Çin Lokantası ve Çin Yemekleri

Çin yemeklerine hep meraklıydım, ufak tefek bir kaç çeşit hariç adam akıllı bir Çin yemeği yemek fırsat olmamıştı ki, bu tatile kadar. Karnımı Çin yemekleriyle doldurdum, keyfime diyecek yoktu : )

Türk insanının genelde ön yargıyla yaklaştığı Çin yemeklerini bayıla bayıla yedim, hepsi gerçekten çok lezzetliydi. Yemekleri pişiren Çinli ustanın da buna katkısı büyüktü.

Menüden bir kaç kare;


Ara sıcaklardan Çin börekleri ve kızarmış susamlı tavuklar. Çin böreğinin içinde bizim pastırmamıza benzer kuru et var. Tavukların iste önce yumurta sonra da susama batırılarak pişirildiğini tahmin ediyorum. Tavuk ve susam ikilisini ilk defa denedim ama kesinlikle tavsiye ediyorum o kadar yakışıyorlarmış ki birbirlerine..


Değişik bir salata, ananaslı ve karidesli. Sunumu çok gösterişli ve pratik. Rus salatası, tarator gibi her türlü salatayı ve mezeyi misafirlerinize bu şekilde sunabilirsiniz.


Kızarmış ballı muzlar ve dondurma.. Hayatımda yediğim en lezzetli tatlılardan biri. Daha yumuşamamış yeşil muzun üzerine kaplanan bir sosla kızartılıp bal ile tatlandırılması ile yapılmış ve yanına vanilyalı dondurma çook yakışmış.


Ekşili acılı sosla yenen karides cipsleri, ilk defa gördüğüm ve yediğim bir lezzet. Keşke yapabilen bir yer bulsam da sık sık alıp yesem, tek kelimeyle bu da harikaydı. 

Fotoğrafını çekemediğim Çin usulü kavurma ve Çin çorbası da vardı. Yediğim Çin yemeklerinin hiç birine burun kıvırmadım, hepsi çok lezzetliydi. Aynı yerde Çin yemeği yiyebilmek için bir gün Antalya'ya tekrar gideceğim : ) 

1 yorum: