Elma Şekeri

Küçükken annemler alışverişe gittiklerinde, çok sevdiğimi bildiklerinden her seferinde ya elma şekeri ya pamuk şekeri alırlardı bana..

Hala bayılıyorum elma şekerinde, neyse ki alışverişi beklememe gerek kalmıyor, kendim yapıyorum : )

Malzemeler;
4 küçük boy elma
1 çay bardağı su
1 çay kaşığı sirke
2 çay bardağı toz şeker
Tahta çubuklar
Kırmızı gıda boyası (İsteğe Bağlı)

Öncelikle 4 elmamızı yıkayıp, kuruluyoruz. Tahta çubukları elmalara sapladıktan sonra, soğumaları için dolaba koyuyoruz.

Bir çay bardağı suyu, sirkeyi ve şekeri küçük bir tencereye koyup ocağa koyuyoruz. Karıştırmak için kaşık veya spatula kullanmıyoruz. Tencereyi sağa yola yatırarak karışmasını sağlıyoruz.

Karışım kaynamaya başladığında, şerbet boyamızı ekliyoruz.
Koyu şerbetimiz daha da koyulaşmaya başladığında, kaynarken üzerinde baloncuklar oluşacak, bu ateşten almamızın yakın olduğunun işareti : )

Bir çay kaşığının ucuyla şerbetimizden alıp, cam tabağa damlatıyoruz. Eğer şerbet soğuduğundacam gibi donmuşsa, ocağın altını kapatma zamanı gelmiştir..

Altını kapattığımız karışım biraz beklerken, biz de dolaptaki elmalarımızı çıkarıp hiç nem kalmayacak şekilde iyice kuruluyoruz..

Tencereyi yan yatırıyoruz, ve elmalarımızı şekerin içinde döndürüp her yerini şeker kaplıyoruz. Sonra ters duracak şekilde tepsiye diziyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

Aman çabuk soğusun diye dolaba koymayın, şekerler nemlenip eriyecek ve sakız gibi dişimize yapışacaktır..

Ben elma şekerini bayramlarda yapıyorum, eve gelen çocuklara tatlı yerine ikram ediyoruz : )

Afiyet olsun..1 yorum:

  1. harikaaa.. yapıp şöyle kocaman bi ısırık alasın var eda.

    YanıtlaSil