? Fırına girmeyeceği için gerek yok diye düşünüyorum ama bilemedim...

  YanıtlaSil